W tym artykule dowiesz się o:
Najlepsi z najlepszych
Między 16 a 30 czerwca w Polsce wystąpili najlepsi młodzieżowcy Starego Kontynentu. Rozegrany nad Wisłą turniej był bardzo mocno obsadzony, choć nie wszyscy uczestnicy stawili się w najsilniejszych składach. Owszem, w Polsce w ogóle zabrakło Belgów czy Francuzów, ale tylko dlatego, że drużyny Youriego Tielemansa czy Kyliana Mbappe nie przebiły się przez kwalifikacje.
Mistrzostwa Europy do lat 21 to okno wystawowe dla klubów z najmocniejszych lig Starego Kontynentu. Turniej jest kolejnym etapem weryfikacji dla zawodników, którzy stoją u progu wielkich karier i jest trampoliną do sportowego awansu. Nie inaczej było z mistrzostwami, które odbyły się w Polsce.
W letnim oknie transferowym klub zmienił co piąty z 276 zawodników, którzy wzięli udział w ME U-21 2017. Łączna suma pieniędzy, jakie wydano na uczestników mistrzostw, przekroczyła ćwierć miliarda euro i wciąż rośnie.
Udział w tym mieli też Polacy, bo na zmianę pracodawcy po turnieju zdecydowało się ośmiu podopiecznych Marcina Dorny, w tym Jan Bednarek, który przeszedł z Lecha Poznań do Southampton za 6 mln euro. 21-letni obrońca stał się najdroższym zawodnikiem w historii ekstraklasy, ale do pierwszej "10" najdroższych uczestników polskiego turnieju dużo mu zabrakło.
Dość powiedzieć, że nie znaleźli się w niej też m.in. Lorenzo Pellegrini, za którego Roma zapłaciła 10 mln euro, będący odkryciem turnieju Stanislav Lobotka (5, Celta Vigo) ani świeżo upieczeni mistrzowie Europy: Serge Gnabry (8, Bayern Monachium), Davie Selke, (8, Hertha Berlin) czy Julian Pollersbeck (3,5, Hamburger SV).
Oto 10 najdroższych zawodników Mistrzostw Europy U-21 2017.
9. Mahmoud Dahoud - 12 mln euro
Transfer 21-letniego pomocnika z Borussii Moenchengladbach do Borussii Dortmund został sfinalizowany już w marcu, ale zmaterializował się dopiero po turnieju w Polsce. To potomek syryjskich imigrantów, który wychował się w Niemczech i jest jednym z najznakomitszych produktów szkolenia naszych zachodnich sąsiadów
W dwóch ostatnich sezonach był pierwszoplanową postacią Borussii, a jego dorobek w Bundeslidze to siedem goli i 15 asyst w 61 występach. Ze względu na styl gry i imigranckie pochodzenie jest porównywany do Ilkaya Gundogana. Od lat jest na celowniku największych europejskich klubów, ale przyjmując ofertę Borussii Dortmund, postawił na rozwój metodą małych kroków.
Był typowany na jedną z gwiazd mistrzostw, ale po trzech meczach fazy grupowej Stefan Kuntz zrezygnował z jego usług i półfinał z Anglią oraz finał z Niemcami Dahoud obejrzał z ławki rezerwowych. Nie oznacza to, że nie zrobi kariery, jaką mu się wróży.
9. Gerard Deulofeu - 12 mln euro
Kapitan młodzieżowej reprezentacji Hiszpanii wrócił do Barcelony po trzech latach przerwy. Deulofeu jest wychowankiem Dumy Katalonii, a trzy ostatnie sezony spędził w Sevilli, Evertonie i Milanie. Barcelona skorzystała z przysługującego jej prawa do odkupu pomocnika z Goodison Park.
Podczas ME U-21 2017 Deulofeu wyśrubował dwa rekordy kraju. Występ w finale był już jego 36. w kadrze U-21, a bramka zdobyta w meczu fazy grupowej z Macedonia była jego 17. w młodzieżowej reprezentacji - żaden Hiszpan nie reprezentował kraju w tej kategorii wiekowej częściej od niego i nie był tak skuteczny jak on.
8. Bruma - 12,5 mln euro
Filigranowy skrzydłowy zamienił Galatasaray na RB Lipsk. Czerwone Byki wyłożyły na jego pozyskanie 12,5 mln euro - Portugalczyk stał się czwartym najdroższym nabytkiem w historii klubu z Lipska.
Jest wychowankiem Sportingu Lizbona, ale już w wieku 19 lat przeniósł się z macierzystego klubu do Galaty. Ze Stambułu był wypożyczany do Gaziantepsporu i Realu Sociedad San Sebastian.
Podczas młodzieżowego Euro strzelił dla Portugalii trzy z pięciu goli.
ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: kiedyś pięć goli, teraz pięć bil. Lewandowski zszokował Chińczyków!
7. Ruben Semedo - 14 mln euro
Portugalia zakończyła udział w turnieju już po fazie grupowej, ale wynik osiągnięty przez podopiecznych Rui Jorge'a nie miał większego wpływu na ich przyszłość. Transfer Brumy do RB Lipsk został sfinalizowany jeszcze przed mistrzostwami i przed imprezą wyjaśniła się też przyszłość Rubena Semedo.
Po 23-letniego stopera Sportingu Lizbona sięgnął hiszpański Villarreal CF. Klub z El Madrigal zapłacił za Semedo 14 mln euro - tylko dwa razy zdarzyło się, by zarządzający El Submarino Amarillo sięgnęli głębiej do kieszeni.
6. Dani Ceballos - 17 mln euro
To było udane lato dla 21-letniego Hiszpana. Co prawda w finale turnieju jego zespół musiał uznać wyższość Niemiec, ale UEFA wybrała go najlepszym piłkarzem imprezy, a dwa tygodnie po mistrzostwach przeniósł się z Betisu Sewilla do Realu Madryt. Królewscy zapłacili za niego 17 mln euro.
Co ciekawe, niewiele brakło, by Ceballos kontynuował karierę w Barcelonie. Duma Katalonii widziała w nim następcę Andresa Iniesty i Sergiego Busquetsa, ale gdy światło dzienne ujrzały wulgarne wpisy, które przed laty Ceballos umieszczał w Internecie na temat Barcy, temat jego transferu na Camp Nou został zamknięty.
5. Maximilian Philipp - 20 mln euro
Mistrz Europy jeszcze przed turniejem przyjął ofertę Borussii Dortmund i do Polski przyjechał z głową wolną od myśli o transferze. BVB zapłacił za niego Freiburgowi aż 20 mln euro - klub ze Schwarzwald-Stadion nigdy wcześniej nie zarobił tak dużo na transferze.
To dobry znak dla Bartosza Kapustki, który został wypożyczony z Leicester City właśnie do Freiburga. Trener Christian Streich zamierza oszlifować Polaka tak, jak oszlifował Philippa, którym opiekował się przez trzy sezony.
4. Milan Skriniar - 23 mln euro
Słowacki stoper rozwija się błyskawicznie. W styczniu 2016 roku przeniósł się z MSK Żilina do Sampdorii Genua za symboliczny wręcz milion euro, a po 18 miesiącach klub ze Stadio Luigi Ferraris sprzedał go Interowi Mediolan z 23-krotnym przebiciem.
Choć Słowacja zakończyła udział w ME U-21 2017 już po fazie grupowej, UEFA umieściła Skriniara w swojej "11" turnieju, co dużo mówi o jego postawie podczas mistrzostw. Zresztą na własnej skórze o jego umiejętnościach przekonali się Polacy - Mariusza Stępińskiego Słowak całkowicie wykluczył z gry.
3. Andrea Conti - 25 mln euro
Milan chce z przytupem zacząć nową, chińską erę i związku z tym latem nie szczędzono grosza na wzmocnienia drużyny Vincenzo Montelli. Na pozyskanie nowych zawodników Rossoneri przeznaczyli już prawie 200 mln euro, a blisko 15 proc. tej kwoty pochłonęło sprowadzenie Andrei Contiego z Atalanty Bergamo.
Mediolańczycy mają niemal nieograniczone fundusze i mogliby ściągnąć na San Siro bodaj każdego zawodnika, ale postawili na 23-latka, który w minionym sezonie był jednym z najlepszych prawych obrońców Serie A. Co ciekawe, trener Montella w sezonie 2017/2018 będzie miał całkiem nową defensywę: do Contiego dołączyli bowiem stoperzy Leonardo Bonucci i Mateo Musacchio oraz lewy obrońca Ricardo Rodriguez.
2. Jordan Pickford - 28,5 mln euro
Przechodząc z Sunderlandu do Evertonu, młodzieżowy reprezentant Anglii został trzecim najdroższym bramkarzem w historii futbolu. Drożsi od niego byli jedynie Gianluigi Buffon, który w 2001 roku przeniósł się z Parmy do Juventusu Turyn i Ederson, który w czerwcu zamienił Benficę Lizbona na Manchester City.
23-letni Pickford to wychowanek Czarnych Kotów, ale w pierwszym zespole macierzystego klubu rozegrał do tej pory tylko 38 spotkań, a jego bilans w Premier League to raptem 31 występów. Biorąc pod uwagę, że kosztował blisko 30 mln euro, 11 mln euro, jakie za Wojciecha Szczęsnego Arsenalowi zapłacił Juventus, to cena promocyjna.
1. Federico Bernardeschi - 40 mln euro
I wreszcie on. Juventus Turyn zapłacił za niego Fiorentinie aż 40 mln euro, a Stara Dama rzadko wykłada takie sum za zawodników. W ostatnich dziesięciu latach rodzina Angellich sięgnęła tak głęboko do kieszeni tylko przy okazji transferów Gonzalo Higuaina (2016) i Paulo Dybali (2015).
Nic w tym jednak dziwnego, skoro Bernardeschi to jeden z najbardziej utalentowanych Włochów młodego pokolenia, którego od kilku lat na celowniku ma Barcelona. Był jednym z zaledwie siedmiu uczestników ME U-21 2017, który rok temu wystąpił na Euro 2016 we Francji. Miniony sezon był najlepszym w jego karierze - strzelił dla Violi 14 goli, do których dołożył pięć asyst.