ME. Oto, co musi się stać, by Polska wyszła z grupy

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Boris Pejovic / Na zdjęciu: Monika Kobylińska
PAP/EPA / Boris Pejovic / Na zdjęciu: Monika Kobylińska
zdjęcie autora artykułu

Reprezentacja Polski w piłce ręcznej kobiet po wygranej nad Hiszpanią wciąż nie może być pewna awansu do kolejnej fazy mistrzostw Europy. Sprawdź, co musi się wydarzyć, by Polki nadal były w grze o medale.

W poniedziałek reprezentacja Polski kobiet pokonała Hiszpanię 22:21. Biało-Czerwone wróciły z dalekiej podróży i odwróciły losy meczu. Wygrana pozwoliła im przedłużyć szansę na awans do drugiej fazy ME 2022. Wcześniej Polki przegrały z Niemkami 23:25. Z kolei Czarnogóra wygrała oba mecze.

To właśnie reprezentacja Czarnogóry będzie ostatnim rywalem polskiego zespołu w grupie D. Współgospodynie (4 pkt.) mistrzostw mają już pewny awans do drugiej rundy. O dwa miejsca walczą pozostałe drużyny z tej grupy: Polki (2 pkt.), Niemki (2) i Hiszpanki (0). Jedna z nich odpadnie.

Co musi się stać, by polska drużyna awansowała? Jest wiele scenariuszy. Pewne jest, że remis lub wygrana w starciu z mocną Czarnogórą da Biało-Czerwonym prawo gry w kolejnej fazie mistrzostw Europy. Zadanie to nie będzie łatwe, gdyż zespół ten jest jednym z najsilniejszych na naszym kontynencie.

Jednak jeśli Polki przegrają (mecz odbędzie się w środę o godz. 18), to będą musiały czekać na rozstrzygnięcie boju Niemek z Hiszpankami (środa, godz. 20.30). Co da nam awans? Remis, każda wygrana Niemek albo wysokie zwycięstwo Hiszpanek.

ZOBACZ WIDEO: Fenomenalny gol Podolskiego, ostatnia prosta do mundialu, wielka seria Lewego przerwana - Z Pierwszej Piłki #25

Wygrana Hiszpanii niewielką różnicą bramkową jeszcze bardziej skomplikuje sytuację. Wtedy trzy drużyny będą miały na swoich kontach po 2 punkty i o tym, kto zagra dalej, zadecyduje tzw. mała tabela, w której uwzględnione zostaną tylko wyniki ich bezpośrednich meczów. O kolejności zadecyduje bilans bramkowy.

Polki mają bilans -1 i już go nie poprawią. Niemki mają dwie bramki różnicy na plus, a Hiszpanki jedną na minus. Jeśli Hiszpania wygra różnicą 1-2 bramek, to wyrzuci Polki z turnieju. Z kolei triumf co najmniej czterema golami sprawi, że z Euro 2022 pożegnają się Niemki.

A co się stanie, jeśli Hiszpanki pokonają Niemki trzema bramkami? Wtedy Polki i Niemki będą miały taką samą różnicę bramkową. O awansie zadecyduje więc liczba rzuconych bramek w meczach drużyn z "małej tabeli". Polki mają ich 45, a Niemki na razie 25. Jeśli Niemki przegrają swoje spotkanie 20:23, to o awansie zadecyduje bilans bramkowy ze wszystkich meczów grupowych. Dlatego niezwykle istotne będzie to, by ewentualna porażka Polski z Czarnogórą była jak najniższa.

Istnieje też scenariusz, zgodnie z którym, o awansie zadecyduje... losowanie. Stanie się tak jeśli Polki przegrają 25:29, a Niemki 20:23. Wtedy obie ekipy będą miały taką samą liczbę punktów, bilans bramek w małej tabeli i liczbę rzuconych goli.

Scenariusze dotyczące awansu do drugiej fazy ME 2022:

Wygrana lub remis Polski z Czarnogórą - awans Polski, Wygrana lub remis Niemek z Hiszpanią - awans Polski, Wygrana Hiszpanii różnicą jednej bramki lub dwóch bramek - odpadnięcie Polski, Wygrana Hiszpanii trzema bramkami, Niemki rzucają mniej niż 20 goli - awans Polski, Wygrana Hiszpanii trzema bramkami, Niemki rzucają więcej niż 20 goli - odpadnięcie Polski, Wygrana Hiszpanii więcej niż trzema bramkami - awans Polski, Wygrana Hiszpanii 23:20 - o awansie zadecyduje bilans bramkowy ze wszystkich meczów grupowych, Wygrana Hiszpanii 23:20, porażka Polski 25:29 - o awansie zadecyduje losowanie.

Czytaj także: To zapewniło zwycięstwo Polkom [WIDEO] W grupie C pozostała już tylko jedna niewiadoma

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (5)
avatar
Observator
8.11.2022
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Wygrana i remis w meczu z Czarnogórą "utną" wszelkie wyliczanki !  Tak więc liczymy na postawę Niemek . 3mamy kciuki za Polki i ... Niemki !  
avatar
Grieg
8.11.2022
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
No i Czarnogórki mimo pewnego awansu na pewno nam nie odpuszczą, bo wyjście z grupy z kompletem punktów daje im dużą szansę na półfinał.  
avatar
Long Penetrator
8.11.2022
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Cud, który na szczęście nie grozi.  
avatar
Grieg
8.11.2022
Zgłoś do moderacji
3
0
Odpowiedz
O postawę Niemek możemy być spokojni - muszą zagrać o pełną pulę, aby wyjść z grupy z 2 punktami.  
avatar
Grieg
8.11.2022
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
Wszystko się zgadza, tylko warto jeszcze pamiętać, że Hiszpankom średnio się opłaca wygrywać 4 i więcej bramkami, bo awansując razem z nami przystąpią do drugiej rundy z zerowym kontem punktowy Czytaj całość