W tym artykule dowiesz się o:
Obiekt w Mediolanie początkowo służył tylko drużynie AC Milan. Stadion nosi imię słynnego gracza Interu (w późniejszych latach także AC Milan) Giuseppe Meazzy, lecz ze względu na swoje położenie częściej nazywany jest San Siro - od dzielnicy, w której znajduje się.
Powstał w 1925 roku i 12 miesięcy później odbyła się jego inauguracja. Pojedynek AC Milan z Interem Mediolan śledziło 35 tysięcy widzów. Po kolejnych dziesięciu latach miasto kupiło stadion, a od 1947 roku swoje mecze rozgrywa na nim również Inter Mediolan.
W 1956 roku rozbudowany już stadion mógł pomieścić nawet 150 tysięcy widzów, a 125 tysięcy było obecnych podczas meczu Włochów z Brazylią (3:0), ale po tragedii na Wyspach Brytyjskich (na Heysel) liczbę tę zredukowano do 90 tysięcy.
ZOBACZ WIDEO Jedziemy do Francji: "orzeł" wylądował. Szaleństwo kibiców (Źródło TVP)
{"id":"","title":"","signature":""}
Stadion w Mediolanie był dwukrotnie areną mistrzostw świata. Pierwsze mecze rozegrano już w 1934 roku, kilka lat po jego otwarciu. To na nim Włosi pokonali Austrię 1:0 i awansowali do finału, gdzie zostali mistrzem świata. Dużo więcej spotkań rozegrano w 1990 roku, a wcześniej obiekt został wyremontowany i otrzymał ostateczny kształt, który możemy oglądać do dzisiaj. Projektanci Ragazzi, Hoffner i Salvi umieścili m.in. 11 betonowych kolumn o wysokości 50 metrów. Dach stadionu został umieszczony na wysokości 60 metrów.
Na San Siro rozegrano mecz otwarcia MŚ 1990 (zdjęcie powyżej) - w sumie cztery spotkania fazy grupowej, pojedynek 1/8 finału oraz ćwierćfinał.
Poza meczami ligi włoskiej oraz mistrzostw świata, bardzo często rozgrywano na nim pojedynki finałowe zarówno Pucharu UEFA czy też Pucharu Mistrzów. W sumie odbyły się na San Siro aż cztery mecze finału Pucharu UEFA (1991, 1994, 1995, 1997) oraz trzy Ligi Mistrzów (1965, 1970, 2001). Sobotnie spotkanie będzie zatem czwartym w historii rozgrywek.
Konfrontacje Interu Mediolan czy AC Milan w ostatnich latach bardzo rzadko ogląd komplet widzów - z pewnością wpływ na to mają chudsze lata obu klubów.
Poza meczami piłkarskimi odbywały się tutaj koncerty. W 1970 roku po raz pierwszy we Włoszech wystąpił słynny Bob Marley. Jego spektakl na San Siro oglądało na żywo 90 tysięcy widzów. Koncertował tutaj również Bruce Springsteen, amerykański gitarzysta, piosenkarz i kompozytor rockowy. Wówczas 105 tysięcy osób mogło podziwiać Springsteena.
W 1960 roku 53 043 osoby obejrzały walkę bokserską o mistrzostwo świata pomiędzy Duilio Loim i Carlosem Ortisem.