TOP 10 najlepszych transferów Europy

Sezon 2010/11 wkracza w decydującą fazę! Dziennikarze portalu handball-planet.com zdecydowali się sklasyfikować wszelkie tegoroczne transfery w europejskich klubach i wybrać spośród nich dziesięć najlepszych.

Lista dziesięciu najlepszych transferów sezonu 2010/11:

1. Alexandrina Cabral Barbosa (24 lata, rozgrywająca, Itxako Reyno De Navarra - Portugalia)

Młoda portugalska szczypiornistka wraz z ekipą Itxako Reyno De Navarra jest jedną z największych sensacji tegorocznej edycji Ligi Mistrzyń. Urodzona w Lizbonie rozgrywająca, która zasiliła barwy hiszpańskiej drużyny przychodząc po trzech latach występów z rumuńskiego CS Rulmentulu Braşov, zajmuje aktualnie siódme miejsce w klasyfikacji strzelców z 69. trafieniami (średnio 6,3 bramki na mecz). To głównie dzięki jej znakomitej dyspozycji Itxako po raz pierwszy w historii wywalczyło awans do półfinału rozgrywek Ligi Mistrzyń.

Alexandrina Cabral Barbosa wcześniej występowała w rumuńskim CS Rulmentulu Braşov

2. Bojana Popović (31 lat, rozgrywająca, ŽRK Budućnost - Czarnogóra)

Ikona bałkańskiej piłki ręcznej w wydaniu kobiecym. Pięciokrotna tryumfatorka Ligi Mistrzyń z duńskimi Slagelse DK i Viborg HK zdecydowała się przed rozpoczęciem tego sezonu powrócić do Podgoricy, w której rozpoczynała profesjonalną karierę. Wraz z ŽRK Budućnost awansowała niedawno do półfinału Ligi Mistrzyń (73 bramki w 12 meczach), w której zespół z Czarnogóry uważany jest za faworyta do ostatecznego tryumfu.

3. Johan Sjöstrand (24 lata, bramkarz, FC Barcelona Borges - Szwecja)

24-letni szwedzki golkiper zasilił ekipę FC Barcelony przychodząc z niemieckiego SG Flensburga-Handewitt, w którym nie był w stanie wywalczyć sobie miejsca w podstawowym składzie. Doskonała dyspozycja na początku obecnego sezonu pozwoliła jednak Sjöstrandowi na stałe wskoczyć między słupki katalońskiego klubu. Urodzony w Skövde bramkarz był także jednym z głównych architektów awansu reprezentacji Szwecji do półfinału mistrzostw świata. Swoimi niesamowitymi paradami zaskarbił sobie sympatię kibiców, którzy już teraz porównują go do legendarnego golkipera Trzech Koron, Tomasa Svenssona.

Johan Sjöstrand jest jednym z najbardziej perspektywicznych zawodników na świecie

4. Katrine Lunde Haraldsen (31 lat, bramkarka, Győri ETO KC - Norwegia)

Wybrana najlepszą bramkarką rozegranych na przełomie listopada i grudnia mistrzostw Europy Haraldsen, jest jedną z czołowych postaci europejskiej piłki ręcznej. 31-letnia golkiper po wieloletnich występach na parkietach Danii i Norwegii zdecydowała się na transfer do węgierskiego Győri ETO KC, w którym natychmiastowo wyrosła na liderkę zespołu. Znakomite występy Győri i awans do półfinału Ligi Mistrzyń to w głównej mierze zasługa doświadczonej Norweżki.

5. Cecilie Leganger (36 lat, bramkarka, Larvik HK - Norwegia)

Prawdziwa legenda norweskiego szczypiorniaka i jedna z najwybitniejszych zawodniczek w historii. 36-letnia Leganger ma na swym koncie sześć medali imprez rangi mistrzowskiej, szesnaście trofeów piłki klubowej oraz trzynaście indywidualnych wyróżnień, w tym nagrodę dla najlepszej piłkarki ręcznej na świecie w 2001 roku.Po sześciu latach występów w lidze duńskiej Norweżka zdecydowała się na powrót do ojczyzny, gdzie broni dostępu do bramki Larvik HK. I trzeba zaznaczyć, że nadal robi to w doskonałym stylu.

6. Edin Basić (31 lat, rozgrywający, Chambéry Savoie HB - Bośnia i Hercegowina)

Mierzący 190 cm Bośniak trafił przed tym sezonem do Chambéry z szwajcarskiej GC Amiticii Zurych i jego transfer okazał się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Działacze francuskiego klubu bardzo liczyli na dobre występy rozgrywającego, ale chyba nikt nie mógł przypuszczać, że poprowadzi on Chambéry do awansu do 1/8 finału Ligi Mistrzów kosztem takich zespołów jak Vive Targi Kielce i RK Cejle Pivovarna Lasko. Co więcej, Basić przewodzi klasyfikacji strzelców ligi francuskiej i jest dziesiątym strzelcem rozgrywek Ligi Mistrzów.

7. František Šulc (32 lata, rozgrywający, SC Pick Szeged - Słowacja)

Po blisko piętnastu latach profesjonalnej kariery Słowak zdecydował się opuścić ojczyznę i podpisał kontrakt z wicemistrzem ligi węgierskiej, ekipą SC Pick Szeged. 32-letni rozgrywający nie może chyba żałował swej decyzji - jego główną motywacją była gra w rozgrywkach elitarnej Ligi Mistrzów, gdzie Węgrzy awansowali do 1/8 finału. Šulc okazał się najskuteczniejszym strzelcem zespołu kończąc swe występy z dorobkiem 61. bramek (średnio 5,45 trafienia na mecz).

František Šulc to wielokrotny reprezentant Słowacji

8. Sven-Sören Christophersen (25 lat, rozgrywający, Füchse Berlin - Niemcy)

25-letni Christophersen przybył przed inauguracją tegorocznych rozgrywek do Berlina z plasującego się w dolnych rejonach tabeli Bundesligi HSG Wetzlar i od razu wyrósł na najlepszego strzelca popularnych Lisów. Znakomita postawa reprezentanta Niemiec pozwoliła Füchse przez bardzo długi czas liczyć się w walce o mistrzostwo kraju i najprawdopodobniej sprawi, że po raz pierwszy w swej historii klub z Berlina zakwalifikuje się do europejskich pucharów.

9. Mikkel Hansen (23 lata, rozgrywający, AG København - Dania)

Tegoroczne mistrzostwa świata w Szwecji to był bez wątpienia turniej Mikkela Hansena - młody rozgrywający poprowadził reprezentację Danii do srebrnego medalu, a wraz z młodszym o rok Nicklasem Landinem udowodnili, że to właśnie oni będą decydować o sile drużyny narodowej przez wiele lat. Nic więc dziwnego, że duński milioner Jesper Kasi Nielsen chciał za wszelką cenę sprowadzić do Kopenhagi Hansena, który razem z Karolem Bieleckim oraz Krzysztofem Lijewskim ma zapewnić zespołowi sukcesy na arenie międzynarodowej.

10. Alexander Petersson (30 lat, rozgrywający, Füchse Berlin - Islandia)

Najlepszy szczypiornista 2010 roku w Islandii zasilił barwy berlińskiej drużyny odchodząc z SG Flensburga-Handewitt, gdzie nie mógł się przebić do pierwszego składu. Doświadczony rozgrywający, który może także występować na prawym skrzydle miał doskonały początek sezonu i mimo, że teraz troszkę obniżył loty, to jego wkład w dotychczasowe wyniki popularnych Lisów jest ogromny.

Komentarze (0)