LM: Pokaz siły Veszprem, męczarnie HSV, 5 bramek Lijewskiego

MKB Veszprem we własnej hali pokonało Celje Pivovarnę Lasko 32:22 (16:11). Znacznie cięższą przeprawę miało HSV Hamburg. W hiszpańskim Leon zespół Marcina Lijewskiego wygrał zaledwie 28:26.

Paweł Nowakowski

Kapitalnie potyczkę z wicemistrzami Słowenii rozpoczął Nandor Fazekas, raz
za razem popisując się skutecznymi interwencjami. Mistrzowie Węgier głównie za
sprawą dobrej gry tercetu nowych zawodników: Chemy Rodrigueza, Cristiana Ugalde i Marco Oneto budowali przewagę, która do przerwy wynosiła 5 bramek.

Po zmianie stron w MKB Veszprem szwankowała skuteczność. Goście szybo odrobili straty. Szkoleniowiec madziarskiej drużyny natychmiast desygnował do gry Mirko Alilovicia. Chorwacki bramkarz dał świetną zmianę. Na 10 minut przed końcem było już 25:20 dla Veszprem. Końcowe minuty to popis gry mistrzów Węgier (7:2), którzy ostatecznie triumfowali 32:22. W pewnym stylu komplet punktów wywalczyła Croatia Osiguranje Zagrzeb. Podopieczni Slavko Goluzy już po 5 minutach gry prowadzili 5:1, a trener przyjezdnych, Laszlo Skaliczki zmuszony był wziąć czas. Przerwa na niewiele się zdała.

Świetnie spisywała defensywa Croatii, a czołową postacią w ekipie z Bałkanów był 39-letni bramkarz Mario Kelentrić - 15:8 (30'). W drugiej partii obraz gry nie uległ zmianie. Pick Szeged w samej końcówce przy biernej postawie graczy Croatii w obronie zmniejszył rozmiary porażki do trzech trafień.

Ciężką przeprawę miał w hiszpańskim Leon HSV Hamburg. Triumfator turnieju o "dziką kartę" przez 50 minut nie potrafił znaleźć recepty na trzecią siłę Asobal Ligi poprzedniego sezonu. Na pięć minut przed końcem na tablicy wyników było 25:21 dla podopiecznych Martina Schwalba. Gospodarze ambitnie walczyli do końca, ostatnie 300 sekund grając wysuniętą obroną.

Zwycięstwo mistrzom Niemiec z 2011 roku zapewnił Igor Vori. Marcin Lijewski rzucił 5 bramek i zagrał na 56% skuteczności (5/9). W szeregach Reale Ademar prym wiódł Carlos Ruesga, zdobywca 11 trafień.

Nie było niespodzianki w Velenje. Mistrzowie Słowenii zgodnie z planem odprawili z kwitkiem wicemistrza Rosji, Sankt Petersburg 35:22. Najskuteczniejszym zawodnikiem w Gorenje był środkowy rozgrywający, Marko Bezjak, autor 9 bramek.