Reprezentacja Niemiec, która w 2007 roku wywalczyła tytuł mistrza świata obecnie daleka jest od potencjału prezentowanego przez tamtejszy team. Zespół Heinera Branda przed własną publicznością w pamiętnym finale pokonał biało-czerwonych. Od tego czasu drużyna narodowa naszych zachodnich sąsiadów daleka jest od tak świetnych rezultatów. W kolejnych imprezach mistrzowskich Niemcy tylko statystują. Wystarczy przypomnieć, że na poprzednim mundialu zespół Martina Heubergera uplasował się na odległym 11. miejscu.
W drodze do mistrzostw świata w Hiszpanii Niemcy w fazie play-off wyeliminowali Bośnię i Hercegowinę. Po wysokim zwycięstwie u siebie, w rewanżu rywale byli bardzo bliscy odrobienia dużej straty z pierwszego meczu i sprawienia ogromnej niespodzianki. W Hiszpanii Niemcy nie powinni odegrać znaczącej roli. Tym bardziej, że w ich składzie brakuje kilku najlepszych zawodników. Problemy zdrowotne wykluczyły Uwe Gensheimera, Holgera Glandorfa i Larsa Kaufmanna.
Droga do MŚ 2013:
Niemcy - Bośnia i Hercegowina 36:24 (18:7)
Bośnia i Hercegowina - Niemcy 33:24 (15:12)
Kadra:
Bramkarze: Silvio Heinevetter, Carsten Lichtlein
Rozgrywający: Sven-Sören Christophersen, Michael Haass, Stefan Kneer, Martin Strobel, Steffen Weinhold, Adrian Pfahl, Steffen Fäth
Skrzydłowi: Patrick Groetzki, Dominik Klein, Tobias Reichmann, Kevin Schmidt
Obrotowi: Oliver Roggisch, Christoph Theuerkauf, Patrick Wiencek
[nextpage]Argentyna
Piłka ręczna zaczyna cieszyć się coraz większym zainteresowaniem także w Ameryce. W krótkim czasie reprezentacje z tego kontynentu znacznie poprawiły swój poziom. Reprezentacja Argentyny na poprzednim mundialu uplasowała się na wysokim 11. miejscu. Warto podkreślić, iż Argentyńczycy byli najwyżej sklasyfikowanym zespołem spoza Europy.
Kilku szczypiornistów reprezentacji Argentyny występuje w lidze francuskiej i hiszpańskiej. Trener Eduardo Gallardo liczy, że jego podopiecznym uda się w fazie grupowej wywalczyć miejsce w najlepszej czwórce i awansować do fazy play-off. Argentyńczycy są niewygodnym rywalem, o czym przekonali się m.in. biało-czerwoni. Udział w mundialu zapewnili sobie dzięki wywalczeniu tytułu mistrz Ameryki.
Droga do MŚ 2013:
Mistrzostwo Ameryki 2012 zapewniło Argentynie awans na turniej w Hiszpanii
Kadra:
Bramkarze: Leonel Maciel, Matías Carlos Schulz
Rozgrywający: Mariano Castro, Juan Pablo Fernández, Sebastián Simonet Moldes, Pablo Portela, Leonardo Querín, Guido Riccobelli, Diego Simonet, Pablo Simonet, Juan Agustín Vidal
Skrzydłowi: Federico Gastón Fernández, Federico Pizarro, Pablo Vainstein, Federico Matías Vieyra
Obrotowi: Gonzalo Matias Carou Marcel, Adrián Portela, Francisco Schiaffino
[nextpage]Brazylia
Reprezentacja Brazylii w ostatnich latach znajduje się w cieniu swojego odwiecznego rywala Argentyny. Brazylijskie szczypiornistki coraz mocniej wkraczają do światowego handballa, piłkarze ręczni natomiast nie robią tak dynamicznych postępów. Coraz więcej Brazylijczyków występuje jednak w lidze hiszpańskiej, a po udanym występie na mundialu jeszcze kilku graczy może trafić do Europy.
Brazylijczycy awans do mistrzostw świata wywalczyli zajmując 2. miejsce w mistrzostwach Ameryki. Hiszpański opiekun Canarinhos Jordi Ribera buduje drużynę z myślą o igrzyskach olimpijskich, które w 2016 roku odbędą się w Brazylii. W kadrze dominują zatem młodzi gracze, którzy mają szansę stworzyć solidną drużynę na ten turniej.
Droga do MŚ 2013:
Wicemistrzostwo Ameryki 2012 wystarczyło, by uzyskać kwalifikację na turniej w Hiszpanii
Kadra:
Bramkarze: Cesar Almeida, Luis Ricardo Nascimento
Rozgrywający: Gustavo Nakamura Cardoso, Fernando Pacheco Filho, Guilherme Gama, Oswaldo Guimaraes, Diogo Kent Hubner, Arthur Patrianova, Thiagus Petrus Gonçalves Dos Santos, Thiago Santos
Skrzydłowi: Lucas Candido, Fabio Rocha Chiuffa, Gil Vicente Paes Pires, Felipe Borges Dutra Ribeiro
Obrotowi: Alexandro Pozzer, Vinicius Santos Teixeira
[nextpage]Francja
Reprezentacja Francji w Hiszpanii bronić będzie wywalczonego w Szwecji mistrzowskiego tytułu. Francuzi również w Chorwacji nie mieli sobie równych. W ostatnich latach Claude Onesta i jego zespół regularnie tryumfują w imprezach rangi mistrzowskiej. Świetna passa zespołu znad Sekwany została przerwana dopiero podczas mistrzostw Europy w Serbii, gdzie niespodziewanie Trójkolorowi rywalizację zakończyli na odległym 11. miejscu i nie obroniły mistrzowskiego tytułu. Jeśli ktoś myślał, że to koniec hegemoni Francuzów musiał to jeszcze raz przemyśleć po igrzyskach olimpijskich w Londynie, gdzie Trójkolorowi obronili złoty medal z Pekinu.
Francja jako zwycięzca poprzedniego mundialu miała automatycznie zapewnione prawo gry w kolejnych mistrzostwach świata. Drużyna znad Sekwany jest jednym z głównych kandydatów do walki o miejsce na najwyższym stopniu podiom, mimo braku w składzie dwójki niezwykle doświadczonych zawodników Bertranda Gille i Guillaume Gille. Pierwszego z graczy z udziału w mundialu wykluczyła kontuzja, drugi zakończył reprezentacyjną karierę. To stwarza szansę na stopniową przebudowę kadry i systematyczne wprowadzanie do niej młodych graczy.
Droga do MŚ 2013:
Obrońcy tytułu mistrzowskiego mieli zapewniony udział w mistrzostwach w Hiszpanii
Kadra:
Bramkarze: Cyril Dumoulin, Daouda Karaboue, Thierry Omeyer
Rozgrywający: Xavier Barachet, Sébastien Bosquet, Jerome Fernandez, Nikola Karabatic, Daniel Narcisse, Timothey N'Guessan, Kévynn Nyokas, William Accambray
Skrzydłowi: Luc Abalo, Michael Guigou, Guillaume Joli, Valentin Porte, Arnaud Bingo, Samuel Honrubia
Obrotowi: Igor Anic, Didier Dinart, Cedric Sorhaindo, Gregorie Detrez
[nextpage]Czarnogóra
Reprezentacja Czarnogóry chciałaby nawiązać do sukcesów osiąganych przez kobiecą drużynę narodową, która wywalczyła srebrny medal igrzysk olimpijskich w Londynie i mistrzostwo Europy w Serbii. Czarnogóra to zespół, który istnieje od niedawna, po oddzieleniu się w 2006 roku od republiki Serbskiej. Największym sukcesem tej drużyny jest 12. miejsce na mistrzostwach Europy w Norwegii. Dla Czarnogórców sukcesem na mundialu byłoby zajęcie czwartego miejsca w grupie.
Awans reprezentacji Czarnogóry do finałowego turnieju to jedna z największych niespodzianek. Czarnogórcy najpierw w fazie grupowej pokonali Łotwę i Belgię, a następnie w fazie play-off sensacyjnie rozprawili się ze Szwedami, którzy w Londynie wywalczyli srebrny medal olimpijski. Czarnogóra jako jedyny zespół, który kwalifikacje rozpoczął od fazy grupowej zdołała przebrnąć przez play-offy i pokonać wyżej notowanego rywala.
Droga do MŚ 2013:
Szwecja - Czarnogóra 22:21 (12:10)
Czarnogóra - Szwecja 20:18 (11:9)
Kadra:
Bramkarze: Golub Doknic, Rade Mijatovic, Marko Rajkovic, Nebojsa Simic
Rozgrywający: Marko Draskovic, Goran Lasiça, Mirko Milasevic, Vladimir Osmajic, Zarko Pejovic, Ivan Perisic, Zoran Roganovic, Vasko Sevaljevic, Marko Simovic, Stevan Vujovic
Skrzydłowi: Petar Kapisoda, Marko Lasiça, Mirko Majic, Igor Markovic, Fahrudin Melic, Ivan Radovic, Aleksandar Svitlica, Milos Vujovic
Obrotowi: Andrija Pejovic, Marko Pejovic, Mladen Rakcevic, Nemanja Grbovic
[nextpage]Tunezja
Reprezentacja Tunezji to jeden z najsłabszy zespołów, który wystąpi na hiszpańskich parkietach. Po igrzyskach olimpijskich w Londynie z drużyną narodową pożegnali się najbardziej doświadczeni zawodnicy: Wissem Hmam, Heykel Mgannem oraz Anouar Ayed.
Największym sukcesem tunezyjskiej reprezentacji było wywalczenie 4. miejsca na mistrzostwach świata w 2005 roku, które rozgrywane były w Tunezji. Od tego czasu afrykański zespół daleki jest od powtórzenia tego rezultatu. Ostatnie dwa mundiale Tunezyjczycy zakończyli na odległych miejscach.
Droga do MŚ 2013:
Mistrzostwo Afryki 2012 zapewniło występ w hiszpańskim turnieju
Kadra
Bramkarze: Wassim Helal, Maroaune Magaiez, Mohamed Sfar
Rozgrywający: Kamel Alouini, Amine Bannour, Selim Hedoui, Oussama Hosni, Wael Jallouz, Mohamed Jilani Maaref, Abdelhak Ben Salah, Mosbah Sanai
Skrzydłowi: Oussama Boughanmi, Aymen Toumi, Jaleleddine Touati
Obrotowi: Marouane Chouiref, Mahmoud Gharbi, Issam Tej
[nextpage]Terminarz grupy A (Granollers)
12.01.2013 - sobota
godz. 16:00 - Niemcy - Brazylia
godz. 18:15 - Argentyna - Czarnogóra
godz. 20:45 - Francja - Tunezja
13.01.2013 - niedziela
godz. 15:00 - Brazylia - Argentyna
godz. 17:20 - Tunezja - Niemcy
godz. 19:30 - Czarnogóra - Francja
15.01.2013 - wtorek
godz. 16:00 - Tunezja - Czarnogóra
godz. 18:15 - Niemcy - Argentyna
godz. 20:45 - Francja - Brazylia
16.01.2013 - środa
godz. 16:00 - Brazylia - Tunezja
godz. 18:15 - Niemcy - Czarnogóra
godz. 20:45 - Argentyna - Francja
18.01.2013 - piątek
godz. 16:00 - Argentyna - Tunezja
godz. 18:15 - Francja - Niemcy
godz. 20:45 - Czarnogóra - Brazylia