W tym artykule dowiesz się o:
Najbardziej wpływowi ludzie w polskim sporcie 2017
Co według twórców rankingu, czyli magazynu "Forbes" oraz firmy Pentagon Research oznacza, że osoba jest "wpływowa"? - Postać musi być rozpoznawalna, cieszyć się dobrym wizerunkiem i być ceniona przez ekspertów. Autorzy pierwotnie wytypowali 200 nazwisk, ostatecznie w procedurze badawczej wzięto pod uwagę 80 nazwisk - tłumaczył podczas prezentacji Adam Pawlukiewicz z Pentagon Research.
Ranking powstał w oparciu o dwie części: ocenę oddźwięku społecznego kandydatów (badanie na reprezentatywnej grupie 1000 osób podzielone zostało na dwie części - sportowców i niesportowców) oraz ocenę ekspercką (kapituła składała się 16 osób ze świata sportu, biznesu i nauki). Ostatecznie na liście znalazło się 50 nazwisk. Są wśród nich aktywni sportowcy, prezesi i właściciele klubów, prezesi federacji i związków sportowych, byli sportowcy, politycy i dziennikarze. Jak ostatecznie wygląda ranking?
Miejsca 50-41
50. Rafał Majka - kolarz 49. Kazimierz Wierzbicki - właściciel Grupy Trefl 48. Marian Kmita - szef sportu w Polsacie 47. Cezary Kucharski - menedżer Roberta Lewandowskiego 46. Łukasz Fabiański - piłkarz Swansea City i reprezentacji Polski 45. Bogusław Leśnodorski - były współwłaściciel i prezes Legii Warszawa 44. Jacek Rutkowski - właściciel Lecha Poznań 43. Ewa Chodakowska - trenerka fitness 42. Maciej Kawulski i Martin Lewandowski - właściciele KSW 41. Maciej Kot - skoczek narciarski
W ostatniej dziesiątce zwraca uwagę obecność na dopiero 45. miejscu Bogusława Leśnodorskiego, który po odejściu z warszawskiej Legii spadł o ponad 20 pozycji względem poprzedniego notowania. Na 42. miejscu notowani są Maciej Kawulski oraz Martin Lewandowski, czyli ojcowie polskiego MMA. Co bardzo ciekawe, Ewa Chodakowska zajęła dopiero 43. miejsce. Znaczenie wyżej notowana jest Anna Lewandowska.
ZOBACZ WIDEO: "Damy z siebie wszystko" #7. Marek Jóźwiak: Chciałem Świerczoka w Lechii
Miejsca 40-31
40. Janusz Filipiak - właściciel i prezes Cracovii 39. Jacek Kasprzyk - prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej 38. Maciej Sawicki - Sekretarz Generalny PZPN 37. Sebastian Świderski - prezes Zaksy Kędzierzyn-Koźle 36. Kamil Glik - piłkarz AS Monaco i reprezentacji Polski 35. Przemysław Babiarz - komentator sportowy 34. Grzegorz Krychowiak - piłkarz WBA i reprezentacji Polski 33. Łukasz Piszczek - piłkarz Borussii Dortmund i reprezentacji Polski 32. Mateusz Borek - komentator sportowy, promotor bokserski 31. Bertus Jan-Willem Servaas - właściciel i prezes PGE VIVE Kielce
W czwartej dziesiątce jest aż pięciu przedstawicieli świata futbolu. Obok zawodników reprezentacji Polski, czyli Kamila Glika, Łukasza Piszczka i Grzegorza Krychowiaka znaleźli się tutaj także Janusz Filipiak - właściciel Cracovii - oraz Maciej Sawicki, sekretarz generalny PZPN.
- W pewnym momencie swojej kariery piłkarskiej, gdy wiedziałem już, że nie zajdę na najwyższy poziom sportowy, mocno postawiłem na edukację. Po zakończeniu przygody z piłką przez kilka lat uczestniczyłem w różnych projektach biznesowych, aż w 2012 Zbigniew Boniek zaoferował mi posadę w PZPN - mówił podczas prezentacji rankingu były piłkarz, a dziś pracownik piłkarskiej federacji. Na 32. miejscu uplasował się z kolei Mateusz Borek, który od pewnego czasu pracę w Polsacie łączy z aktywnością promotorską.
Miejsca 30-21
30. Anna Lewandowska - trenerka fitness 29. Dariusz Miłek - właściciel grupy kolarskiej CCC 28. Robert Kubica - kierowca rajdowy i wyścigowy 27. Wojciech Szczęsny - piłkarz Juventusu Turyn i reprezentacji Polski 26. Arkadiusz Milik - piłkarz SSC Napoli i reprezentacji Polski 25. Włodzimierz Szaranowicz - komentator sportowy 24. Justyna Kowalczyk - biegaczka narciarska 23. Mariusz Pudzianowski - zawodnik MMA 22. Andrzej Kraśnicki - prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego 21. Dariusz Mioduski - właściciel i prezes Legii Warszawa
Trzecia dziesiątka zestawienia to między innymi Anna Lewandowska, która robi zawrotną karierę w szeroko rozumianym świecie fitness i wyraźnie wyprzedziła swoją bardziej doświadczoną w branży koleżankę Ewę Chodakowską. Na 28. miejscu plasuje się z kolei Robert Kubica, wciąż marzący o powrocie do świata Formuły 1. Z kolei Dariusz Mioduski dzięki przemianom strukturalnym i właścicielskim w Legii Warszawa zaliczył awans z 33. na 21. miejsce w rankingu.
Miejsca 20-11
20. Dariusz Szpakowski - komentator sportowy 19. Anita Włodarczyk - lekkoatletka 18. Jakub Błaszczykowski - piłkarz VfL Wolfsburg i reprezentacji Polski 17. Krzysztof Hołowczyc - kierowca rajdowy 16. Tomasz Majewski - wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki 15. Piotr Żyła - skoczek narciarski 14. Jacek Kurski Jacek Kurski - prezes TVP 13. Apoloniusz Tajner - prezes Polskiego Związku Narciarskiego 12. Witold Bańka - minister sportu 11. Robert Korzeniowski - były szef sportu TVP
Aż 12 pozycji wyżej w rankingu od Mateusza Borka uplasował się inny, słynny komentator piłkarski - Dariusz Szpakowski. Jak się więc okazuje, to popularny "Szpak" jest bardziej rozpoznawalny od swojego kolegi po fachu. Co ciekawe, dopiero na 12. miejscu w rankingu znajduje się Witold Bańka, aktualny minister sportu. I co należy przy tym dodać - bardzo dobrze oceniany minister nawet przez krytyków rządu. Niewiele słabiej w notowaniu wypadł prezes TVP Jacek Kurski, który nie raz mówił, że jednym z jego priorytetów jest zagwarantowanie odbiorcom ciekawych transmisji sportowych.
Miejsca 10-4
10. Zygmunt Solorz - właściciel Cyfrowego Polsatu 9. Agnieszka Radwańska - tenisistka 8. Irena Szewińska - członkini Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego 7. Kamil Stoch - skoczek narciarski 6. Czesław Lang - organizator Tour de Pologne 5. Adam Nawałka - selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski 4. Marcin Gortat - koszykarz
Miejsca od 10. do 4. to same osobistości. Agnieszka Radwańska nie ma za sobą wprawdzie udanego sezonu, ale wciąż pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w polskim środowisku sportowym. Piąte miejsce Adama Nawałki nie powinno nikogo dziwić. Po bardzo dobrym występie na Euro 2016 Nawałka poprowadził kadrę do awansu na mundial.
Miejsce 3. Robert Lewandowski, piłkarz Bayernu Monachium i reprezentacji Polski
Komu wydawało się, że Lewy znajdzie się na szczycie rankingu, ten musi być teraz choć delikatnie zdziwiony. Lewandowski - co jest niezwykle ciekawe - pod względem rozpoznawalności wciąż jest za plecami swojego wielkiego, sportowego poprzednika (ale o tym za moment). Poza tym - Lewy to wielka gwiazda, o której nie trzeba się raczej za wiele rozpisywać.
Miejsce 2. Adam Małysz, były skoczek narciarski
Człowiekiem, który wciąż jest przed Lewandowskim pod względem rozpoznawalności, pozostaje Adam Małysz. Według badań przeprowadzonych przez Pentagon Research, Małysza rozpoznaje aż 88,7 procent Polaków. Co w przypadku rankingu "Forbesa" jest ważne, Małysz wrócił do skoków narciarskich, objął posadę w Polskim Związku Narciarskim. Jego doświadczenie pozytywnie wpłynęło na formę zawodników, którzy liczą w tym sezonie na olimpijskie medale.
Miejsce 1. Zbigniew Boniek, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej
Nie mogło być inaczej: zwyciężył człowiek, który po przyjściu do PZPN oczyścił atmosferę wokół polskiego futbolu, wprowadził korporacyjne standardy w federacji, zatrudnił odpowiednich ludzi (przede wszystkim Adama Nawałkę na stanowisku selekcjonera kadry). Boniek kieruje najbogatszym i największym związkiem sportowym w Polsce.