KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Była Zgoda, nie ma Zgody - podsumowanie sezonu w wykonaniu Zgody Ruda Śląska

Na starcie sezonu 2010/2011 nikt nie spodziewał się, że szczypiornistki Zgody Ruda Śląska rozegrają zaledwie 12 spotkań w Superlidze. Na półmetku rozgrywek, śląski klub został wycofany z dalszych gier. A wszystko w niecały rok po wywalczeniu przez drużynę Dariusza Olszewskiego wysokiego piątego miejsca.

Łukasz Wojtczak
Łukasz Wojtczak
Sezonu 2010/2011 miał być już jednak znacznie trudniejszy. Przed rozpoczęciem rozgrywek w kadrze zespołu doszło do kilku istotnych zmian. Sportową karierę zakończyła doświadczona Anna Świszcz, która potrafiła doskonale prowadzić grę rudzianek. W ślady rozgrywającej poszły też Irina Latyszewska oraz Justyna Mrozek. Ze śląskim zespołem pożegnały się ponadto Barbara Jasińska i Ewa Stangret. Kadrę wzmocniły natomiast Aleksandra Giera, która wróciła z wypożyczenia do SPR-u Olkusz, Mirela Kaczyńska, Izabela Lipko, Aleksandra Uzar, Agnieszka Biernat oraz Partycja Wróbel. Największym zmartwieniem Zgody była jednak świecąca pustkami klubowa kasa. Zaledwie kilka miesięcy wystarczyło, aby wspierający klub przedstawiciele lokalnego biznesu dostali "zadyszki", dlatego zaplecze finansowe Zgody zawęziło się do dotacji z miasta. Jak się później okazało, był to początek końca... Runda zasadnicza Już na starcie sezonu rudzianki w niczym nie przypominały zespołu, który w poprzednich rozgrywkach był jedną z największych niespodzianek. W pierwszej kolejce Zgoda stoczyła wprawdzie wyrównany bój w derbach Śląska z Ruchem Chorzów (remis 27:27), ale już dwa kolejne spotkania (w Kielcach z KSS-em i u siebie z Politechniką Koszalin), zakończyły się porażkami. Zwłaszcza przegraną w Kielcach odebrano jako bardzo zły prognostyk na przyszłość. Następnie przyszły dwie "planowe" przegrane z Zagłębiem Lubin i SPR-em Lublin. Na pierwsze zwycięstwo kibice Zgody musieli czekać aż do meczu z wyraźnie odstającym od reszty stawki beniaminkiem z Tczewa. Niespodziewanie w kolejnych dwóch spotkaniach podopiecznym Dariusza Olszewskiego udało się najpierw zremisować z aspirującym do mistrzowskiego tytułu Vistalem Łączpol Gdynia, a następnie powtórzyć ten wyczyn w pojedynku z Piotrcovią Piotrków Tryb. Wydawało się więc, że rudzianki złapały wreszcie przysłowiowy wiatr w żagle, ale nie było im dane udowodnić swojej prawdziwej wartości. W grudniu 2010 roku Zgoda rozegrała bowiem ostatnie spotkanie przed ogłoszeniem decyzji o wycofaniem z rozgrywek. Na dwa dni przed dotkliwą porażką w kolejnych derbach Śląska z Ruchem (24:35), rudziankom wręczono dwutygodniowe wypowiedzenia... Pierwszą rundą Zgoda zakończyła na 10 miejscu z tabeli.
Zgoda nie najlepiej radziła sobie w pierwszej części sezonu. Po 12 kolejkach śląski klub zajmował 10 miejsce w tabeli
Przykry koniec Informacje o tym, że sytuacja finansowa Zgody jest dramatyczna, pojawiły się jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. Wówczas rozpoczęła się nerwowa walka z czasem. Prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic deklarowała, że (...) wykorzystując wszelkie możliwe środki będzie starać się pomóc ratować ten zasłużony klub... Przypomniała jednocześnie, że w mieście działają inne kluby sportowe o równie bogatej tradycji i proponowała, aby Zgoda prowadziła działalność gospodarczą lub szukała sponsora strategicznego. Niestety sytuacja z każdym dniem stawała się coraz gorsza. Najpierw 3 stycznia 2011 roku na klubowej stronie, pojawił się komunikat o wycofaniu zespołu z rozgrywek Pucharu Polski. - W związku z dramatyczną sytuacją finansową klubu oraz brakiem postępu w rozmowach z miastem, zarząd postanowił wycofać drużynę z rozgrywek Pucharu Polski. Decyzja w sprawie dalszej gry Zgody w PGNiG Superlidze zapadnie 6 stycznia - mogliśmy przeczytać w komunikacie. Już następnego dnia zarząd klubu ogłosił, że Zgoda zostanie wycofana również z rozgrywek Superligi. - W związku ze wstrzymaniem przez Urząd Miasta wypłat stypendiów sportowych dla zawodniczek KS Zgoda Ruda Śląska Bielszowice grających w PGNiG Superlidze piłki ręcznej kobiet Zarząd Klubu zmuszony został do wycofania zespołu z rozgrywek z dniem 04.01.2011 rok. Klub nie rezygnuje na dzień dzisiejszy z prowadzenia grup młodzieżowych - napisali działacze w komunikacie. Obecnie klub zajmuje się wyłącznie szkoleniem młodzieży.
Rudziankom nie było dane dokończyć rozgrywek Superligi. Zespół został wycofany z dalszych gier w połowie sezonu
Wielka wyprzedaż Większość zawodniczek Zgody nie musiała zbyt długo czekać na znalezienie nowych pracodawców. Bramkarka Iwona Muszioł i skrzydłowa Marzena Paszowska bardzo szybko znalazły zatrudnienie w KSS-ie Kielce. Katarzyna Gleń trafiła do Piotrcovii Piotrków Trybunalski, a rozgrywająca Agata Cebula, do pierwszoligowej Pogoni Handball Szczecin. Aż sześć szczypiornistek Zgody: Katarzyna Łakomska, Izabela Lipko, Anita Sikorska, Mirela Kaczyńska, Natalia Świderska oraz Justyna Weselak przeniosły się do Beskidu Nowy Sącz, a cztery inne: Aleksandra Giera, Kornelia Karwacka, Justyna Pałecka i Natalia Tarnowska wzmocniły SPR Olkusz. Na upadku Zgody mocno skorzystały również mistrzynie Polski SPR AZS Pol Lublin, którym udało się pozyskać Małgorzatę Kucińską i bramkarkę Weronikę Mieńko.
Małgorzata Kucińska bardzo szybko znalazła nowego pracodawcę, podobnie jak większość jej koleżanek z zespołu
Kluczowa postać: Trudno wskazać jedną konkretną osobę, w tej nietypowej sytuacji, która dotknęła klub. Na wyróżnienia należałoby poczekać do końca rozgrywek, ale Zgoda aż tyle czasu nie dostała. Kto zawiódł: W tej kategorii można wskazać aż nadto winowajców. Zawiedli działacze, sponsorzy, władze miasta...słowem wszyscy, którzy przyczynili się do bankructwa klubu. Tak grała Zgoda Ruda Śląska w sezonie 2010/2011 Faza zasadnicza 1. kolejka: Zgoda Ruda Śląska - KPR Ruch Chorzów 27:27 2. kolejka: KSS Kielce - Zgoda Ruda Śląska 25:23 3. kolejka: Zgoda Ruda Śląska - AZS Politechnika Koszalińska 22:31 4. kolejka: KGHM Metraco Zagłębie Lubin - Zgoda Ruda Śląska 32:27 5. kolejka: Zgoda Ruda Śląska - SPR Lublin 28:32 6. kolejka: Zgoda Ruda Śląska - Latocha Sambor Tczew 35:24 7. kolejka: Zgoda Ruda Śląska - Vistal Łączpol Gdynia 25:25 8. kolejka: Zgoda Ruda Śląska - MKS Piotrcovia Piotrków Tryb. 30:30 9. kolejka: EKS Start Elbląg - Zgoda Ruda Śląska 29:28 10. kolejka: Zgoda Ruda Śląska - KPR Jelenia Góra 34:28 11. kolejka: AZS AWF Wrocław - Zgoda Ruda Śląska 25:16 12. kolejka: KPR Ruch Chorzów - Zgoda Ruda Śląska 35:24 Spotkanie z Ruchem Chorzów było ostatnim jaki rozegrała Zgoda Ruda Śląska przed wycofaniem zespołu z rozgrywek. Wszystkie kolejne mecze z udziałem rudzianek, zakończyły się przyznaniem walkowerów 10:0 na korzyść rywali. Statystyki zawodników

Zawodnik M B Ś
Agata Cebula 12 43 3,6
Katarzyna Gleń 9 20 2,2
Mirela Kaczyńska 12 34 2,8
Małgorzata Krzymińska 10 26 2,6
Małgorzata Kucińska 11 57 5,2
Izabela Lipko 12 10 0,8
Katarzyna Łakomska 11 1 0,09
Iwona Muszioł 8 0 0,0
Weronika Mieńko 10 0 0,0
Marzena Paszowska 12 50 4,2
Anita Sikorska 12 29 2,4
Natalia Świderska 10 7 0,7
Justyna Weselak 12 33 2,8
Natalia Tarnowska 10 12 1,2

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (6)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×