Polacy w Europie: Zdobywcy pucharów, debiutanci, gole Wilka i Przybyłki, asysta Mierzejewskiego (wideo)

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

W miniony weekend w Europie wiele działo się z Polakami w rolach głównych. Kto zakończył sezon z trofeum, kto przegrał swoje finały, kto wpisał się na listę strzelców, a kto zaliczył kolejną asystę?

1
/ 7

Łukasz Fabiański i Wojciech Szczęsny sięgnęli z Arsenalem Londyn po Puchar Anglii. To pierwsze trofeum wywalczone przez Kanonierów od 2005 roku! W finale rozgrywek, który został rozegrany w sobotę na Wembley, drużyna Arsene'a Wengera pokonała 3:2 Hull City, choć już po ośmiu minutach przegrywała 0:2! Fabiański nie miał jednak szans na interwencje przy strzałach Jamesa Chestera i Curtisa Daviesa. [ad=rectangle] Był to równocześnie pożegnalny mecz Fabiańskiego. Kontrakt 29-letniego golkipera z londyńskim klubem wygasa z końcem czerwca i "Bambi" zapowiedział już, że go nie przedłuży. Opuszcza Arsenal po siedmiu latach. W tym czasie rozegrał dla Kanonierów 78 oficjalnych spotkań, w których 28 razy zachowywał czyste konto.

Zobacz bramki z meczu Arsenal Londyn - Hull City: [wrzuta=21vJ8MzJt9H,mmkk07]

2
/ 7

W weekend triumf w krajowym pucharze stał się też udziałem Jakuba Wilka i trenera Marka Zuba. Ich Żalgiris Wilno po raz trzeci z rzędu zdobył Puchar Litwy, w finale tej edycji pokonując 2:1 Bangę Gorżdy. Jedną z bramek zdobył niezawodny Wilk, dla którego to 8. trafienie w 15. występie w bieżącym sezonie, a do tego ma na koncie też 5 asyst

Zobacz bramkę Jakuba Wilka z finału Pucharu Litwy:

To ósmy w historii triumf Żalgirisu w krajowym pucharze i drugi kolejny pod wodzą Zuba. Polski szkoleniowiec, który pracuje w Wilnie od sierpnia 2012 roku, poprowadził Żalgiris też do mistrzostwa (2013) i wicemistrzostwa (2012) oraz Superpucharu Litwy (2013).

3
/ 7

30 czerwca skończy się pewna epoka - polska trójka z Dortmundu zostanie rozbita po tym, jak dzień później graczem Bayernu Monachium zostanie Robert Lewandowski, a w Dortmundzie zostaną Jakub Błaszczykowski i Łukasz Piszczek. "Lewemu" nie udało się pożegnać z Signal-Iduna Park zdobyciem Pucharu Niemiec. W sobotnim finale w Berlinie BVB musiała uznać wyższość Bayernu Monachium (0:2). [ad=rectangle] Swój finał w weekend przegrali też Adam Stachowiak z bułgarskiego Botewu Płowdiw i Tomasz Wisio z austriackiego SKN St. Poelten. Zespół pierwszego w decydującym spotkaniu przegrał w Burgas z Ludogorcem Razgrad 0:1. Finałowi Pucharu Bułgarii towarzyszyło skandaliczne zachowanie kibiców Botewu, przez których mecz dwukrotnie był przerywany, a raz do akcji musiała wkroczyć straż pożarna!

Zobacz pożar podczas finału Pucharu Bułgarii: [wrzuta=6JPHH4losm1,mmkk07]

Z kolei drużyna Wisia przegrała w finale z Red Bull Salzburg 2:4. Mimo porażki z mistrzem Austrii II-ligowiec wystąpi w przyszłym sezonie w Lidze Europejskiej, bowiem RB wystartuje w Lidze Mistrzów. W takiej samej sytuacji jest Botew, bowiem Ludogorec, z którym ekipa Stachowiaka przegrała finał, jest mistrzem Bułgarii i również zagra w Lidze Mistrzów.

4
/ 7

W kończącym sezon tureckiej Super Lig meczu z Antalyasporem (2:0) swoją 14. asystę zaliczył Adrian Mierzejewski. Po podaniu Polaka wynik spotkania na 2:0 dla Trabzonsporu ustalił Olcan Adin.

Dzięki tej wygranej bordowo-niebiescy obronili 4. miejsce w ligowej tabeli i wywalczyli awans do Ligi Europejskiej. Dorobek Mierzejewskiego w całym sezonie to 40 występów, 7 bramek i 14 asyst.

Zobacz asystę "Mierzeja" z Antalyasporem:

5
/ 7

Gole i asysty Mierzejewskiego pomogły Trabzonsporowi w awansie do Ligi Europejskiej, ale już bramki i asysty Kacpra Przybyłki nie uchroniły Arminii Bielefeld przed spadkiem do III ligi.

Młodzieżowy reprezentant Polski, który jest wypożyczony do Arminii z 1. FC Koeln, w meczu ostatniej kolejki 2.Bundesligi z Dynamem Drezno poprowadził swój zespół do wygranej 3:2, zdobywając bramkę i notując dwie asysty. Dzięki temu zwycięstwu ekipa z Bielefeld wskoczyła na miejsce dające jej prawo gry w barażach o utrzymanie.

W barażowym dwumeczu piłkarze z Bielefelder Alm zmierzyli się z 3. zespołem III ligi - SV Darmstadt 98. Po zwycięstwie 3:1 w pierwszym wyjazdowym spotkaniu Przybyłko i spółka mieli świetną pozycję wyjściową, ale w rewanżu przed własną publicznością roztrwonili przewagę i potrzebna była dogrywka. W 110. minucie Polak pokonał bramkarza rywali strzałem z 10 metrów, zdobywając swojego 6. gola w sezonie. Niemal w ostatniej akcji meczu Arminia straciła jednak gola na 2:4 i pożegnała się z zapleczem Bundesligi.

Zobacz bramkę Kacpra Przybyłki i okoliczności spadku Arminii:

W 2.Bundeslidze zostaje za to SpVgg Greuther Fuerth Sebastiana Tyrały, który w barażach o awans do Bundesligi uległ Hamburgerowi SV. Polaka zabrakło w tych spotkaniach w kadrze meczowej swojego zespołu.

6
/ 7

Gorzki smak spadku z najwyższej ligi poznał też Łukasz Sapela. Jego Ravan Baku zajął bowiem ostatnie miejsce w azerskiej ekstraklasie.

32-letni golkiper w minionym sezonie zasłynął wyczynem z meczu 23. kolejki z Qabala FK, podczas którego obronił dwa rzuty karne i wyleciał z boiska z czerwoną kartką za wybitnie niesportowe zachowanie, którego dopuścił się bezpośrednio po drugiej interwencji.

[wrzuta=8GAzW8DyZ37,mmkk07]

7
/ 7

Rzutem na taśmę, w ostatniej kolejce sezonu włoskiej Serie A debiutów w I drużynach Chievo Werona i SSC Napoli doczekali się Tomasz Kupisz i Igor Łasicki. 24-letni Kupisz trafił do włoskiego klubu we wrześniu minionego i aż do niedzieli nie rozegrał ani minuty w I zespole. Dopiero w kończącym rozgrywki meczu z Interem Mediolan (2:1) trener Eugenio Corini umożliwił Polakowi 28-minutowy występ.

Z kolei 19-letni Łasicki jest graczem Napoli od lata 2012 roku i krok po kroku buduje swoją pozycję w klubie. W listopadzie minionego roku podpisał pierwszy profesjonalny kontrakt z Azzurri i zaczął treningi z I zespołem, a teraz zadebiutował w Serie A. Juniorski reprezentant Polski dostał od Rafy Beniteza 18 minut w spotkaniu z Hellas Werona.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (0)