W tym artykule dowiesz się o:
Trener Dariusz Żuraw miał problem z obrońcami w rundzie jesiennej. Teraz powinien mieć z kogo wybierać. Szczególnie dobrze zapowiada się transfer Bartosza Salamona. Do Kolejorza dołączył piłkarz z dużym doświadczeniem.
Były reprezentant Polski od 2007 roku obracał się we włoskim futbolu, a Italia jest nazywana uniwersytetem dla obrońców. Bartosz Salamon znalazł się w kadrze AC Milanu, występował w elicie między innymi w Brescii, Sampdorii, Cagliari. Od 2017 roku był związany ze SPAL-em, którego w rundzie jesiennej reprezentował regularnie na poziomie Serie B.
29-latek powrócił do klubu, którego akademii jest wychowankiem i już w pierwszym sparingu strzelił gola dla Lecha. Wokół Bartosza Salamona powinna być budowana obrona Kolejorza. Piłkarz podpisał kontrakt na 3,5 roku.
Raków pnie się w hierarchii polskiej piłki. W rundzie jesiennej długo liderował, a zimuje na drugim miejscu w tabeli tylko punkt za Legią Warszawa. Trener Marek Papszun przed rundą wiosenną wymienił środkowego obrońcę Macieja Wilusza na młodszego i również dobrze znanego sobie Jarosława Jacha.
Były reprezentant Polski ma 26 lat. Po odejściu z Zagłębia Lubin często zmienia otoczenie. Poprzedni sezon spędził na zasadzie wypożyczenia w Rakowie i był jego wiodącym zawodnikiem. W rundzie jesiennej angielski Crystal Palace wybrał dla swojego defensora holenderską Fortuną Sittard, w której Jarosław Jach sobie nie pograł. Stąd powrót do Częstochowy, a najbliższe tygodnie pokażą, czy będzie to wielki powrót. Raków wypożyczył stopera na pół roku.
ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Tak strzela następca Leo Messiego
W czasie piłkarskiego lockdownu nie można było przebierać w transmisjach telewizyjnych. Miłośnikom futbolu pozostało oglądanie ligi białoruskiej. W meczach z udziałem BATE Borysów wyróżniał się lewy obrońca Bojan Nastić, który w rundzie wiosennej będzie już występować w Jagiellonii. Reprezentant Bośni i Hercegowiny podpisał kontrakt na 3,5 roku.
Zanim Bojan Nastić trafił na Białoruś, występował w serbskiej Vojvodinie Nowy Sad oraz belgijskich KRC Genk i KV Oostende. W poprzednim sezonie w barwach BATE strzelił jednego gola, a także przy 11 asystował. W juniorskich mistrzostwach Europy reprezentował Serbię.
Polityka transferowa Śląska Wrocław wygląda na spójną. Klub z województwa dolnośląskiego szuka na rynku młodych, zdolnych Polaków i poza korzystaniem z ich możliwości, stara się wypromować. Łukasz Bejger dołączył do zespołu Vitezslava Lavicki po ponad dwóch latach spędzonych w Manchesterze United. 19-latek podpisał kontrakt na 4,5 roku.
Nowy piłkarz Śląska trafił do klubu z Old Trafford w połowie 2018 roku. W Manchesterze miał możliwość posmakowania dużego futbolu, ale nie przebił się z akademii do zespołu Ole Gunnara Solskjaera. Trenował z nim, ale nie zaliczył debiutu. Występował natomiast w zespole młodzieżowym. Łukasz Bejger może grać na środku albo na prawej stronie obrony. Jego celem jest nabranie doświadczenia w seniorskim futbolu.
Pogoń, tak jak Raków, jest kandydatem na mistrza Polski. Do lidera Legii Warszawa traci punkt. Prezes Jarosław Mroczek przekonuje, że kadra Portowców jest odpowiednio szeroka i zbilansowana, dlatego zimą sprowadzono do niej tylko jednego zawodnika. Został nim Paweł Stolarski.
Obrońca Pogoni ma 25 lat, a na poziomie PKO Ekstraklasy zdążył zagrać dla czterech klubów. Do seniorskiego futbolu wchodził w Wiśle Kraków, a później reprezentował Lechię Gdańsk, KGHM Zagłębie Lubin oraz Legię Warszawa. Szczególnie dobrze prezentował się w zespole z Trójmiasta, po czym jego kariera zwolniła w Legii. Do regularnego grania spróbuje wrócić pod wodzą trenera Kosty Runjaicia. Paweł Stolarski podpisał kontrakt na 3,5 roku.
Kolejny nowy obrońca na pokładzie Lecha. Jego transfer został potwierdzony w niestandardowych okolicznościach, ponieważ zdjęcie piłkarza z koszulką poznańskiego klubu opublikowała na Instagramie siostra. Zanim zrobił to Kolejorz.
Antonio Milić również trafił do PKO Ekstraklasy z interesującym piłkarskim życiorysem 26-letni Chorwat występował w ojczyźnie do końca 2014 roku w barwach Hajduka Split. W nim zapracował na zainteresowanie belgijskiego KV Oostende. W tym kraju związał się jeszcze z RSC Anderlechtem. W poprzednim sezonie był wypożyczony do hiszpańskiego Rayo Vallecano. Drużyna ta grała w Secunda Division, a Antonio Milić wystąpił w jej 20 spotkaniach. W reprezentacji Chorwacji zaliczył trzy mecze.
Górale nie prezentowali się na miarę oczekiwań po awansie do PKO Ekstraklasy. Drużyna potrzebuje wzmocnień, żeby nie zająć jedynego miejsca spadkowego. Jesienią zadomowiła się na dnie tabeli, stąd zmiana trenera z Krzysztofa Bredego na Roberta Kasperczyka i trzy transfery. Między innymi pomocnika Jakuba Hory.
Sprowadzenie 29-letniego Czecha z łotewskiego Riga FC nie wygląda na hit transferowy, natomiast Jakub Hora to piłkarz z dużym doświadczeniem. W Viktorii Pilzno i Slavii Praga rozegrał 224 mecze w czeskiej ekstraklasie. Strzelił w nich 36 goli, a przy 14 asystował. Pomocnik zaliczył dwa występy w Lidze Mistrzów oraz osiem w Lidze Europy. Może grać na pozycji ofensywnego pomocnika albo na prawym skrzydle. Do Podbeskidzia trafił na zasadzie wypożyczenia z FK Teplice. Po sezonie klub z województwa śląskiego może wykupić zawodnika, o ile ten w rundzie wiosennej realnie pomoże najgorszej ofensywie ligi.