Totalkredit Cup: Remis Polaków na początek turnieju

W meczu otwarcia Totalkredit Cup 2012 reprezentacja Polski zremisowała z Islandią 31:31. Pierwsza połowa była w wykonaniu naszego zespołu znakomita. Świetna, szczelna obrona, wiele przechwytów i skuteczne kontry sprawiły, że na parkiecie rządziła tylko jedna drużyna. Po przerwie nasz zespół opadł z sił, co wykorzystali rywale doprowadzając w ostatniej minucie gry do remisu.

Paweł Nowakowski

Biało-czerwoni rozpoczęli w zestawieniu Wyszomirski - Tłuczyński, Michał Jurecki, Jaszka, Syprzak, Lijewski, Kuchczyński, przy czym do obrony młody obrotowy Orlen Wisły Płock zmieniał się ze swoim klubowym kolegą Zbigniewem Kwiatkowskim. Początek spotkania był w wykonaniu naszego zespołu udany, głównie za sprawą dwóch skutecznych ataków z dystansu młodszego z braci Jureckich, rywale nie mogli zaś trafić w naszą bramkę.

Ich marazm rzutowy nie trwał jednak długo i po upływie 10 minut było już 3:3. Udane interwencje obchodzącego dziś 24 urodziny Piotra Wyszomirskiego, w połączeniu z ładnie rozegranymi kontrami Polaków, sprawiły, że chwilę później prowadziliśmy 8:5.

Islandczycy mieli kłopoty ze sforsowaniem naszej obrony 6-0, w ofensywie piłkę bardzo dobrze rozgrywali Bartłomiej Jaszka i Krzysztof Lijewski, pierwszy z nich zanotował też na swoim koncie cztery przechwyty. Konsekwentna gra przynosiła znakomite efekty i na 7 minut przed końcem pierwszej partii wygrywaliśmy już 12:6, aby ostatecznie do szatni zejść przy wyniku 17:11.

Start drugiej połowy nieco przespaliśmy, co rywale szybko wykorzystali zmniejszając nieco straty (16:19 w 36 minucie). Na szczęście w porę się obudziliśmy, głównie za sprawą Krzysztofa Lijewskiego, który raz po raz punktował, a jedynym pomysłem rywali na jego powstrzymanie była gra faul.

Na parkiecie pojawili się m.in. Mariusz Jurkiewicz, Mateusz Zaremba oraz Adam Wiśniewski. Dobre zawody rozgrywał też Karol Bielecki. Coraz więcej efektownych parad notował Wyszomirski, dwukrotnie broniąc m.in. w sytuacjach sam na sam. Pomimo wciąż dobrej postawy w defensywie, szwankowała jednak nieco gra w ataku i na kwadrans przed końcem meczu zrobiło się 21:24.

W dalszej części Wyspiarzom udało się zdobyć nawet bramkę kontaktową, jednak szybka odpowiedź Lijewskiego wprowadziła w nasze szeregi trochę spokoju (27:25). Po chwili do kontry pomknął Wiśniewski i znowu powiększył przewagę Polaków do w miarę bezpiecznych trzech goli.

Islandczycy walczyli jednak do upadłego, twardo naciskali Polaków, którzy z każdą minutą wydawali się coraz bardziej opadać z sił. Na 20 sekund przed ostatnim gwizdkiem nasi rywale w końcu doprowadzili do remisu i Bogdan Wenta natychmiast poprosił o czas. Niestety w decydującej akcji Bielecki trafił w poprzeczkę islandzkiej bramki.

W drugim spotkaniu Dania zremisowała ze Słowenią 29:29.

Kolejnym rywalem Polaków w turnieju Totalkredit Cup będą wicemistrzowie świata - Duńczycy, z którymi zmierzymy się także w Serbii. Turniej zwieńczy pojedynek ze Słowenią.

Islandia - Polska 31:31 (11:17)

Islandia: Gustavsson, Gudmundsson H. - Svavarson, Kristjannson 4, Palmarsson 5, Ingimundarson 1, Hallgrimsson 1, Atlason 2, Olafsson, Sigurrdsson 13, Ragnarsson, Gudmundsson O., Petersson 4, Jakobsson, Gunnarsson 1, Karason.

Kary: 8 min.

Polska: Wichary, Wyszomirski - Jaszka 1, Lijewski 7, Kuchczyński 4, Tkaczyk, Bielecki 5, Wiśniewski 4, Jurecki B., Jurecki M. 3, Tłuczyński 3, Jurkiewicz 1, Syprzak 1, Kwiatkowski, Zaremba 1, Orzechowski 1.

Sędziowali: Olesen, Pedersen (Dania).

Widzów: 1500.

Dania - Słowenia 29:29 (16:12)

Dania: Landin, Cleverly - Mogensen 3, Boesen, Lauge Schmidt, Christiansen 3, Markussen 2, Eggert 4, Svan Hansen 3, Lindberg, R. Toft Hansen 1, Sondergaard 2, H. Toft Hansen 2, M. Hansen 6, Olsen 2, Nielsen 1.

Słowenia: Škof, Prošt - Mačkovšek 2, Miklavčič 3, Dobelšek 1, Pucelj, Brumen, Gaber, Dolenec 4, Skube, Špiler 3, Gajič 8, M. Žvižej 1, L. Žvižej 5, Zorman 2, Bezjak.