Dania nokautuje w derbach Skandynawii - relacja z meczu Dania - Szwecja

W spotkaniu decydującym o pierwszym miejscu w grupie II, Duńczycy rozbili gospodarzy mistrzostw świata - Szwedów 27:24. Półfinałowym rywalem podopiecznych Ulrika Wilbeka będzie reprezentacja Hiszpanii. Z kolei Szwedzi zmierzą się z broniącą tytułu Francją.

Łukasz Wojtczak

Mecz w Malmö miał rozstrzygnąć o pierwszym miejscu w grupie II, które pozwalało uniknąć w półfinale reprezentacji Francji. Nic więc dziwnego, że na trybunach zasiadł komplet 12,5 tys. widzów, podzielonych swoimi sympatiami mniej więcej po połowie.

Przez pierwsze 10 minut spotkania żadnej z drużyn nie udało się osiągnąć wyraźnej przewagi. Po stronie szwedzkiej świetne zawody rozgrywał Kim Ekdahl Du Rietz, który dość nieoczekiwanie został ustawiony na prawym rozegraniu, mimo że od początku mistrzostw był wykorzystywany wyłącznie na lewej połówce. W 6. minucie zawodnik LUGI HF popisał się m.in. kapitalnym rzutem z drugiej linii, po którym zdobył bramkę na 4:4. Oba zespoły w ciągu całego spotkania wprost imponowały szybkością. W 13. minucie po trafieniu Madsa Christiansena Duńczykom udało się po raz pierwszy wyjść na dwubramkowe prowadzenie (7:5). Szwedzi wprawdzie szybko wyrównali, ale z każdą minutą coraz bardziej uwidaczniała się przewaga podopiecznych Ulrika Wilbeka. Doskonałą skutecznością imponowali zwłaszcza skrzydłowi, a duńską bramkę niemal zamurował Niklas Landin Jacobsen. Ostatnie 10 minut pierwszej połowy to już prawdziwy nokaut Szwedów. Na osiem bramek rywali, reprezentanci Trzech Koron byli w stanie odpowiedzieć jedynie dwoma trafieniami! W efekcie po 30 minutach Dania prowadziła aż 17:11.

Od początku drugiej odsłony Duńczycy uderzyli ze zdwojoną siłą, zdobywając kolejne dwie bramki z rzędu. Autorem obu z nich był jeden z bohaterów drugiej połowy, Lars Christiansen. Szwedzi nie byli w stanie powstrzymać zawodnika KIF Kolding, który w kolejnych minutach rozstrzelał się na dobre. Przez większą część drugiej połowy przewaga Danii utrzymywała się w granicach 5-7 bramek. Dopiero ostatnie 10 minut należało już zdecydowanie do gospodarzy, którzy mimo to przegrali 24:27.

Dania - Szwecja 27:24 (17:11)

Dania: Landin Jacobsen - Christiansen M. 1, Boesen 1, Bagersted, Lauge Schmidt 1, Christiansen L. 6 (2), Eggert Jensen 1, Spellerberg 2, Knudsen 3, Noddesbo 1, Svan Hansen, Lindberg 2, Toft Hansen 2, Sondergaard Sarup 2, Hansen 5, Nielsen.

Szwecja: Andersson M., - Gustafsson 2, Andersson K., Kallman 1, Jernemyr, Lennartsson, Ekberg 4 (1), Doder 1, Arrhenius 2, Larholm 3, Carlen, Karlsson T. 2, Petersen 1 (1), Ekdahl Du Rietz 5, Larson 3.

Kary: Dania - 8; Szwecja 6 minut.