Plan wykonany w 100% - podsumowanie sezonu w wykonaniu KPR-u Jelenia Góra

Przed sezonem 2009/2010 zawirowania w jeleniogórskim klubie były tak ogromne, że mogły one doprowadzić do rozwiązania sekcji piłki ręcznej w tym mieście. Odejście z Carlosa-Astol kluczowych zawodniczek, tj. Marty Gęgi, Marty Oreszczuk, Mirelli Kaczyńskiej, Iriny Latyshevskiej, Anny Fursewicz, Marzeny Stochaj, powodowało, że nowo powstały klub KPR był zmuszony rozpocząć rozgrywki rezerwowymi zawodniczkami.

W tym artykule dowiesz się o:

W krytycznym momencie dla jeleniogórskiego szczypiorniaka pojawiło się światełko nadziei, w postaci nowego zarządu klubu, Pana Andrzeja Buklarewicza i Michała Matuszewskiego. Szybka pomoc postawiła na nogi niemal martwą piłkę ręczną w Jeleniej Górze. - Zaczynamy od zera, a nawet od minusa, bowiem musimy popłacić zaległości finansowe po naszych poprzednikach. Na szczęście w naszym mieście nie brakuje pasjonatów i fanatycznie oddanych ludzi tej dyscyplinie. Będzie dobrze - mówił w jednym z wywiadów prezes KPR-u.

W czasie okresu przygotowawczego, zawodniczki musiały nadrobić zaległości ogrania i doświadczenia wynikające głównie z faktu, że były one niemal zawsze rezerwowymi. Sztab szkoleniowy postawił na liczne sparingi i ciężkie treningi. Początek rozgrywek ekstraklasy był wielką niewiadomą.

Zdzisław Wąs

Runda zasadnicza

Drużyna prowadzona przez duet trenerski Zdzisław Wąs - Dila Samadowa, rozpoczęła ligę od serii porażek, KPR przegrywał nawet z drużynami, które znajdowały się w ich zasięgu. Dziewięć porażek z rzędu mogłyby podciąć niejednej drużynie skrzydła i odebrać chęć dalszej gry. Jednak z meczu na mecz szczypiornistki ze stolicy Karkonoszy prezentowały się coraz lepiej. Punktem zwrotnym i przełomowym okazał się mecz wyjazdowy 11. kolejki ze Startem Elbląg. KPR po bardzo dobrym spotkaniu pokonał faworyzowany Start 28:27 sprawiając dużą niespodziankę swoim kibicom. Początek 2010 roku w wykonaniu jeleniogórzanek to pasmo bardzo dobrych meczów i liczne niespodzianki. Największe to wygrana w Rudzie Śląskiej z tamtejszą Zgodą raz z Politechniką Koszalin. KPR Jelenia Góra znów liczył się w walce o ekstraklasę. W zespole pojawiła się wola walki, ambicja i zimna krew w najważniejszych momentach spotkań ligowych.

Faza play-out

Przed fazą play-out było już niemal pewne, że zespoły KSS Kielce i SPR Olkusz opuszczą ligowy raj i tylko cud mógł spowodować, że któraś z tych drużyn mogłaby wyprzedzić jeleniogórski KPR. Przed trzema kolejkami do końca rozgrywek, podopieczne Zdzisława Wąsa były pewne wywalczenia 10. lokaty, która dawała im walkę w barażach z jedną z pierwszoligowych drużyn, jednak z braku chętnych do awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej, Związek Piłki Ręcznej w Polsce zdecydował, że baraże te rozegra 11. drużyna, czyli KSS Kielce i tak KPR Jelenia Góra utrzymał się w ekstraklasie.

W przyszłym sezonie na KPR trzeba będzie zwrócić szczególną uwagę. Mimo odejścia do Vistalu Łączpolu Gdynia najskuteczniejszej zawodniczki Sabiny Kobzar, cały zespół pozostaje w Jeleniej Górze i będzie to na pewno "czarny koń" przyszłorocznych rozgrywek. Zmiana na stanowisku trenera, na którym Zdzisława Wąsa zastąpiła Małgorzata Jędrzejczak, powrót doświadczonej Anny Fursewicz i fakt, że jeleniogórzanki pokazały, że potrafią wygrywać, czyni ten zespół bardzo ciekawy.

Marta Dąbrowska

Kluczowa postać: Marta Dąbrowska

Mimo, że w jeleniogórskim zespole brylowała inna zawodniczka, królowa strzelczyń Sabina Kobzar, to właśnie Marta Dąbrowska była filarem drużyny KPR-u. Bardzo dobrze sprawdzała się w roli dyrygenta zespołu, znakomicie potrafiła zmotywować swoje koleżanki i w najważniejszych momentach brała ciężar gry na siebie. Popularna "Śliwa" zdobywała w meczu średnio 5,15 bramek, co pozwoliło jej zająć 8. miejsce w klasyfikacji strzelczyń. Marta mówi otwarcie: - Londyn 2012 na nas czeka - to świadczy tylko o ogromnej motywacji tej zawodniczki i chęci gry.

Kto zawiódł: Bramkarki

Problem braku dobrych bramkarek ciągnie się za jeleniogórską drużyną od czasu kiedy z zespołu odeszła Monika Maliczkiewicz. Co prawda Martyna Kozłowska i Agnieszka Szalek mają przebłyski dobrej gry i talentu, zwłaszcza pod koniec sezonu, jednak można by stwierdzić, że obie były najsłabszymi punktami swojej drużyny.

Tak grał KPR Jelenia Góra w sezonie 2009/2010:

Faza zasadnicza

1. Kolejka: KPR Jelenia Góra - MKS Piotrcovia Piotrków Tryb 22:38

2. Kolejka: KPR Jelenia Góra - KS AZS AWF Wrocław 29:33

3. Kolejka: KPR Jelenia Góra - SPR Lublin S.S.A. 21:38

4. Kolejka: KPR Jelenia Góra - MKS Zagłębie Lubin 15:36

5. Kolejka: SPR Olkusz - KPR Jelenia Góra 24:23

6. Kolejka: KPR Jelenia Góra - KS Zgoda Ruda Śląska 28:29

7. Kolejka: Vistal Łączpol Gdynia - KPR Jelenia Góra 40:31

8. Kolejka: KPR Jelenia Góra - KSS Kielce 36:27

9. Kolejka: KPR Ruch Chorzów - KPR Jelenia Góra 33:26

10. Kolejka: KPR Jelenia Góra - KU AZS Politechnika Koszalińska 31:36

11. Kolejka: EKS Start Elbląg - KPR Jelenia Góra 27:28

12. Kolejka: MKS Piotrcovia Piotrków Tryb.- KPR Jelenia Góra 40:20

13. Kolejka: AZS AWF Wrocław - KPR Jelenia Góra 32:28

14. Kolejka: SPR Lublin S.S.A. - KPR Jelenia Góra 43:16

15. Kolejka: MKS Zagłębie Lubin - KPR Jelenia Góra 33:24

16. Kolejka: KPR Jelenia Góra - SPR Olkusz 26:20

17. Kolejka: KS Zgoda Ruda Śląska - KPR Jelenia Góra 20:23

18. Kolejka: KPR Jelenia Góra - Vistal Łączpol Gdynia 27:35

19. Kolejka: KSS Kielce - KPR Jelenia Góra 33:30

20. Kolejka: KPR Jelenia Góra - KPR Ruch Chorzów 32:29

21. Kolejka: KU AZS Politechnika Koszalińska - KPR Jelenia Góra 25:30

22. Kolejka: KPR Jelenia Góra - EKS Start Elbląg 23:23

Faza play-out

23. Kolejka: AZS AWF Wrocław - KPR Jelenia Góra 28:24

24. Kolejka: KPR Jelenia Góra - SPR Olkusz 35:25

25. Kolejka: KSS Kielce - KPR Jelenia Góra 35:31

26. Kolejka: KPR Jelenia Góra - KS AZS AWF Wrocław 34:34

27. Kolejka: SPR Olkusz - KPR Jelenia Góra 30:31

28. Kolejka: KPR Jelenia Góra - KSS Kielce 40:24

Puchar Polski

1/8 finału: KPR Jelenia Góra - KPR Ruch Chorzów 28:29

Komentarze (0)