Superpuchar Europy: Grzegorz Krychowiak dołączy do elity?

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

W 43-letniej historii rywalizacji o Superpuchar Europy tylko trzem Polakom udało się sięgnąć po trofeum. We wtorek do tego elitarnego grona może dołączyć [tag=3863]Grzegorz Krychowiak[/tag].

1
/ 5

Grzegorz Krychowiak wystąpi w Superpucharze Europy 2015 jako zwycięzca Ligi Europy 2014/2015. W rozegranym na Stadionie Narodowym w Warszawie finale rozgrywek jego Sevilla pokonała 3:2 Dnipro Dniepropietrowsk, a jedną z bramek dla Andaluzyjczyków zdobył właśnie reprezentant Polski. [ad=rectangle] "Krycha" został trzecim polskim strzelcem w finale rozgrywek UEFA. Przed nim dokonali tego tylko Stanisław Oślizło z Górnika Zabrze i Zbigniew Boniek z Juventusu Turyn. Oślizło trafił do siatki Manchesteru City w finale Pucharu Zdobywców Pucharów 1969/1970, a "Zibi" w finale PZP 1983/1984, w którym Stara Dama mierzyła się z FC Porto.

Wygrywając Ligę Europy 2014/2015, Krychowiak został dziesiątym Polakiem, który sięgnął po jeden z europejskich pucharów, a teraz ma szansę zostać czwartym, który wygrał Superpuchar Europy. Co ciekawe, Krychowiak będzie pierwszym Polakiem, który w meczu o Superpuchar Europy wystąpi dwa razy - przed rokiem w Cardiff Sevilla musiała uznać wyższość Realu Madryt (0:2).

2
/ 5

Rywalizację o Superpuchar Europy zainaugurowano w 1972 roku, ale na pierwszy występ Polaka w tych rozgrywkach trzeba było czekać aż do 12. edycji. W meczu o Superpuchar Europy 1984 Juventus Turyn ze Zbigniewem Bońkiem w składzie zmierzył się z Liverpoolem. Spotkanie zostało rozegrane z dużym poślizgiem, bo dopiero w styczniu 1985 roku ze względu na napięte terminarze obu drużyn. Dodatkowo pierwszy raz w historii o losach trofeum miało zadecydować jedno spotkanie, a nie dwumecz.

Do pojedynku doszło na Stadionie Olimpijskim w Turynie, a jego gwiazdą był właśnie Zbigniew Boniek. Tak jak pół roku wcześniej zapewnił Starej Damie triumf w Pucharze Zdobywców Pucharów, tak wtedy jego dublet dał Juventusowi pierwszy w historii Superpuchar Europy.

16 stycznia 1985 - Stadion Olimpijski w Turynie Juventus Turyn - Liverpool FC 2:0 (1:0) 1:0 - Boniek 39' 2:0 - Boniek 79'

Składy:

Juventus: Bodini - Favero, Cabrini, Brio, Scirea - Bonini, Tardelli, Platini, Boniek - Rossi, Briaschi.

Liverpool: Grobbelaar - Neal, Kennedy, Lawrenson (46' Gillespie), Hansen - Nicol, Whelan, MacDonald, Wark - Rush, Walsh.

3
/ 5

W 1987 roku wrócono do formuły mecz i rewanż a do walki o Superpuchar Europy stanął Józef Młynarczyk, którego FC Porto wygrało Puchar Mistrzów 1986/1987. Rywalem Smoków był triumfator Pucharu Zdobywców Pucharów - Ajax Amsterdam.

"Młynarz" wystąpił w obu spotkaniach i w obu zachował czyste konto. Porto ograło Ajax dwa razy skromnie po 1:0 i sięgnęło po pierwszy - i jedyny do dziś - w swojej historii Superpuchar Europy. Co ciekawe, mecze zostały rozegrane w odstępie sześciu tygodni.

21 listopada 1987 - Stadion Olimpijski w Amsterdamie Ajax Amsterdam - FC Porto 0:1 (0:1) 0:1 - Barros 5'

Składy:

Ajax: Menzo - Blinz, Verlaat, Winter - Rob Witschge, van 't Schip, Wouters (68' Richard Witschge), Muehren (46' R. de Boer), Dick - Bosman, Bergkamp.

Porto: Młynarczyk - Pinto, Pereira, Gerladao, Inacio - Frasco (84' Quim), Magalhaes, Barros, Sousa - Gomes, Andre.

13 stycznia 1988 - Estadio das Antas, Porto FC Porto - Ajax Amsterdam 1:0 (0:0) 1:0 - Sousa 70'

Składy:

Porto: Młynarczyk - Pinto, Pereira, Gerladao, Inacio - Banderinha (83' Semedo), Magalhaes, Barros, Sousa - Gomes (89' Placido), Andre.

Ajax: Menzo - Blind, Larsson, Wintes, Hesp - van 't Schip, Wouters, Muehren, Rob Witschge (64' Roy) - Bergkamp (81' Meijer), Bosman.

4
/ 5

Na kolejny triumf zespołu Polaka w Superpucharze Europy przyszło nam czekać blisko dwie dekady. W maju 2005 roku po fantastycznych interwencjach Jerzego Dudka w konkursie rzutów karnych Liverpool pokonał Milan w słynnym stambulskim finale Ligi Mistrzów, zyskując przepustkę do występu w meczu o Superpuchar Europy 2005.

W decydującym spotkaniu The Reds pokonali CSKA Moskwa 3:1, ale w bramce ekipy z Anfield stał już Pepe Reina, a Dudka, który w sezonie 2005/2006 był już tylko zmiennikiem Hiszpana, zabrakło w kadrze meczowej z powodu kontuzji.

26 sierpnia 2005 - Stadion Ludwika II, Monako Liverpool FC - CSKA Moskwa 3:1 (0:1, 1:1, 2:1) 0:1 - Carvalho 28' 1:1 - Cisse 82' 2:1 - Cisse 103' 3:1 - Garcia 108'

Składy:

Liverpool: Reina - Josemi, Carragher, Hyypia, Riise (79' Cisse) - Hamann, Finnan (55' Sinama-Pongolle), Alonso (70' Sissoko), Zenden - Garcia, Morientes.

CSKA: Akinfiejew - Odiah (90' Gusiew), Ignaszewicz, Wasilij Bieriezucki, Aleksiej Bieriezucki - Ałdonin, Krasić (85' Cearense), Rahimić, Żyrkow (66' Semberas), Carvalho - Love.

5
/ 5

Oprócz Bońka, Młynarczyka i Krychowiaka jeszcze tylko jeden Polak miał okazję wystąpić w spotkaniu o Superpuchar Europy. W 2002 roku w barwach Feyenoordu Rotterdam przeciwko Realowi Madryt (1:3) zagrał Tomasz Rząsa, który dwa miesiące wcześniej triumfował z Feye w Pucharze UEFA. W kadrze holenderskiej ekipy był wtedy także Euzebiusz Smolarek, ale nie mógł wystąpić przeciwko Królewskim z powodu kontuzji kolana, która zabrała mu kilka miesięcy kariery, a w trakcie jej leczenia został ponadto zdyskwalifikowany za zażywanie marihuany.

Superpuchar Europy 2008 Manchester United - Zenit St. Petersburg (1:2) z perspektywy ławki rezerwowych Czerwonych Diabłów obejrzał Tomasz Kuszczak. Z kolei w Superpucharze Europy 2009 doszło do spotkania Szachtara Donieck Mariusza Lewandowskiego z FC Barceloną (0:1), ale Polaka zabrakło na boisku z powodu kontuzji.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (0)