Bundesliga: Fenomenalny Romero, heroiczna postawa Jaszki

Piłkarze ręczni Füchse Berlin pokonali SG Flensburg-Handewitt 33:30 (18:12) w rozegranym awansem spotkaniu 11. kolejki niemieckiej Bundesligi. Bardzo dobre zawody rozegrał Bartłomiej Jaszka, który na początku drugiej połowy doznał groźnie wyglądającej kontuzji.

Maciej Wojs
Maciej Wojs

Wynik wtorkowego pojedynku otworzył leworęczny rozgrywający Flensburga, Holger Glandorf, który w pierwszych minutach był wyróżniającą się postacią rywalizacji. Gospodarze szybko zdołali jednak zastopować rywali, a za sprawą trafień Bartłomieja Jaszki, Alexandra Peterssona oraz Colji Löfflera objęli trzybramkowe prowadzenie (6:3 - 9. min). Podopieczni Dagura Sigurdssona prezentowali dość solidny, a przede wszystkim skuteczny handball. Co prawda w ich grze brakowało spektakularnych rzutów czy zaskakujących zagrań, jednak przewaga berlińczyków systematycznie wzrastała z każdą kolejną minutą spotkania. W 18. minucie po ładnym rzucie z biodra wspomnianego Peterssona dystans dzielący obie ekipy wynosił już pięć bramek (12:7), a tuż przed przerwą za sprawa obrotowego Ievgenija Petrova zwiększony został do sześciu trafień (18:12).

Zważywszy na sporą różnicę w dyspozycji obu zespołów, druga połowa spotkania nie zapowiadała większych emocji. Pewni zwycięstwa gospodarze musieli jednak szybko przetasować swe szyki obronne, gdyż drużyna z Flensburga powróciła na parkiet zupełnie odmieniona. Głównym zaleceniem trenera Ljubomira Vranjesa była zmiana strefy obronnej na wysokie 3-3, która czasem przekształcana była na indywidualne krycie dwójki rozgrywających z tercetu Jaszka - Petersson - Sven Soren Christophersen. Właśnie podczas jednej z akcji uwalniania się spod opieki obrońcy i oddawania rzutu polski rozgrywający niefortunnie upadł, doznając groźnie wyglądającego skręcenia stawu skokowego lewej nogi. 28-letni rozgrywający zmuszony był opuścić parkiet, a jego miejsce zajął Iker Romero. Hiszpan wziął na swe barki ciężar rozgrywania akcji ofensywnych i zdobywania bramek dla Lisów, jednak z każdą minutą goście systematycznie zmniejszali straty. W 45. minucie po trafieniu Michaela V. Knudsena były to już tylko trzy trafienia (23:26), a sześć minut później zaledwie dwie bramki (26:28 - 51. min).

Wówczas jednak na parkiet powrócił Jaszka, którego wejście odmieniło grę Lisów i ostatecznie pozwoliło im odnieść zwycięstwo 33:30. Polski rozgrywający, który słynie z bardzo dobrej gry indywidualnej, raz po raz wypracowywał dogodne sytuacje bramkowe kolegom z drużyny (głównie Romero), "ściągając" na siebie kilku rywali. Wygrana pozwoliła gospodarzom awansować na czwartą lokatę w ligowej tabeli, Flensburg spadł na piąte miejsce.

Füchse Berlin - SG Flensburg-Handewitt 33:30 (18:12)

Füchse:
Heinevetter, Stochl - Romero 10 (2/2), Christophersen 5, Petersson 5, Jaszka 4, Löffler 3, Richwien 3, Bult 1, Nincević 1, Pevnov 1, Laen, Spoljarić.

Flensburg: Andersson, Rasmussen - Eggert 7 (4/5), Glandorf 6, Mogensen 4, Kaufmann 3, Knudsen 3, Svan Hansen 3, Heinl 2, Szilagyi 2, Djordjić, Karlsson, Mocsai.

Kary: Füchse - 8 min. (Laen, Löffler, Nincević, Richwien); Flensburg - 6 min. (Karlsson, Svan Hansen, Szilagyi).

18 TV 05/07 Hüttenberg 9 1 0 8 218:275 2

Terminarz najbliższych spotkań Bundesligi: 15. kolejka (awansem): 09.11. - TuS N-Lübbecke - THW Kiel 10. kolejka: 11.11. - Bergischer HC - TuS N-Lübbecke 11.11. - TV Großwallstadt - MT Melsungen 11.11. - HBW Balingen-Weilstetten - SC Magdeburg 12.11. - THW Kiel - TBV Lemgo 12.11. - SG Flensburg-Handewitt - Eintracht Hildesheim 12.11. - TSV Hannover-Burgdorf - HSG Wetzlar 12.11. - TV 05/07 Hüttenberg - Füchse Berlin 13.11. - VfL Gummersbach - Frisch Auf! Göppingen 14.09. - Rhein-Neckar Löwen - HSV Hamburg 33:29 (18:13)