W tym artykule dowiesz się o:
Dariusz Trela (Piast Gliwice) Pozycja: Bramkarz Bilans sezonu: 29 występów, 40 puszczonych bramek, 7 czystych kont, 1 obroniony rzut karny na 3 możliwe W ekstraklasie z...: awansował z Piastem Gliwice z I ligi
Przy wyborze golkipera mieliśmy najtwardszy orzech do zgryzienia. Bramkarz Piasta konkurował o miano debiutanta roku między słupkami z Emilijusem Zubasem z GKS-u Bełchatów. Litwin ma jeszcze lepsze statystyki niż wychowanek Skawinki Skawina (15 występów, 11 puszczonych bramek, 8 czystych kont, 1 obroniony rzut karny na dwa możliwe), ale postawiliśmy na Trelę, który bronił przez cały sezon, podczas gdy Zubas tylko wiosną, a ponadto Piast awansował do europejskich pucharów, a Brunatni pożegnali się z ekstraklasą.
Droga Treli do ekstraklasy nie była usłana różami. Jako junior trafił ze Skawinki do Wisły Kraków, ale tam grał tylko w juniorach, II drużynie i Młodej Ekstraklasie. Nie widząc szans na przebicie się do I zespołu Białej Gwiazdy zrobił to, co powinien zrobić każdy młody zawodnik marzący o poważnej karierze - wziął sprawy, jak na bramkarza przystało, w swoje ręce i zaczął grę w seniorach: w II-ligowym wówczas Bruk-Bet Nieciecza się nie przebił, ale już w IV-ligowym IKS-ie Olkusz bronił, a następnie trafił do II-ligowego Okocimskiego Brzesko, gdzie był numerem "1" w sezonie 2010/2011. Latem 2011 roku przeniósł się do Piasta, gdzie jeszcze dzielił się miejscem w bramce z Jakubem Szmatułą, ale przed minionym sezonem zluzował bardziej doświadczonego kolegę, wygrywając rywalizację z nim i z wypożyczonym z Legii Warszawa Jakubem Szumskim.
Kebba Ceesay (Lech Poznań) Pozycja: Prawy obrońca Bilans sezonu: 25 występów, 2 bramki W ekstraklasie z...: sprowadzony przed sezonem ze szwedzkiego Djurgardens IF
Gdyby nie eksploratorski talent trenera Legii Warszawa Jana Urbana, który z napastnika Bartosza Bereszyńskiego zrobił nowego Łukasza Piszczka, o Ceesayu pisalibyśmy per "najlepszy prawy obrońca ligi". A tak 26-letniemu Gambijczykowi pozostaje tytuł najlepszego debiutanta sezonu na tej pozycji. Nie zapominając o defensywie, lubi grać ofensywnie, choć liczby za nim nie przemawiają: 2 bramki i 0 asyst.
Thomas Phibel (Widzew Łódź) Pozycja: Środkowy obrońca Bilans sezonu: 29 występów, 1 asysta W ekstraklasie z...: sprowadzony przed sezonem na zasadzie wolnego transferu z belgijskiego Royal Antwerp
Gra bezkompromisowo i bardzo nieprzyjemnie dla przeciwnika. Nie ma wielu atutów - po prostu czyści przedpole, ale robi to na tyle dobrze, że musiał zostać zauważony.
Seweryn Michalski (GKS Bełchatów) Pozycja: Środkowy obrońca Bilans sezonu: 15 występów, 2 bramki W ekstraklasie z...: wychowanek GKS-u Bełchatów
Najmłodszy, bo zaledwie 19-letni w naszym zestawieniu. W minionym sezonie w ekstraklasie nie zadebiutowało wielu obrońców, ale wychowanek Brunatnych został wyróżniony nie ze względu na nikłą konkurencję - po prostu na to zasłużył. Za spadek nie można go obwiniać, ponieważ trener Kamil Kiereś postawił na niego dopiero wiosną.
Wiekowo jeszcze był juniorem, do tego nieopierzonym w piłce seniorskiej, bo wcześniej grał tylko w Młodej Ekstraklasie, ale na boisku imponował dojrzałością. Wyprowadzenie piłki do jego największy atut obok walorów typowo destrukcyjnych.
Paweł Oleksy (Piast Gliwice) Pozycja: Lewy obrońca Bilans sezonu: 23 występy, 1 bramka, 3 asysty W ekstraklasie z...: wypożyczony do Piasta z Zagłębia Lubin
Jeden z wielu niedocenionych w Lubinie chłopaków z roczników 1990-1992. Członek ekipy Miedziowych, która sięgała po tytuły mistrza Polski juniorów starszych, a następnie wygrywała Młodą Ekstraklasę. Powoli, krok po kroku pnie się po szczeblach kariery: od 2010 roku był wypożyczany do III-ligowego Chrobrego Głogów, I-ligowego KS-u Polkowice i I-ligowego Zawiszy Bydgoszcz. Po bardzo dobrym sezonie w Piaście Zagłębie w końcu chciałoby go zatrzymać u siebie na dłużej.
Oleksy ma charakterystykę zbliżoną do Ceesaya, co w zasadzie można nazwać charakterystyką nowoczesnego skrajnego obrońcy: końskie zdrowie, stłamszenie rywala przy linii bocznej i ciągoty do ofensywy.
Dani Quintana (Jagiellonia Białystok) Pozycja: Skrzydłowy Bilans sezonu: 15 występów, 4 bramki, 2 asysty W ekstraklasie z...: sprowadzony w przerwie zimowej z Club Gimnastic de Tarragona
Mało brakowało, a hiszpański technik na grę w polskiej ekstraklasie musiałby czekać do lipca, bowiem w przerwie zimowej w pewnym momencie jedną nogą był już w I-ligowej Cracovii. Ostatecznie trafił jednak do Jagiellonii i w jej barwach na początku rundy wszystkich oczarował. Później, jak cały zespół Tomasza Hajty, obniżył loty.
Przyjemnie patrzeć na jego grę: jest lekki w dryblingach, kreatywny w podaniach i zimnokrwisty pod bramką przeciwnika.
Dominik Furman (Legia Warszawa) Pozycja: Środkowy pomocnik Bilans sezonu: 28 występów, 3 bramki, 1 asysta W ekstraklasie z...: w Legii od 2006 roku
Długo czekał na swoją szansę w I zespole Legii, ale kiedy ją otrzymał od trenera Urbana, w pełni ją wykorzystał. Nie był jeszcze podstawowym zawodnikiem Wojskowych, ale przegrywać rywalizację z Danielem Łukasikiem czy Ivicą Vrdoljakiem to żadna ujma. Zdążył pokazać się ze świetnej strony, zadebiutował w pierwszej reprezentacji i jest kapitanem "młodzieżówki".
W czasie gry bardzo dojrzały i szybko podejmujący nie zawsze konwencjonalne decyzje. Niewielu jest w polskiej lidze zawodników, o których można z całą pewnością powiedzieć, że są obunożni, ale dla Furmana nie ma żadnego znaczenia, pod którą nogą ma ustawioną piłkę.
Kasper Hamalainen (Lech Poznań) Pozycja: Środkowy pomocnik Bilans sezonu: 14 występów, 3 bramki, 3 asysty W ekstraklasie z...: sprowadzony przed rundą wiosenną ze szwedzkiego Djurgardens IF Drugi udany transfer Lecha z Djurdgardens w naszym zestawieniu. Fin trafił na Bułgarską pół roku później od Ceesaya, ale wprowadził się do zespołu chyba nawet jeszcze lepiej niż Gambijczyk. Przy dobrych wiatrach może podążyć śladem Aleksandara Tonewa, który właśnie zamienił Kolejorza na Aston Villa. Oprócz walorów technicznych, Hamalainen dysponuje niezwykłą jak na mierzącego 187 cm wzrostu piłkarza szybkością - to cecha wrodzona, której nie da się wypracować u innych zawodników.
Gergo Lovrencsics (Lech Poznań) Pozycja: Skrzydłowy Bilans sezonu: 27 występów, 7 bramek, 4 asysty W ekstraklasie z...: sprowadzony przed sezonem z węgierskiego Lombardu Papa
Kolejny dowód na bardzo dobry skauting poznańskiego klubu, który ostatnio zaczęła doceniać też warszawska Legia...
"Gulasz" przebojem wszedł do ekstraklasy, od razu zdobywając serca kibiców Kolejorza. 11 punktów w klasyfikacji kanadyjskiej to może nie imponujący dorobek, ale jeden z lepszych w lidze. Zdecydowanie lepszą miał rundę wiosenną, co nie znaczy, że jesienią rozczarowywał.
Złośliwi tylko twierdzą, że wespół z Pawłem Widanowem i Tomaszem Kulawikiem bez specjalnej charakteryzacji mógłby występować w "Ogniem i Mieczem", ale doceńmy jego kunszt piłkarski.
Ruben Jurado (Piast Gliwice) Pozycja: Napastnik Bilans sezonu: 29 występów, 7 bramek, 3 asysty W ekstraklasie z...: awansował z Piastem z I ligi
Wychowanek Sevilli odnalazł w Gliwicach swoje miejsce na ziemi. Śląski klub wyciągnął go z niższej ligi hiszpańskiej, a ten odwdzięczył się świetną grą. W minionym sezonie kiedy Piast awansował do ekstraklasy, Jurado zdobył 12 bramek w 26 występach, teraz dorzucił 7 trafień w ekstraklasie. Powoli przebija się do świadomości kibiców grą, a nie znajomością Sergio Ramosa z czasów juniorskich.
Michal Papadopulos (Zagłębie Lubin) Pozycja: Napastnik Bilans sezonu: 26 występów, 11 bramek i 3 asysty W ekstraklasie z...: sprowadzony przed sezonem z rosyjskiego FK Rostów nad Donem
Jak już strzela, to bardzo klasowe bramki, które mogłyby paść w każdej lidze na każdym stadionie świata. Momentami widać, że nie bez przyczyny jako junior trafił do Arsenalu Londyn, a później grał w niemieckiej Bundeslidze i holenderskiej Eredivisie. W pewnym momencie coś jednak poszło nie tak i pewnie dlatego pokazuje to tylko momentami. Nie jest potężnie zbudowany, ale znakomicie gra ciałem i ma celne uderzenie z pierwszej piłki.
Kapitalna bramka Papadopulosa z Legią Warszawa:
Ławka rezerwowych: Emilijus Zubas, Jan Polak, Adam Dźwigała, Karol Linetty, Ricardinho, Alex Bruno, Pavol Cicman.