W tym artykule dowiesz się o:
Kasper Dolberg (Dania)
Nasze zestawienie otwiera Kasper Dolberg, czyli "nowy Arkadiusz Milik". Duńczyk w minionym sezonie występował jedynie w zespole U-19, a dopiero gdy do Napoli sprzedany został Milik, 19-latek został włączony do kadry I drużyny wicemistrza Holandii. Trener Peter Bosz od razu zaufał młodemu Duńczykowi i szybko uczynił go graczem pierwszej "11".
Dziś Dolberg na koncie ma już 11 bramek, a jego dorobek uzupełnią cztery asysty. Nastolatek jest oczywiście najlepszym strzelcem Ajaksu i szybko sprawił, że kibice klubu z Amsterdamu nie tęsknią za Milikiem. Duńczyk przykuł uwagę m.in. Manchesteru City czy Evertonu.
Patrick Schick (Czechy)
Król strzelców eliminacji ME U-21 2017. 20-latek, za którego w lipcu Samdporia Genua zapłaciła Sparcie Praga 4 mln euro, w drodze do Polski strzelił dla czeskiej "młodzieżówki" aż 10 goli w zaledwie dziewięciu występach. Klubowy kolega Karola Linettego w Serie A zdobył do tej pory tylko jedną bramkę, ale za to komu - zmusił do kapitulacji samego Gianluigiego Buffona z Juventusu Turyn.
Andre Silva (Portugalia)
21-latek z FC Porto błysnął skutecznością już w minionym sezonie, zdobywając dla Smoków 17 bramek w 42 meczach. Teraz już po 20 występach ma na koncie 10 goli i nie zamierza zwalniać tempa. W eliminacjach ME U-21 2017 zdobył cztery bramki w czterech występach. Ma już za sobą debiut w pierwszej reprezentacji Portugalii - w trzech meczach el. MŚ 2018 strzelił cztery gole. O młodego napastnika FC Porto starają się największe kluby Premier League i Serie A.
Marcus Rashford (Anglia)
Złote dziecko angielskiego futbolu. 19-letni napastnik Manchesteru United na początku lutego przebojem wdarł się do składu Czerwonych Diabłów, a sezon 2015/2016 zakończył z dziewięcioma golami. Jesienią jest mniej skuteczny, bo ma na koncie tylko cztery trafienia, ale zyskał za to status reprezentanta Anglii i ma za sobą już pierwszą bramkę w kadrze A.
Munir El Haddadi (Hiszpania)
Mający marokańskie korzenie wychowanek Barcelony szerszej publiczności przedstawił się w Lidze Młodzieżowej UEFA 2013/2014. Z kolei na początku sezonu 2014/2015 przebił się do I drużyny Dumy Katalonii i od pierwszych występów pokazywał, że drzemie w nim olbrzymi potencjał. By jego rozwój nabrał tempa poprzez regularną grę, został wypożyczony do Valencii. W eliminacjach ME U-21 2017 strzelił siedem goli w 10 występach, będąc najskuteczniejszym zawodnikiem drużyny Alberta Celadesa.
Gelson Martins (Portugalia)
Jeden z najbardziej obiecujących skrzydłowych w Europie. 21-latek ze Sportingu Lizbona czaruje w tym sezonie nie tylko w rodzimej ekstraklasie, ale też w Lidze Mistrzów - jego dorobek w bieżącej kampanii to dwa gole i osiem asyst w 18 występach. Sportingowi nie uda się zatrzymać go na długo - już od jakiegoś czasu pytają o niego największe kluby Starego Kontynentu.
Marco Asensio (Hiszpania)
To odkrycie Zinedine'a Zidane'a. 20-latek jest wychowankiem Realu Madryt, ale dopiero teraz zaistniał w I zespole. W 15 występach w bieżącym sezonie strzelił dla Królewskich już sześć goli. Zidane woli stawiać na niego kosztem m.in. Jamesa Rodrigueza - to dużo mówi o talencie Asensio.
Gianluigi Donnarumma (Włochy)
17-letni golkiper jest objawieniem ostatnich miesięcy. Młodziutki bramkarz nie tylko wywalczył sobie miejsce w "11" Milanu, ale jest też jednym z najlepszych bramkarzy Serie A. Rozegrał we włoskiej ekstraklasie już 44 spotkania, a w aż 16 z nich zachował czyste konto.
Donnarumma ma już za sobą debiut w reprezentacji Włoch i został namaszczony na następcę Gianluigiego Buffona w Squadra Azzurra. Występ na MME 2017 może być dla niego niezłym przetarciem. Sam Buffon w 1996 roku sięgnął z Italią po mistrzostwo Europy U-21.
Max Meyer (Niemcy)
W II linii zespołu Stefana Kuntza, który wygrał wszystkie 10 spotkań eliminacyjnych, rządzi Max Meyer z Schalke 04 Gelsenkirchen. W siedmiu meczach eliminacji strzelił pięć goli i zaliczył dwie asysty.
Ma dopiero 21 lat, a jego dorobek w Bundeslidze to już 17 bramek i 16 asyst w 107 występach - jego rówieśnika z podobnymi statystykami w Bundeslidze ciężko znaleźć. Filigranowy (173 cm) pomocnik ma za sobą już debiut w kadrze Joachima Loewa, a w sierpniu został srebrnym medalistą IO w Rio de Janeiro.
Jose Gaya (Hiszpania)
21-latek z Valencii to jeden z najbardziej utalentowanych lewych obrońców Europy. Jest wychowankiem klubu z Mestalla i idzie w ślady Jordiego Alby i Juana Bernata, którzy grą w Walencji wywalczyli transfery odpowiednio do Barcelony i Bayernu Monachium.
Hector Bellerin (Hiszpania)
Drużyna Alberta Celadesa ma najlepiej obsadzone boki obrony spośród wszystkich uczestników mistrzostw. W końcu na prawej stronie hiszpańskiej defensywy występuje Hector Bellerin, czyli jeden z najlepszych - bez podziału na kategorie wiekowe - prawych obrońców Europy. 21-latek jest wychowankiem Barcelony, ale od pięciu lat jest związany z Arsenalem, a od sezonu 2014/2015 jest podstawowym zawodnikiem Kanonierów.
Joshua Kimmich (Niemcy)
Pupil Pepa Guardioli zaczął el. ME U-21 2017, ale potem awansował do pierwszej reprezentacji Niemiec, której jest podstawowym zawodnikiem, ale nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by w czerwcu miał pomóc kolegom z "młodzieżówki" w walce o złoty medal. 21-latek to jeden z najbardziej utalentowanych niemieckich piłkarzy. Co ważne, jego rozwój przebiega harmonijnie i z miesiąca na miesiąc znaczy w Bayernie Monachium coraz więcej.
Renato Sanches (Portugalia)
W eliminacjach nie zagrał ani razu, bo prosto z kadry U-19 przeskoczył do pierwszej reprezentacji Portugalii, ale to nie znaczy, że Rui Jorge nie będzie mógł z niego skorzystać w czerwcu. Latem Renato Sanches zdobył z Selecao mistrzostwo Europy i został wybrany najlepszym młodym piłkarzem turnieju. Przed bieżącym sezonem przeniósł się z Benfiki Lizbona do Bayernu Monachium za 35 mln euro, stając się jednym z najdroższych nastolatków w historii futbolu.
Leroy Sane (Niemcy)
W sierpniu Manchester City zapłacił za niego Schalke 04 Gelsenkirchen aż 50 mln euro - to wiele mówi o 20-letnim skrzydłowym. W czerwcu i lipcu reprezentował Niemcy - podobnie jak Joshua Kimmich - na Euro 2016. Miał olbrzymi wkład w awans zespołu Stefana Kuntza na mistrzostwa - w siedmiu występach w eliminacjach strzelił aż pięć goli i zaliczył pięć asyst.
Saul Niguez (Hiszpania)
Choć Hiszpania o awans na mistrzostwa musiała walczyć w barażach, zespół Alberta Celadesa jest jednym z głównych faworytów do zdobycia złota. Jedną z gwiazd hiszpańskiej kadry U-21 jest Saul Niguez z Atletico Madryt. Selekcjoner "młodzieżówki" w eliminacjach korzystał z jego usług zawsze, jeśli miał ku temu sposobność. Wyceniany aż na 35 mln euro pomocnik ma już ugruntowaną pozycję w drużynie Diego Simeone.