Puchar Niemiec: Tłuczyński i Siódmiak w Final Four!

Szczypiorniści TuS N-Lübbecke w szeregach z Tomaszem Tłuczyńskim oraz Arturem Siódmiakiem pokonali VfL Gummersbach 28:25 (11:12), dzięki czemu awansowali do Final Four Puchar Niemiec. Do fazy finałowej awans wywalczyły także ekipy SG Flensburga-Handewitt oraz THW Kiel, które wygrało z TSV Hannover-Burgdorf Piotra Przybeckiego.

Maciej Wojs
Maciej Wojs

Ekipa Tomasza Tłuczyńskiego oraz Artura Siódmiaka była stawiana w roli faworyta wtorkowego pojedynku z VfL Gummersbach. Zawodnicy Lübbecke co prawda nie znajdowali się w ostatnim czasie w zbyt dobrej dyspozycji (trzy porażki w Bundeslidze z rzędu), jednak w bezpośrednim starciu w lidze ograli swych rywali aż 40:25. Tym razem przyjezdni postawili podopiecznym Markusa Baura zdecydowanie wyższe wymagania.

Mecz od mocnego uderzenia rozpoczęli gospodarze, którzy w 7. minucie wygrywali 3:0. Gracze z Gummersbach długo nie mogli złapać odpowiedniego rytmu gry, jednak jeszcze przed przerwą zdołali odrobić straty (9:9 - 25') i wypracować sobie jednobramkową przewagę (11:12 - 30'). W drugiej połowie koncert gry dali jednak zawodnicy z Lübbecke, których do wygranej poprowadzili Daniel Svensson (8 bramek) oraz golkiper Nikola Blazicko (21/42 skuteczne interwencje w meczu). Czerwono-czarni zwyciężyli ostatecznie 28:25, dzięki czemu awansowali do Final Four Pucharu Niemiec po raz pierwszy od sezonu 2009/10. Spory udział w wygranej miał Tłuczyński, który zdobył trzy bramki. W drugiej połowie grą defensywy TuS Nettelstedt dowodził Siódmiak.

Sporo problemów czwartej ekipie rozgrywek Bundesligi, SG Flensburg-Handewitt sprawiła drugoligowa drużyna TV 1893 Neuhausen. Skazywani na pożarcie zawodnicy w 13. minucie wygrywali nawet 8:5, jednak w ciągu kolejnych piętnastu minut nie potrafili ani raz wpisać się na listę strzelców. Jeszcze przed przerwą Wikingowie wypracowali sobie wysoką przewagę (15:10), którą zdołali w drugiej połowie zwiększyć o jedno trafienie (28:22). Dla graczy Ljubomira Vranjesa to drugi półfinał rozgrywek w przeciągu dwóch lat.

Większych problemów z wywalczeniem awansu do Final Four Pucharu Niemiec nie mieli natomiast zawodnicy THW Kiel. Rywale Orlen Wisły Płock w rozgrywkach Ligi Mistrzów zmierzyli się w wyjazdowym spotkaniu z TSV Hannover-Burgdorf i choć do przerwy wygrywali zaledwie jedną bramką (15:14), to po bardzo skutecznej grze w drugiej odsłonie zwyciężyli 34:29. Dla ekipy Alfreda Gislasona będzie to szósty turniej finałowy w ostatnich ośmiu sezonach. Gospodarzom nie pomógł dobry występ Piotra Przybeckiego, który zdobył trzy bramki.

W środowy wieczór rozegrane zostanie ostatnie spotkanie ćwierćfinałowe, w którym zmierzą się aktualny mistrz Niemiec, ekipa HSV Hamburg oraz występująca w 3. Liga Süd (trzecia liga) EHV Aue.