MŚ 2013: Statystyki reprezentacji Polski

Reprezentacja Polski piłkarek ręcznych znakomicie zaprezentowała się podczas mistrzostw świata w Serbii. Biało-czerwone znalazły się czołówce klasyfikacji indywidualnych.

W polskim zespole najskuteczniejszą zawodniczką okazała się Alina Wojtas, która zdobyła 39 bramek. Rozgrywająca MKS-u Selgros Lublin potrzebowała do tego 76 rzutów. To przekłada się na skuteczność 51 procent. Porównując ten rezultat z wynikami osiąganymi przez pozostałe polskie rozgrywające jest to najwyższa skuteczność. Lepiej radziły sobie jedynie zawodniczki występujące na kole oraz na skrzydłach.

W klasyfikacji najskuteczniejszych zawodniczek turnieju tryumfowała Niemka Susann Mueller, która w siedmiu spotkaniach zdobyła aż 62 bramki. Alina Wojtas w klasyfikacji najlepszych strzelczyń uplasowała się na 9. miejscu. 22. lokatę zajęła Kinga Grzyb, natomiast 31. miejsce Katarzyna Koniuszaniec.

Bramki:

Lp Zawodniczka Bramki Rzuty Karne Skutecz.
1Alina Wojtas39767/1251 proc.
2Kinga Grzyb30421/171 proc.
3Katarzyna Koniuszaniec2738-71 proc.
4Karolina Kudłacz21494/743 proc.
5Patrycja Kulwińska2026-77 proc.
6Iwona Niedźwiedź1841-44 proc.
7Karolina Semeniuk-Olchawa162011/1480 proc.
8Kinga Byzdra15306/650 proc.
9Karolina Siódmiak1331-42 proc.
10Agnieszka Jochymek1114-79 proc.
11Karolina Szwed-Orneborg11241/146 proc.
12Monika Migała712-58 proc.
13Monika Stachowska55-100 proc.
14Małgorzata Stasiak510-50 proc.

W klasyfikacji asyst bezkonkurencyjna okazała się Karolina Kudłacz. Rozgrywająca HC Lipsk była nie tylko najlepiej asystującą zawodniczką w polskim zespole, ale także w całych mistrzostwach świata. Za plecami Polki sklasyfikowane zostały Ana Rodrigues z Brazylii - 26 asyst oraz Susann Mueller z Niemiec - 24 asysty.

Karolina Kudłacz zapisała na swoim koncie aż 32 asysty. Polska rozgrywająca bardzo często współpracowała z partnerkami, co oczywiście miało też swoje negatywne konsekwencje. Zawodniczka zaliczyła też najwięcej strat w polskim zespole - 23. Sporo asyst na swoim koncie zapisały Kinga Byzdra i Alina Wojtas - po 14. Wśród zawodniczek najczęściej gubiących piłkę należy wymienić także Iwonę Niedźwiedź - 15 strat.

Asysty - Straty:

Mocnym punktem biało-czerwonych była defensywa. Polska ściana była dla rywalek często nie do sforsowania. W środku obrony świetnie radziły sobie Alina Wojtas i Karolina Szwed-Orneborg, które znalazły się w czołówce zawodniczek najczęściej blokujących.

Rozgrywająca MKS-u Selgros Lublin zapisała na swoim koncie 10 bloków i zajęła 7. miejsce. Zawodniczka HC Lipsk z 8 blokami na koncie uplasowała się na 8. pozycji. W klasyfikacji tryumfowała Raja Toumi z Tunezji, która zaliczyła 15 bloków.

Przechwyty - Bloki:

Trener Kim Rasmussen w trakcie mistrzostw świata mocno rotował składem. W wyjściowej siódemce pewnie miejsce miały jedynie skrzydłowe Kinga Grzyb, Katarzyna Koniuszaniec, rozgrywająca Karolina Kudłacz oraz kołowa Patrycja Kulwińska. Do częstych zmian dochodziło na rozegraniu oraz w bramce. To pokazuje, że skład polskiej drużyny jest niezwykle wyrównany.

W polskim zespole najwięcej czasu na parkiecie spędziła Katarzyna Koniuszaniec, która średnio grała przez blisko 43 minuty. Tuż za nią uplasowały się Karolina Kudłacz i Kinga Grzyb. Zdecydowanie najmniej okazji do zaprezentowania swoich umiejętności miały Karolina Semeniuk-Olchawa i Małgorzata Stasiak.

Czas gry:

Lp Zawodniczka Czas gry Czas razem Kary
1Katarzyna Koniuszaniec42:716:24:342 min.
10Monika Stachowska21:113:10:0312 min.
11Karolina Szwed-Orneborg20:923:08:328 min.
12Karolina Siódmiak19:502:55:49-
13Monika Migała17:112:34:00-
14Agnieszka Jochymek16:262:26:37-
15Karolina Semeniuk-Olchawa7:731:09:57-
16Małgorzata Stasiak7:451:07:064 min.

Na mistrzostwa świata w roli pierwszej bramkarki pojechał Anna Wysokińska, która cieszy się dużym zaufaniem Kima Rasmussena. Przebojem do kadry wdarła się natomiast Małgorzata Gapska, która na serbskim turnieju udowodniła, że nieprzypadkowo otrzymała szansę gry z orzełkiem na piersi.

Trener Kim Rasmussen często dokonywał zmian w bramce. Obie zawodniczki spędziły na palcu gry porównywalną ilość czasu. Nieco lepszą skutecznością może pochwalić się Małgorzata Gapska - 37 procent. Pozwoliło to jej uplasować się na 14. miejscu wśród najlepszych bramkarek turnieju. W tej klasyfikacji zwyciężyła Lucie Satrapova z Czechy - 58 procent.