Wielki sukces Damy Radę Inowrocław w Chorwacji

W zakończonych w niedzielę w chorwackim Umag Klubowych Mistrzostwach Europy w piłce ręcznej plażowej drużyna aktualnych mistrzów Polski BHT Damy Radę Inowrocław zajęła 4 miejsce.

Sławomir Bromboszcz

Inowrocławianie trafili do grupy B, gdzie w pierwszym pojedynku po bardzo zaciętej walce ulegli rosyjskiej ekipie BHC SKKM‐EKATERINODAR 0:2. W kolejnym pojedynku grupowym przeciwnikiem Inowrocławian była znana ekipa z Festiwalu Sportów Plażowych w Inowrocławiu - Salgótarjáni Strandépítok BHC z Węgier. W pierwszym secie po bardzo wyrównanej grze Damy Radę uległo Węgrom 12:16. Drugi set to zwycięstwo naszej ekipy 22:16 i do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były shoot'outy, w których lepiej dysponowani byli nasi zawodnicy i to oni zwyciężyli w całym spotkaniu 2:1. W ostatnim spotkaniu grupowym ekipa z Kujaw spotkała się z chorwackim BHC Sokół. Mecz przebiegał pod dyktando Inowrocławian, którzy zwyciężyli pewnie 2:0.

Wyniki grupowych spotkań:
BHC SKKM‐EKATERINODAR - BHT Damy Radę Inowrocław 2:0 (23:11, 17:13)
BHT Damy Radę Inowrocław - Salgótarjáni Strandépítok BHC 2:1 (12:16, 22:16, 8:6)
BHC Sokół - BHT Damy Radę Inowrocław 0:2 (14:21, 17:18)

Po wywalczeniu 2 miejsca w grupie Damy Radę awansowało do półfinału, gdzie czekał na nich obrońca tytułu mistrzowskiego - Detono Zagrzeb. W meczu decydującym o awansie do finału Mistrzostw Europy nasi zawodnicy nie potrafili znaleźć recepty na dobrą obronę Chorwatów oraz fantastyczną dyspozycję ich bramkarza ulegając ostatecznie 2:0.

Detono Zagrzeb - BHT Damy Radę Inowrocław 2:0 (24:14, 19:7)

W meczu o trzecie miejsce ekipie Damy Radę Inowrocław przyszło się zmierzyć ponownie z ekipą z Rosji - BHC SKKM‐EKATERINODAR. W pierwszym secie Inowrocławianie walczyli jak równy z równym. Niestety w końcówce seta Rosjanie odskoczyli i ostatecznie wygrali 26:20. W drugim secie Damy Radę nie potrafiło znaleźć sposobu na powstrzymanie dobrze dysponowanych rzutowo tego dnia Rosjan przegrywając 16:25 oraz cały mecz 0:2.

BHC SKKM‐EKATERINODAR - BHT Damy Radę Inowrocław 2:0 (26:20, 25:16)

BHT Damy Radę Inowrocław ostatecznie zajęło 4 miejsce w EBT Masters Final 2013 co jest największym osiągnięciem w historii klubu.

Arkadiusz Fajok (trener Damy Radę Inowrocław): Przed wyjazdem do Chorwacji naszym marzeniem było wyjście z bardzo silnej grupy. Cel został osiągnięty w stu procentach, a brązowy medal Klubowych Mistrzostw Europy przy nie co lepszej skuteczności i odrobinie szczęścia był w naszym zasięgu. Trzeba jednak podkreślić, że o medale w Chorwacji walczyło 8 najlepszych ekip Starego Kontynentu więc 4 miejsce w takiej stawce to ogromny sukces naszej drużyny i największe osiągnięcie w historii klubu. Dziękujemy Związkowi Piłki Ręcznej w Polsce, wszystkim naszym sponsorom oraz Miastu Inowrocław za nieocenione wsparcie przy organizacji naszego wyjazdu. Ponadto dziękujemy Maciejowi Włudarczakowi, Mikołajowi Krekorze (obaj BHT Piotrkowianin JUKO Piotrków Trybunalski), a także Bartkowi Wojdakowi (BHT Wambresia Wąbrzeźno) za wzmocnienie naszej ekipy podczas tego turnieju.

Mariusz Łukasiewicz
(zawodnik Damy Radę Inowrocław): Bardzo cieszymy się z osiągniętego wyniku. Jest to dla nas ogromny sukces. Cieszymy się, bo z roku na rok podnosimy swój poziom i co za tym idzie także miejsce w Finałowym Turnieju EBT. Wróciliśmy z Chorwacji z wielkim bagażem doświadczenia, który na pewno wykorzystamy w tym sezonie w walce o Mistrzostwo Polski, a także o kolejny awans do finałów EBT 2014!

BHT Damy Radę Inowrocław: Żywocki Przemysław, Łukasiewicz Mariusz, Szych Marcin, Makowski Bartosz, Knopik Jarosław, Włudarczak Maciej, Krekora Mikołaj, Orłowski Mateusz, Wojdak Bartosz. Trener: Arkadiusz Fajok, Masażysta: Kolczyński Grzegorz.