Serbia w półfinale! - relacja z meczu Serbia - Szwecja

W ostatnim poniedziałkowym spotkaniu grupy I reprezentacja Serbii pokonała Szwecję 24:21 (14:11). Gospodarze mistrzostw Europy dzięki temu zwycięstwu zapewnili sobie awans do półfinału.

Sławomir Bromboszcz

Początek poniedziałkowego spotkania należał do Szwedów. Świetne pierwsze 10 minut w wykonaniu piłkarzy ręcznych ze Skandynawii mogło napawać optymizmem duet trenerki Ola Lindgren - Staffan Olsson. Skutecznością w tym fragmencie gry imponował Ekdahl Du Rietz. W 12 minucie tablica wyników pokazywała rezultat 6:3 i wydawało się, że szwedzcy szczypiorniści będą kontrolować wynik tego pojedynku. Tymczasem za odrabianie strat zabrali się Serbowie. Fantastyczna seria skutecznych akcji sprawiła, iż w 16 minucie to zespół gospodarzy znalazł się na prowadzeniu 8:6. Od tego momentu Serbowie utrzymywali skromne prowadzenie. W końcówce pierwszej połowy dzięki bramkom Marko Vujina i Ivana Nikcevic Serbowie "odskoczyli" na trzy trafienia i do szatni zeszli prowadząc 14:11.

Po zmianie stron Serbowie utrzymywali wypracowane w pierwszej części gry prowadzenie. W 36 minucie wygrywali już 17:13 i pewnym krokiem zmierzali w kierunku półfinału. Szczypiorniści ze Skandynawii nie zamierzali jednak rezygnować z walki o zwycięstwo. W 51 minucie po bramce skrzydłowego Henrika Lundströma przewaga zespołu z Bałkanów stopniała do zaledwie jednego trafienia 19:18. W poniedziałkowym pojedynku wysoką dyspozycją imponowali bramkarze obu drużyn. W serbskim zespole tradycyjnie mocnym punktem był Darko Stanic (43 procent skuteczności), natomiast w szeregach Szwedów udanymi interwencjami imponował Johan Sjöstrand (43 procent skuteczności). W końcówce spotkania więcej zimnej krwi zachowali Serbowie, którzy nie pozwolili wydrzeć sobie zwycięstwa, wygrywając ostatecznie 24:21.

Gospodarze mistrzostw Europy okazali się mało gościnni i jako pierwszy zespół zapewnili sobie prawo gry w półfinale. Drugiego półfinalistę z grupy I poznamy w środę. Biało-czerwoni wciąż mają szansę walki o medale, muszą jednak pokonać Niemców i liczyć na stratę punktów przez Duńczyków.

Serbia - Szwecja 24:21 (14:11)

Serbia: Stanic - Sesum 4, Vujin 5, Nikcevic 3, Manojlovic, Toskic, Ilic 2, Markovic 1, Prodanovic 3, Stojkovic 2, Beljanski, Cutura 3, Stankovic 1.