WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Siódemka sezonu 2009/2010 ekstraklasy kobiet

Sezon 2009/2010 ekstraklasy kobiet już za nami. Wszystkie medale zostały już rozdane. Złoto po raz piętnasty w ostatnich 16 latach wywalczył SPR Lublin, srebro Zagłębie Lubin, natomiast brąz przypadł Vistal Łączpolowi Gdynia. Teraz czas na indywidualne wyróżnienia najlepszych i najrówniej grających zawodniczek. Poniżej prezentujemy siódemkę sezonu według portalu SportoweFakty.pl.
Maciej Brum
Maciej Brum

Bramkarka: Patrycja Mikszto (Vistal Łączpol Gdynia) [11]
Liczba wyróżnień w "Siódemce kolejki": 7
Liczba wyróżnień w rezerwowej "Siódemce kolejki": 4

Spotkania: 31
Bramki: 1
Średnia bramek: 0,03

Vistal Łączpol Gdynia przed tym sezonem za cel postawił sobie medal. W związku z tym sprowadzono kilka zawodniczek, które miały mu w tym pomóc. Jedną z nich była Patrycja Mikszto, która przyszła do zespołu ze Startu Elbląg. Miała ona rywalizować o miejsce w bramce z Salomoyą Shyvierską. Niestety ta ostatnia odniosła groźną kontuzję, która uniemożliwiła jej grę, w związku z czym trener Jerzy Ciepliński miał ograniczone pole manewru na tej pozycji. Okazało się jednak, że popularna "Miko" wytrzymała presję, udowadniając, że należy do najlepszych bramkarek w lidze, czego jednak nie dostrzegł selekcjoner reprezentacji Polski. Zawodniczka w całym sezonie miała średnią skuteczność 43%, wielokrotnie ratując swój zespół przed stratą bramki. Sama zaliczyła też zresztą jedno trafienie. Jedenaście wyróżnień dało jej miano najlepszej bramkarki w naszym zestawieniu. Wyprzedziła ona zwyciężczynię dwóch ostatnich klasyfikacji, która w przyszłym sezonie będzie razem z nią grała w Gdyni.

Lewe skrzydło: Sabina Włodek (SPR Lublin) [10]
Liczba wyróżnień w "Siódemce kolejki": 6
Liczba wyróżnień w rezerwowej "Siódemce kolejki": 4

Spotkania: 25
Bramki: 157
Średnia bramek: 6,28

O Sabinie Włodek napisano już chyba wszystko. Lewoskrzydłowa mistrzyń Polski od wielu lat należy do najlepszych zawodniczek na tej pozycji w kraju. Niestety już dawno zakończyła ona reprezentacyjną karierę, skupiając się całkowicie na klubie w którym jest pierwszoplanową postacią, będąc najskuteczniejszą zawodniczką swojego zespołu. Pomimo że zagrała tylko w 25 spośród 31 spotkań rzuciła aż 157 bramek, co dało jej średnią ponad sześciu trafień na mecz. Wydaje się, że tylko z powodu kontuzji odniesionej w końcówce sezonu nie założyła korony królowej strzelczyń. Pod koniec kwietnia ogłosiła, że zamierza jeszcze przez rok kontynuować karierę sportową, co z radością przyjęto w Lublinie. Nie wiadomo jak duży wpływ na jej grę będzie miał wspomniany uraz, ale na pewno wielką szkodą dla ligi byłoby, gdybyśmy już więcej nie zobaczyli jej na boisku.

Lewe rozegranie: Joanna Obrusiewicz (Zagłębie Lubin) [12]
Liczba wyróżnień w "Siódemce kolejki": 9
Liczba wyróżnień w rezerwowej "Siódemce kolejki": 3

Spotkania: 30
Bramki: 161
Średnia bramek: 5,36

Joanna Obrusiewicz jest jedyną zawodniczką, która obroniła swoją pozycję z poprzedniego roku, choć sezon 2008/2009 był dla niej bardziej udany. Co ciekawe pomimo tego, z dwunastoma wyróżnieniami, została, razem z Patrycją Kulwińską, najbardziej wartościową zawodniczką ligi. Rozgrywająca Zagłębia Lubin była już tego bliska rok temu, ale ze względu na kontuzję nie brała udziału w decydujących o medalach meczach i została wyprzedzona przez Kingę Polenz. W tym sezonie jedna z liderek wicemistrzyń Polski, tak jak przed rokiem, zajęła także drugie miejsce w klasyfikacji strzelczyń, choć gdyby nie jej słabsza forma pod koniec sezonu, mogłaby sięgnąć po główne trofeum. Wydaje się, że dla swojego dobra i możliwości rozwoju powinna ona wyjechać za granicę bowiem w polskiej lidze popada w coraz większą stagnację.

Środek rozegrania: Sabina Kobzar (KPR Jelenia Góra) [9]
Liczba wyróżnień w "Siódemce kolejki": 5
Liczba wyróżnień w rezerwowej "Siódemce kolejki": 4

Spotkania: 27
Bramki: 164
Średnia bramek: 6,07

Środkowa rozgrywająca KPR-u Jelenia Góra jest jednym z największych objawień sezonu 2009/2010. Niespełna 21-letnia zawodniczka okazała się najlepsza na pozycji, na której niezwykle ważne jest doświadczenie, które zdobywa się w miarę rozgrywania kolejnych spotkań na wysokim pozimie. Zresztą na ławce rezerwowych znalazła się zawodniczka z zupełnie innego pokolenia. Sabina Kobzar poza kierowaniem grą, często brała na swoje barki również ciężar zdobywania bramek, co zaowocowało koroną królowej strzelczyń. W 27 spotkaniach udało jej się zaliczyć 164 trafienia, co dało jej bardzo dobrą średnią ponad 6 bramek na mecz. Tak dobra postawa nie mogła umknąć czołowym klubom i jeszcze w trakcie sezonu podpisała ona kontrakt z Vistal Łączpolem Gdynia w którym będzie miała szansę na dalszy rozwój.

Prawe rozegranie: Agata Wypych (Piotrcovia Piotrków Trybunalski) [8]
Liczba wyróżnień w "Siódemce kolejki": 3
Liczba wyróżnień w rezerwowej "Siódemce kolejki": 5

Spotkania: 29
Bramki: 140
Średnia bramek: 4,82

Dla Piotrcovii Piotrków Trybunalski miniony sezon jest bardzo nieudany. Przed jego rozpoczęciem głośno zapowiadano walkę o medal czemu miało służyć wzmocnienie zespołu oraz zatrzymanie liderek, w tym Agaty Wypych. Niestety dla zawodniczek i kibiców skończyło się tylko na czwartym miejscu. Rozgrywająca klubu z Piotrkowa Trybunalskiego może mieć do siebie najmniej pretensji, ponieważ wielokrotnie to ona przesądzała o wynikach swojej drużyny, będąc zresztą najlepszą strzelczynią Piotrcovii. W 29 spotkaniach zanotowała 140 trafień, co dało jej średnią bliską pięciu bramkom na mecz. Teraz pytanie pozostaje w jakim klubie zobaczymy ją w przyszłym sezonie, bowiem coraz więcej mówi się o problemach finansowych jej obecnego pracodawcy. Pewne jest, że kłopotów ze znalezieniem sobie nowego miejsca na pewno nie będzie miała.

Prawe skrzydło: Katarzyna Koniuszaniec (Vistal Łączpol Gdynia) [10]
Liczba wyróżnień w "Siódemce kolejki": 7
Liczba wyróżnień w rezerwowej "Siódemce kolejki": 3

Spotkania: 30
Bramki: 121
Średnia bramek: 4,03

Ten sezon może być przełomowy dla prawoskrzydłowej Vistal Łączpolu Gdynia. Ze swoim zespołem wystąpiła w 1/2 Challenge Cup, wywalczyła też historyczny dla klubu, brązowy medal mistrzostw Polski. Należała też do najskuteczniejszych zawodniczek swojego zespołu. Ze względu na brak wartościowej zmienniczki Katarzyna Koniuszaniec przez zdecydowaną większość sezonu była zmuszona grać całe mecze, co jednak nie miało wpływu na jej dyspozycję, ponieważ nawet pod koniec sezonu prezentowała się naprawdę dobrze. Nie dane było jej jednak na dłużej zadomowić się w kadrze. Ten rozdział przy równej formie nie jest jednak dla niej zamknięty. Musi jednak utrzymać wysoką dyspozycję i potwierdzić swoje aspiracje także w przyszłym sezonie.

Kołowa: Patrycja Kulwińska (Vistal Łączpol Gdynia) [12]
Liczba wyróżnień w "Siódemce kolejki": 7
Liczba wyróżnień w rezerwowej "Siódemce kolejki": 5

Spotkania: 29
Bramki: 114
Średnia bramek: 3,93

Kolejną młodą zawodniczką, którą śmiało można nazwać odkryciem sezonu jest 21-letnia kołowa Vistal Łączpolu Gdynia, Patrycja Kulwińska, która okazała się najlepsza spośród zawodniczek występujących na tej pozycji. 12 wyróżnień spowodowało zresztą, że wraz z Joanną Obrusiewicz z Zagłębia Lubin okazała się najbardziej wartościową zawodniczką ekstraklasy kobiet. Jej potencjał dostrzegł także trener reprezentacji Polski, który regularnie powoływał ją na zgrupowania, gdzie jednak początkowo nie grała. Z czasem zaczęła coraz częściej występować na boisku, pokazując swój duży potencjał. Teraz musi jeszcze ustabilizować swoją formę, co może w rezultacie spowodować, że na długi czas zdominuje pozycję obrotowej w kraju.

Ławka rezerwowych:

Bramkarka: Małgorzata Sadowska (SPR Lublin) [8]
Liczba wyróżnień w "Siódemce kolejki": 3
Liczba wyróżnień w rezerwowej "Siódemce kolejki": 5

Lewe skrzydło: Jelena Kordić (Zagłębie Lubin) [9]
Liczba wyróżnień w "Siódemce kolejki": 6
Liczba wyróżnień w rezerwowej "Siódemce kolejki": 3

Lewe rozegranie: Małgorzata Kucińska (Zgoda Ruda Śląska) [8]
Liczba wyróżnień w "Siódemce kolejki": 4
Liczba wyróżnień w rezerwowej "Siódemce kolejki": 4

Środek rozegrania: Inna Krzysztoszek (Piotrcovia Piotrków Trybunalski) [5]
Liczba wyróżnień w "Siódemce kolejki": 4
Liczba wyróżnień w rezerwowej "Siódemce kolejki": 1

Prawe rozegranie: Justyna Łabul (Politechnika Koszalińska) [5]
Liczba wyróżnień w "Siódemce kolejki": 2
Liczba wyróżnień w rezerwowej "Siódemce kolejki": 3

Prawe skrzydło: Joanna Załoga (KPR Jelenia Góra) [8]
Liczba wyróżnień w "Siódemce kolejki": 5
Liczba wyróżnień w rezerwowej "Siódemce kolejki": 3

Kołowa: Monika Marzec (SPR Lublin) [9]
Liczba wyróżnień w "Siódemce kolejki": 6
Liczba wyróżnień w rezerwowej "Siódemce kolejki": 3

* Liczba w nawiasie [] oznacza liczbę wyróżnień w zestawieniu portalu SportoweFakty.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.plPolub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (19):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • obserwator 0
  A ZPRP dalo siodemke tylko z dwoch druzyn... ktora lepsza ? :)
  Odpowiedz Zgłoś
 • do ruso 0
  przypadkiem nie jesteś z klubu KPR(z twoich wpisów wynika ze masz pod ręką protokoły i kasety video) chciałbym ci przypomnieć Agata Wypych, Inna Silantjewa, Kasia Jez, Marta Gęga w swoi czasy zdobyli króla strzelców byli etatowymi zawodniczkami od rzutów karnych, a w tym sezonie na ile pamiętam trener KPRu wytypował 3 zawodniczki Odrowska, Kobzar i Dąbrowska każda w meczu miała dorobek z karnych.
  Odpowiedz Zgłoś
 • fan 0
  Kulwińska może Monice buty nosić i ręcznik podawać :))
  Odpowiedz Zgłoś
Pokaż więcej komentarzy (16)
Pokaż więcej komentarzy (19)
Pokaż więcej komentarzy (19)
Pokaż więcej komentarzy (19)