W tym artykule dowiesz się o:
Adam Nawałka zadebiutuje jako selekcjoner we Wrocławiu w spotkaniu ze Słowacją. Żaden z jego poprzedników nie grał premierowego meczu z tym rywalem i tak samo żaden z nich nie debiutował w nowej roli w tym mieście.
Co ciekawe, na 14 poprzednich debiutów, 13 odbyło się w różnych miastach. Tylko Warszawa i stadion Legii przy Łazienkowskiej 3 dwukrotnie był miejscem debiutanckiego spotkania nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Warto jednak zaznaczyć, że w tym przypadku powtarza się tylko adres, bowiem obiekt Wojskowych był świadkiem tych wydarzeń w dwóch różnych odsłonach: w 1997 roku w starym kształcie i w 2009 roku w czasie przebudowy.
Na 14 selekcjonerów reprezentacji Polski w III RP zwycięstwo w debiucie zaliczyli tylko wspomniani Krzysztof Pawlak i Janusz Wójcik. Ten pierwszy na koniec przegranych eliminacji mistrzostw świata we Francji w 1998 roku pokonał w Katowicach Gruzję 4:1, a "Wujo" rozpoczął przygodę z kadrą od towarzyskiej wygranej 1:0 z Węgrami.
A jakie wejście do kolejnych miejsc pracy notował sam Nawałka? Na 8 debiutów (nie udało nam się dogrzebać do debiutu w Świcie Krzeszowice), wygrał 3, tyleż samo zremisował i 2 przegrał. Co ciekawe, premierowe mecze wygrywał tylko jako opiekun Wisły Kraków.
Michał Pazdan, Tomasz Hołota i Bogdan Zając to osoby, które mają szansę na to, by po raz kolejny w karierze uczestniczyć w debiutanckim spotkaniu Nawałki. Pazdan był podopiecznym selekcjonera w Górniku Zabrze w premierowym meczu z GKS-em Katowice, którego barw bronił w tym spotkaniu Hołota. Z kolei Zając wystąpił w meczu rozpoczynającym drugą kadencję Nawałki w Wiśle, a był jego asystentem w debiutach w GKS-ie Katowice i Górniku.
Trenerskie debiuty Adama Nawałki:
Wisła Kraków (I kadencja) 3:0 vs Groclin Grodzisk Wielkopolski (ekstraklasa) Bramki: Kazimierz Węgrzyn, Brasília, Marek Zając.
Wisła Kraków (II kadencja): 3:0 vs Górnik Zabrze (ekstraklasa) Bramki: Maciej Żurawski, Olgierd Moskalewicz, Maciej Żurawski. Zagłębie Lubin 1:1 vs Daugava Dyneburg (Puchar Intertoto) Bramka: Zbigniew Grzybowski.
Sandecja Nowy Sącz 0:1 vs Stal Stalowa Wola (III liga)
Jagiellonia Białystok 1:1 vs Widzew Łódź (II liga) Bramka: Paweł Sobolewski.
Wisła Kraków 1:0 vs Zagłębie Lubin (Puchar Ekstraklasy) Bramka: Marek Zieńczuk.
GKS Katowice 3:4 vs Górnik Zabrze (Puchar Polski) Bramki: Piotr Plewnia, Bartosz Iwan, Krzysztof Markowski.
Górnik Zabrze 0:0 vs GKS Katowice (I liga)
Krzysztof Pawlak 14.06.1997, el. MŚ 1998 Polska - Gruzja 4:1 (Katowice). Bramki: Adam Ledwoń, Krzysztof Bukalski, Mirosław Trzeciak, Krzysztof Nowak.
Krzysztof Pawlak to jedyny selekcjoner reprezentacji Polski w historii, który ma sto procent zwycięstw. Nie było to trudne - w końcu w roli opiekuna drużyny narodowej wystąpił tylko raz. Jako asystent Antoniego Piechniczka przejął kadrę po tym, jak ten podał się do dymisji po przegranych eliminacjach do MŚ 1998.
Co ciekawe, polscy piłkarze odmawiali wzięcia udziału w tym spotkaniu, więc Pawlak musiał sięgnąć po zawodników reprezentacyjnego drugiego planu, którzy sprawili niespodziankę i pokonali Gruzinów 4:1, choć przegrywali od 24. minuty 0:1.
Wyjściowy skład reprezentacji Polski na mecz z Gruzją: Grzegorz Szamotulski - Paweł Skrzypek, Mariusz Kukiełka, Radosław Kałużny - Adam Ledwoń, Radosław Michalski, Krzysztof Bukalski, Krzysztof Nowak, Tomasz Sokołowski I - Jacek Dembiński, Mirosław Trzeciak. Grali również: Cezary Kucharski, Waldemar Adamczyk.
Andrzej Strejlau 23.08.1989, el. MŚ 90 Polska - ZSRR 1:1 (Lubin). Bramka: Dariusz Wdowczyk.
"Zdobywca Pucharu i Superpucharu Polski z Legią Warszawa" przejął kadrę w trakcie przegranych kwalifikacji do mundialu we Włoszech w 1990 roku. W debiucie z - jeszcze - Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich zremisował w Lubinie 1:1. Spotkanie to miało dodatkowy smaczek ze względu na dokonujące się w Polsce zmiany ustrojowe i proces wychodzenia spod radzieckiego pręgierza.
Wyjściowy skład reprezentacji Polski na mecz z ZSSR: Jarosław Bako - Piotr Czachowski, Marek Godlewski, Janusz Nawrocki, Piotr Soczyński - Robert Warzycha, Jacek Ziober, Zbigniew Kaczmarek, Krzysztof Budka, Dariusz Wdowczyk - Krzysztof Warzycha. Grali również: Jan Urban, Waldemar Prusik, Roman Kosecki.
[wrzuta=7rNk2UB6UiV,mmkk07]
Lesław Ćmikiewicz 13.10.1993, el. MŚ 1994 Polska - Norwegia 0:3 (Poznań)
Ćmikiewicz zastąpił Stejlaua na finiszu nieudanych eliminacji do mistrzostw świata w Stanach Zjednoczonych w 1994 roku. Srebrny medalista mundialu w RFN w 1994 roku nie miał udanego debiutu, przegrywając z rozpędzonymi Norwegami w Poznaniu 0:3.
Wyjściowy skład reprezentacji Polski na mecz z Norwegią: Jarosław Bako - Jacek Bąk, Kazimierz Węgrzyn, Tomasz Wałdoch, Marek Koźmiński - Robert Warzycha, Piotr Świerczewski, Jacek Ziober, Krzysztof Warzycha, Roman Kosecki, Marek Leśniak. Grali również: Piotr Czachowski, Jerzy Brzęczek.
Henryk Apostel 09.02.1994, towarzysko Hiszpania - Polska 1:1 (Santa Cruz). Bramka: Roman Kosecki.
Awans na EURO 1996 miał Polsce zapewnić Henryk Apostel, który do pracy z reprezentacją został wyciągnięty - podobnie jak dziś Adam Nawałka - z Górnika Zabrze. W debiucie z nie tak mocną jak dziś Hiszpanią zremisował 1:1, a jedynego gola zdobył grający wówczas w Atletico Madryt Roman Kosecki.
Apostel postawił w wyjściowym składzie na 6 srebrnych medalistów z Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie sprzed dwóch lat. Zespół Janusz Wójcik przegrał wtedy tylko z Hiszpanią w finale.
Wyjściowy skład reprezentacji Polski na mecz z Hiszpanią: Józef Wandzik - Jacek Bąk, Tomasz Łapiński, Piotr Jegor - Jacek Grembocki, Roman Kosecki, Jerzy Brzęczek, Grzegorz Lewandowski, Marcin Jałocha - Andrzej Juskowiak, Wojciech Kowalczyk. Grali również: Andrzej Woźniak, Ryszard Staniek, Henryk Bałuszyński, Waldemar Jaskulski, Ryszard Czerwiec.
[wrzuta=2swpOvNCwLP,mmkk07]
Władysław Stachurski 19.02.1996, towarzysko Polska - Japonia 0:5 (Hongkong)
Łatwego debiutu nie miał Stachurski. Reprezentanci masowo odmawiali wyjazdu do Hongkongu na towarzyskie spotkanie z Japonią, co zakończyło się klęską biało-czerwonych.
Wyjściowy skład reprezentacji Polski na mecz z Japonią: Andrzej Woźniak - Kazimierz Węgrzyn, Tomasz Łapiński, Paweł Wojtala - Waldemar Jaskulski, Paweł Skrzypek, Ryszard Czerwiec, Sylwester Czereszewski, Zbigniew Wyciszkiewicz - Marek Citko, Grzegorz Kaliciak. Grali również: Dariusz Gęsior, Mariusz Śrutwa, Tomasz Lenart.
Antoni Piechniczek 02.06.1996, towarzysko Rosja - Polska 2:0 (Moskwa)
"Rano śniadanie. Patrzymy, co nam przynoszą. Kawałek psa, kawałek szczura, trochę kota - normalka. Z okien widać siedem Pałaców Kultury, aż mi się w oczach mnożyły. Miło. Siedzimy sobie i czekamy na cały posiłek. Aż tu nagle kelner - chlast, na ziemię! Wywrócił tackę z jedzeniem na zasyfioną podłogę, ale to nic - pozbierał wszystko brudnymi łapami i niesie na stół.
- Dziękuję, powodzenia, szczęścia życzę - powiedziałem i odszedłem od stołu. Na tym niedoszłym posiłku zakończyłem stołowanie w tej jadłodajni. Po drugiej stronie rzeki był hotel Kempinski, już z normalną kuchnią. Kogo było stać, ten jadał już tylko tam" - tak zgrupowanie przed debiutem Antoniego Piechniczka opisywał w swojej autobiografii Wojciech Kowalczyk.
Sam mecz bez historii. Kolejna debiutancka porażka.
Wyjściowy skład reprezentacji Polski na mecz z Rosją: Maciej Szczęsny - Marek Jóźwiak, Jacek Zieliński, Krzysztof Ratajczyk - Radosław Michalski, Dariusz Gęsior, Leszek Pisz, Grzegorz Lewandowski, Tomasz Iwan - Andrzej Juskowiak, Wojciech Kowalczyk. Grali również: Marek Saganowski, Waldemar Jaskulski, Krzysztof Bukalski.
Janusz Wójcik 06.09.1997, towarzysko Polska - Węgry 1:0 (Warszawa). Bramka: Krzysztof Ratajczyk.
"Wujo" trochę poczekał, zanim mógł poprowadzić swoich srebrnych podopiecznych z Barcelony w pierwszej reprezentacji. Mimo naprawdę świetnego pokolenia piłkarzy nie udało mu się wprowadzić Polski na EURO 2000, przegrywając rywalizację z Anglią i Szwecją.
Niemniej jednak jest ostatnim selekcjonerem reprezentacji Polski, który wygrał swój debiut. Zwycięstwo zawdzięcza świetnie ułożonej lewej stopie Krzysztofa Ratajczyka , który z rzutu wolnego huknął w samo okienko madziarskiej bramki.
Wyjściowy skład reprezentacji Polski na mecz z Węgrami: Aleksander Kłak - Marek Jóźwiak, Tomasz Łapiński, Krzysztof Ratajczyk - Adam Ledwoń, Radosław Michalski, Sławomir Majak, Jerzy Brzęczek, Tomasz Iwan - Wojciech Kowalczyk, Andrzej Juskowiak. Grali również: Jacek Dembiński, Grzegorz Szamotulski, Jacek Zieliński, Mirosław Szymkowiak, Tomasz Wałdoch, Krzysztof Bukalski, Tomasz Sokołowski I.
Jerzy Engel 26.01.2000, towarzysko Hiszpania - Polska 3:0 (Cartagena)
Po fiasku w eliminacjach do belgijsko-holenderskiego EURO 2000 kadrę przejął Jerzy Engel. Kontrowersyjny początkowo wybór PZPN okazał się być trafionym, bowiem Polska po 16 latach przerwy znów awansowała na mistrzostwa świata, ale drużyna, która w cuglach wygrała swoją grupę eliminacyjną, rodziła się w bólach.
Początki miała naprawdę trudne. Engelowi liczono minuty przez strzelonej bramki, a seria ta początek miała swój w debiucie przeciwko Hiszpanii w Cartagenie.
Wyjściowy skład reprezentacji Polski na mecz z Hiszpanią: Radosław Majdan - Marek Zając, Jacek Zieliński, Michał Żewłakow - Sławomir Majak, Ryszard Czerwiec, Radosław Kałużny, Radosław Michalski, Jacek Krzynówek - Radosław Gilewicz, Paweł Kryszałowicz. Grali również: Maciej Żurawski, Arkadiusz Kaliszan, Paweł Kaczorowski, Krzysztof Bizacki, Marcin Baszczyński.
[wrzuta=9s8FWRxXMIl,mmkk07]
[wrzuta=0JnNRRmy8ap,mmkk07] Zbigniew Boniek 21.08.2002, towarzysko Polska - Belgia 1:1 (Szczecin). Bramka: Maciej Żurawski.
Następcą Engela w roli selekcjonera został obecny prezes PZPN Zbigniew Boniek, który wrócił tym samym na ławkę trenerską po 6 latach przerwy. Nie był to udany epizod w życiorysie "Zibiego". Praca z kadrą była jego ostatnią szkoleniową w karierze.
Skład reprezentacji Polski na mecz z Belgią: Radosław Majdan (46' Wojciech Kowalewski) - Mariusz Lewandowski, Arkadiusz Głowacki, Michał Żewłakow, Marcin Kuś - Paweł Kaczorowski (46' Tomasz Kos), Bartosz Karwan, (46' Cezary Kucharski), Maciej Murawski (67' Daniel Bogusz), Jacek Bąk, Kamil Kosowski (46' Tomasz Rząsa - Artur Wichniarek (79' Paweł Kryszałowicz), Maciej Żurawski (46' Marcin Żewłakow).
Paweł Janas 12.02.2003, towarzysko Chorwacja - Polska 0:0 (Split)
Boniek osierocił kadrę z przyczyn osobistych po listopadowym meczu z Danią, więc przegrane już na półmetku eliminacje EURO 2004 dokończył Paweł Janas, który w towarzyskim debiucie zremisował bezbramkowo z Chorwacją. Mecz tak bez historii, że opasłe archiwa internetu nie dysponują zasobem wideo z tego pojedynku.
Wyjściowy skład reprezentacji Polski na mecz z Chorwacją: Jerzy Dudek - Marcin Baszczyński, Jacek Bąk, Arkadiusz Głowacki, Maciej Stolarczyk - Bartosz Karwan, Piotr Świerczewski, Radosław Kałużny, Kamil Kosowski - Emmanuel Olisadebe, Maciej Żurawski. Grali również: Roman Dąbrowski, Arkadiusz Radomski, Tomasz Dawidowski.
Leo Beenhakker 16.08.2006, towarzysko Dania - Polska 2:0 (Odense)
Leo Beenhakker to jedyny do pory selekcjoner-obcokrajowiec, odkąd w 1966 roku PZPN powołał do życia funkcję selekcjonera reprezentacji Polski. Debiutu nie miał udanego - 0:2 po bezbarwnym występie z Danią. Ważne jednak, że Holender w dobrym stylu po raz pierwszy w historii wprowadził biało-czerwonych na mistrzostwa Europy.
Wyjściowy skład reprezentacji Polski na mecz z Danią: Jerzy Dudek - Michał Żewłakow, Mariusz Jop, Jacek Bąk, Seweryn Gancarczyk - Euzebiusz Smolarek, Arkadiusz Radomski, Mirosław Szymkowiak, Jacek Krzynówek - Tomasz Frankowski, Maciej Żurawski. Grali również: Paweł Golański, Ireneusz Jeleń, Sebastian Mila.
Stefan Majewski 10.10.2009, el. MŚ 2010 Czechy - Polska 2:0 (Praga)
"Don Leo" prowadził biało-czerwonych przez dwie kadencje, ale druga nie była tak owocna jak pierwsza. Po tym jak Polska straciła szanse na awans na mundial w RPA, Grzegorz Lato zwolnił Beenhakkera, a eliminacje dokończył Stefan Majewski. "Doktor" nie miał łatwego zadania, zaczynając krótką przygodę z kadrą od wyjazdowego meczu z Czechami, którzy do ostatniej chwili walczyli o wyjazd do Afryki.
Wyjściowy skład reprezentacji Polski na mecz z Czechami: Wojciech Kowalewski - Jakub Rzeźniczak, Arkadiusz Głowacki, Piotr Polczak, Seweryn Gancarczyk - Jakub Błaszczykowski, Mariusz Lewandowski, Maciej Iwański, Ludovic Obraniak - Ireneusz Jeleń, Kamil Grosicki. Grali również: Sławomir Peszko, Robert Lewandowski, Dawid Janczyk.
Franciszek Smuda 14.11.2009, towarzysko Polska - Rumunia 0:1 (Warszawa)
"Franz" miał czynić cuda, a w debiucie przegrał na piasku z bardzo przeciętną Rumunią. Tym razem nie były to miłego złe początki - Smuda w 2 lata z cudotwórcy stał się niemal wrogiem publicznym numer "1" w piłkarskiej Polsce.
Wyjściowy skład reprezentacji Polski na mecz z Rumunią: Tomasz Kuszczak - Marcin Kowalczyk, Michał Żewłakow, Adam Kokoszka, Piotr Brożek - Jakub Błaszczykowski, Dariusz Dudka, Ludovic Obraniak, Kamil Kosowski - Ireneusz Jeleń, Robert Lewandowski. Grali również: Maciej Sadlok, Sławomir Peszko, Roger, Maciej Rybus, Patryk Małecki.
Waldemar Fornalik 15.08.2012, towarzysko Estonia - Polska 1:0 (Tallin)
Jeden z najbardziej koszmarnych selekcjonerskich debiutów w historii. 0:1 z jeszcze niżej notowaną od Polski notowaną Estonią to było idealne preludium do kadencji "Waldka Kinga", który w 10 meczach o punkty eliminacji MŚ w Brazylii pokonał tylko dwukrotnie San Marino i raz Mołdawię.
Wyjściowy skład reprezentacji Polski na mecz z Estonią: Wojciech Szczęsny - Łukasz Piszczek, Marcin Wasilewski, Damien Perquis, Jakub Wawrzyniak - Jakub Błaszczykowski, Ariel Borysiuk, Eugen Planski, Artur Sobiech, Maciej Rybus - Robert Lewandowski. Grali również: Arkadiusz Piech, Janusz Gol, Adrian Mierzejewski, Kamil Grosicki.