TOP 10 najbardziej fanatycznych aren w piłce ręcznej

Jaką rolę odgrywają kibice podczas meczu nie trzeba zbytnio przypominać. Który zespół ma największe wsparcie od swoich fanów? Trudno jest zrobić jeden powszechny ranking, jednak portal handball-planet.com postanowił stworzyć zestawienie 10 najbardziej fanatycznych europejskich aren w piłce ręcznej.

Paweł Nowakowski
Paweł Nowakowski

1. MKB Veszprém ("Veszprém Arena" - 5000 miejsc)
Ostatni mecz i zwycięstwo nad wicemistrzami Niemiec - HSV Hamburg pokazał jak piekielnie trudnym terenem jest hala mistrzów Węgier. Wiele renomowanych europejskich zespołów zdaje sobie sprawę, że mistrzów Węgier jest bardzo ciężko pokonać na własnych "śmieciach". W "Veszprém Arena" przez cały mecz dopinguje 5000 fanatycznych kibiców, którzy kochają piłkę ręczną, głośno dopingując swoich ulubieńców okrzykami Hajra Veszprém.



2. Ciudad Real ("Quijote Arena" - 5107 miejsc)
Najlepszy zespół ostatniej dekady wielokrotnie dzięki swojej żywiołowo reagującej publiczności odrabiał niekorzystne wyniki. Wystarczy tu wspomnieć chociażby zeszłoroczny dwumecz z HSV Hamburg, czy finał Ligi Mistrzów 2008 z THW Kiel kiedy po porażce w Niemczech (39:34) we własnej hali zdołał odrobić straty i po zwycięstwie 33:27 zdobył najcenniejsze europejskie trofeum.

3. Chekhovskie Medvedi ("Hala Olimpijska" - 3500 miejsc)
"Czechowskie Niedźwiedzie" we własnej hali przegrywają niezwykle rzadko. Może na każdym meczu nie ma kompletu publiczności, jednak wywalczenie punktów z podmoskiewskiego Czechowa zarówno w rozgrywkach krajowych jak i europejskich jest ciężkim zadaniem. Duży w tym udział kibiców tego zespołu, którzy walnie przyczyniają się do zwycięstw ekipy wielokrotnego mistrza Rosji.

4. THW Kiel ("Sparkassen Arena" - 10250 miejsc)
Mistrzowie Niemiec i triumfatorzy zeszłorocznej edycji Ligi Mistrzów w każdym spotkaniu mogą liczyć na komplet kibiców. Hala "Sparkassen Arena" dzięki świetnemu marketingowi i wynikom zapełnia się po brzegi dając niesamowite wsparcie popularnym "Zebrom". Atmosferę jaka panuje w tej hali mogli Państwo ostatnio zobaczyć podczas szlagierowego meczu 2. kolejki Ligi Mistrzów między THW Kiel a FC Barceloną Borges. Kibice co chwila wykrzykują: THW! lub "Zerbe" motywując zawodników do dobrej i skutecznej gry.

5. VfL Gummersbach ("Eugen Hass" – 2100 miejsc, "Lanxess Arena" 19500 miejsc)
Piąty zespół Bundesligi sezonu 2009/2010 rozgrywa swoje mecze w dwóch halach. Legendarnej "Eugen Hass" raz nowoczesnej "Lanxess Arena" w Kolonii na której rozgrywano m.in. finał mistrzostw świata w 2007 roku i zeszłoroczne Final Four Ligi Mistrzów. Kibice tego zespołu mają jednak sentyment do kameralnej hali "Eugen Haas" bowiem to właśnie na niej ich ulubieńcy święcili największe triumfy zdobywając liczne mistrzostwa Niemiec i aż pięciokrotnie Puchar Europy. W dodatku choć hala jest mała to zawsze jest na niej komplet publiczności żwawo wspierających swych graczy.

6. Celje Pivovarna Laško ("Zlatorog" - 5500 miejsc)
Ryk z trybun halo "Zlatorog" jest dobrze znany w całej Europie. "Flojirani" jak nazywani są najbardziej fanatyczni kibice mistrza Słowenii to jedni z najbardziej lojalnych fanów w piłce ręcznej. Przez wiele osób nazywani są "instytucją piłki ręcznej". W duże mierze dzięki im wspaniałym oprawom, licznym wyjazdowym wojażom i niezwykle urozmaiconym dopingu drużyna Celje Pivovarna Laško w 2004 roku osiągnęła największy sukces w historii klubu zdobywając Puchar Ligi Mistrzów.

7. Croatia Osiguranje Zagrzeb ("Ledena" - 7000 miejsc, "Zagrzeb Arena" - 15200 miejsc)
Dzięki mistrzostwom świata w 2009 roku, które odbyły się w Chorwacji najbardziej skorzystał na tym miejscowy zespół - Croatii Osiguranje Zagrzeb, który ma teraz dwie hale. Przed powstaniem "Zagrzeb Areny" mistrzowie Chorwacji swoje spotkania regularnie rozgrywali w "Ledenie", jednak zainteresowanie ich meczami jest tak duże, że działacze postanowili przenieść się do dwukrotnie większej "Zagrzeb Areny". Temperamentu południowców nie trzeba zbytnio charakteryzować, kibice znad Bałkanów wiodą prym jeśli chodzi o styl i jakość prowadzonego dopingu. Do tej grupy zaliczają się także niezwykle szaleni fani Croatii Osiguranje Zagrzeb.

8. Ademar Leon ("Palacia Municipal de los Deportes"- 6000 miejsc)
Kiedyś hiszpański Ademar Leon był jednym z czołowych europejskich zespołów. Teraz osiąga nieco słabsze wyniki, lecz nadal w europejskiej czołówce znajdują się ich fani. Hiszpański temperament kibiców w połączeniu z ambitną, szybką grą zespołu tworzy wybuchową mieszankę dodając niesamowitego kolorytu każdemu spotkaniu.

9. SG Flensburg-Handewitt ("Campushalle" - 6300 miejsc)
Być może fani Flensburga nie są na poziomie THW Kiel bądź HSV Hamburg, jednak to niewielkie miasto jest miastem piłki ręcznej. Dla wszystkich mieszkańców Flensburga wszystkie mecze są niebywałym świętem i miejscem rozrywki. O tym do czego zdolni są kibice tego klubu wiele razy na własnej skórze mógł się przekonać Marcin Lijewski, występujący przez wiele lat w zespole z północnych Niemiec.

10. KIF Kolding ("Hallen Kolding" - 2650 miejsc)
To miasto tętni piłką ręczna. KIF Kolding to bardzo mocny ośrodek duńskiej i europejskiej piłki ręcznej bowiem obie sekcje (męska i kobieca) z powodzeniem startuje w europejskich pucharach. Nie brakuje w nim widzów, którzy są 8 zawodnikiem tego zespołu. KIF Kolding to najprawdopodobniej najbardziej znany klub piłki ręcznej w Europie. To czyni ich widzów dumnymi.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×