Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

ME 2016 w Polsce: Kraków i Wrocław pierwszymi Miastami Gospodarzami

Kraków i Wrocław zostały pierwszymi Miastami Gospodarzami Mistrzostw Europy Mężczyzn w Piłce Ręcznej, które w styczniu 2016 roku odbędą się w Polsce. W marcu poznamy dwóch pozostałych gospodarzy.

Maciej Wojs
Maciej Wojs

Na dwa lata przed Mistrzostwami Europy Mężczyzn w Piłce Ręcznej EHF EURO 2016, które odbędą się w Polsce, Związek Piłki Ręcznej w Polsce rozpoczął zaplanowane wcześniej działania informacyjno - promocyjne związane z imprezą. W sobotę 25 stycznia, podczas mistrzostw rozgrywanych w Danii, zaprezentowane zostało logo polskiego turnieju oraz potwierdzone pierwsze dwa Miasta Gospodarze - Kraków z Małopolską oraz Wrocław.

- Gratulując Danii doskonale przygotowanego turnieju, już dziś zapraszamy europejską rodzinę piłki ręcznej oraz europejskich fanów do Polski w styczniu 2016 roku. Nasi kibice tu w Danii dali z pewnością przedsmak emocji, które - oprócz świetnego przygotowania organizacyjnego - zaoferujemy wszystkim naszym gościom. Przygotowania do EHF EURO 2016 trwają już od dłuższego czasu, wiele ważnych decyzji już za nami - a przed nami 2 lata w drodze na polskie Euro 2016 - powiedział Andrzej Kraśnicki, prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce.

W konferencji, która odbyła się w hali w Herning - podczas Weekendu Finałowego EHF EURO 2014 - udział wzięli także Marcin Herra, wiceprezes Związku ds. Rozwoju oraz Marek Góralczyk, sekretarz generalny.

- Jednym z kluczowych elementów naszej współpracy z EHF w ramach przygotowań do naszego turnieju jest organizacja wydarzeń, które są wykorzystywane do zbierania doświadczeń i popularyzacji piłki ręcznej w Polsce. Za nami Mistrzostwa Europy Kobiet do lat 17 w Gdańsku, a przed nami Mistrzostwa Europy Mężczyzn do lat 18, które odbędą się w tym roku. Zwieńczeniem tej drogi będzie najważniejsza dla nas impreza, która z pewnością przyczyni się do znaczącego rozwoju szczypiorniaka w Polsce - powiedział Marek Góralczyk. Prezentacja polskich organizatorów składała się z 2 części, związanych z najważniejszymi kamieniami milowymi zrealizowanymi w ostatnim czasie w ramach przygotowań do EHF EURO 2016: prezentacji logo turnieju oraz przedstawieniu Europie 2 pierwszych Miast Gospodarzy: Krakowa wraz z Małopolską oraz Wrocławia. LOGO - inspiracje i wartości Inspiracją do kolorystyki logo były polskie barwy narodowe: biały i czerwony. Kolor złoty natomiast odnosi się do zwycięstwa i szlachetności. W projekcie odwołano się także do wartości związanych z piłką ręczną: jej energetycznego charakteru, prędkości, dynamiki oraz walki, która jest tak charakterystyczna dla tej dyscypliny. Dodatkowo, logo odwołuje się najbardziej naturalnego elementu piłki ręcznej - do dłoni, symbolizującej otwartość, powitanie, partnerstwo. W efekcie, powstał znak, który w sposób jednoznaczny łączy się z tym co w sporcie, a w szczególności w piłce ręcznej jest najważniejsze: zasadami fair play i przede wszystkim z intensywnymi emocjami, z których ręczna, w szczególności w wykonaniu polskiej reprezentacji, słynie. Oficjalne hasło polskiego turnieju brzmi: Feel the Emotions.
Logo Mistrzostw Europy 2016 w Polsce Logo Mistrzostw Europy 2016 w Polsce
MIASTA GOSPODARZE - najważniejsi partnerzy
- Cieszymy się, że już dziś możemy zaprezentować pierwszych gospodarzy EHF EURO 2016: Kraków z Małopolską oraz Wrocław. To miasta rozpoznawalne w Europie, o unikalnym charakterze, ze świetną bazą turystyczną oraz doskonale skomunikowane z Europą, w szczególności jeśli chodzi o transport lotniczy. Cieszy nas to, że pracujemy razem w projekcie, który z pewnością przyczyni się do wzrostu wartości Krakowa, Małopolski i Wrocławia. Trwają zaawansowane rozmowy z pozostałymi kandydatami - do końca marca przedstawimy pozostałych 2 gospodarzy EHF EURO 2016. Razem będą tworzyć jakość tego wydarzenia - powiedział Marcin Herra, wiceprezes ZPRP ds. Rozwoju. W marcu zostaną także zaprezentowane szczegóły odnośnie tego, gdzie podczas turnieju zagra polska reprezentacja. Obydwa miasta zaoferują kibicom nowoczesne, zgodne z wymogami EHF obiekty wielofunkcyjne, które w 2016 staną się arenami rozgrywek w ramach EHF EURO 2016: w Krakowie jest to Kraków Arena, we Wrocławiu Hala Stulecia. W Krakowie odbędą się mecze rudny wstępnej oraz głównej, a także Final Weekend. We Wrocławiu runda wstępna oraz główna, a dodatkowo prestiżowe mecze o 5 i 7 miejsce, które są kwalifikacjami do Igrzysk Olimpijskich. - Na dwa lata przed turniejem, jesteśmy dokładnie w takim momencie przygotowań, jaki został zapisany w naszym planie. Droga, która przed nami, zadania, które sobie wyznaczyliśmy - korzystając z doświadczeń zebranych przy organizacji innych wielkich wydarzeń sportowych, m.in. Euro 2012 - sprawią, że w 2016 roku pozytywne emocje całej Europy skumulują się w Polsce. A już dziś serdecznie zapraszamy naszych partnerów z EHF i europejską rodzinę piłki ręcznej do Polski, do Warszawy, gdzie 11 kwietnia 2014 odbędzie się losowanie fazy eliminacyjnej - dodał Marcin Herra.

Jeżeli chcesz być na bieżąco ze sportem, zapisz się na codzienną porcję najważniejszych newsów. Skorzystaj z naszego chatbota, klikając TUTAJ.
Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (72)
 • skejd Zgłoś komentarz
  Dlaczego w Płocku mają się nie odbyć mistrzostwa ? Wg mnie Płock ma bardzo wiele atutów: 1) Hala na 5500 miejsc - idealna do rozgrywania meczów "niepolskiej" grupy. W Danii tylko hala w
  Czytaj całość
  Herning gdzie gra rep. Danii ma 14000 miejsc, a trzy pozostałe ok. 5000. A i tak na wielu meczach nie udawało się ich wypełnić. W Płocku skoro na mecz LM mieszkańcy są w stanie wypełnić halę, to tym bardziej na mistrzostwach Europy, a przecież przyjeżdżają wtedy dodatkowo kibice z innych miast i z zagranicy. A właśnie jeśli mówimy o przyjezdnych: 2) Płock jest położony w centralnej części Polski, bardzo blisko autostrad A1 i A2. Do lotniska w Modlinie spokojnie można dojechać w godzinkę. Odległości od dwóch dużych miast: Warszawy i Łodzi to nieco ponad 100 km. Położenie geograficzne to atut Płocka. 3) Baza hotelowa wcale nie jest tak słaba jak się niektórym wydaje. Akurat hoteli jest w Płocku całkiem sporo i są to zarówno obiekty 4 gwiazdkowe, jak i 3 lub 2 gwiazdkowe. Do tego sporo obiektów w okolicach Płocka. 4) Baza treningowa - jest ładna hala w Łącku gdzie Wisła grała niegdyś mecze europejskich pucharów, jest wysłużony Blaszak, do tego chociażby odnowiona w tym roku hala Politechniki (położona naprzeciwko Orlen Areny) i nowo pobudowana hala SP nr 16. 5) Płock jako niezbyt duże miasto na pewno priorytetowo potraktowałby ME. W dużym mieście jak np. Kraków gdzie atrakcji jest mnóstwo wiele osób mogłoby nawet nie dowiedzieć się że w ich mieście odbywa się taki turniej. W Płocku z pewnością całe miasto żyłoby w tym czasie piłką ręczną. Co więc stoi na przeszkodzie by Płock otrzymał organizację mistrzostw ?
  • junior1988 Zgłoś komentarz
   A tak w ogóle to czemu maja się promować miasta, które są wypromowane na świecie takie jak Kraków, Wrocław, Gdańsk. Te miasta każdy zna. Czemu nie dacie szans mniejszym miastom, nie
   Czytaj całość
   dacie im zarobić na gościach z zagranicy tylko ładować w wielkie miasta kasę. Wystarczająco wielkie miasta mają budżetu na promowanie się a małe miasta nie!!!
   • frederic Zgłoś komentarz
    Nie chcę się wtrącać, ale proponowałbym skończyć dyskusję, gdzie jest więcej kibiców ręcznej, gdzie są lepsze kluby, gdzie większa tradycja handballa itp. bo to nie ma ŻADNEGO
    Czytaj całość
    znaczenia!!! Powtórzę jeszcze raz to co wczoraj napisałem, 4 miasta będą gospodarzami, 2 są zakontraktowane (Kraków i Wrocław), pozostałe 2 mają być wybrane z trójki, którą wcześniej nasza federacja aplikowała (Katowice, Łódź, Gdańsk). Jednakże z tego powodu, że Kraków i Wrocław zabrały wszystkie mecze finałowe i rundy głównej, nie ma wielkiego sensu rozgrywać mecze rundy wstępnej na takich kolosach, jakie mają te miasta. Więc jeśli ma się solidne argumenty, to z tego co wiem można by przekonać EHF, żeby zamiast tych kolosów, wybrać mniejsze 2 hale. No i kolejną niewiadomą jest to, gdzie zagrają Polacy, ale znając naszych działaczy, którzy np. na MŚ 2014 w siatkówce wybrali dla Polaków NAJMNIEJSZĄ(!) halę, to nie zdziwię się, jeśli zagramy we Wrocławiu. Tym bardziej, że prawa do tej imprezy ma Polsat.
    • kreve Zgłoś komentarz
     Dyskusja nad miastami może i więcej wniesie, ale zwrócę przy okazji uwagę na świetne logo :) (chociaż skojarzenie miałem raczej z piórami husarii, dłoń zauważyłem dopiero po
     Czytaj całość
     objaśnieniach). No i biel zamiast złota, chyba ładniej by się wkomponowała.
     • milin Zgłoś komentarz
      Wszyscy zapomnieli, że ma to być promocja piłki ręcznej w Polsce. Co to za promocja, jeżeli wszystko będzie się działo tylko tam, gdzie ta piłka jest już silna, wtedy żadnego postępu
      Czytaj całość
      nie będzie. Chciałbym wam zwrócić uwagę na jeden fakt. Czy obserwowaliście mecze naszej kadry w Danii i czy widzieliście na trybunach kibiców z Kielc, Płocka, Mielca, bo ja nie. Było za to mnóstwo nazw miejscowości, które w kontekście naszej ligi nic nie mówią. Nie wiecie w jak dziwnych miejscach są kibice piłki ręcznej. Ja to obserwuję przy okazji meczów w Mielcu z udziałem Vive, na które przyjeżdżają wycieczki z takich miejscowości na Podkarpaciu, o których nie słyszałem wcześniej. Ktoś napisał, że w Krakowie nie ma tradycji ręcznej, to chyba jakiś małolat, który pamięta ostatnie 5 lat. Ja pamiętam mecze Stali z Hutnikiem w czasach świetności tego klubu, choć go nienawidziłem za podkupienie od nas Jasia Gmyrka. Ale pamiętam też mecze ze Śląskiem, Wybrzeżem i Anilaną. Więc ja popieram mecze w dużych halach w tych miastach, bo chodzi o to żeby te ośrodki wróciły do piłki ręcznej, po to by Stal grała z prawdziwymi klubami, a nie jak często teraz z drużynami pana prezesa w szkolnych salach gimnastycznych. A co do Gliwic, jeżeli termin wybudowania hali jest w 2015r. to po dodaniu tradycyjnego rocznego poślizgu, to można obliczyć, że hala będzie gotowa jakieś pół roku po zakończeniu mistrzostw. Spytam też jeszcze ile w Gliwicach macie hoteli.
      • robertszymon Zgłoś komentarz
       Gdańsk i Katowice powinny zorganizować
       • Manolo-Mariachi Zgłoś komentarz
        Marcin Herra, nie odpuści Gdańska/Lotos i Warszawy/PL 2012. Płock odpada - załamka Prezydenta Nowakowskiego na meczu z Islandią , mówiła wszystko...
        • pz.radom Zgłoś komentarz
         Panie i Panowie ta dyskusja jest jałowa, odnoszę wrażenie że w większości komentarzy przemawiają względy patriotyczne a nie merytoryczne. Pamiętać należy że hala sportowa to nie
         Czytaj całość
         wszystko. Otóż aby zorganizować mistrzostwa trzeba posiadać też zaplecze ( lotnisko, hotele, infrastruktura drogowa ). Głośno tutaj wszyscy mówią o Płocku, ale z przykrością i pełnym szacunkiem dla Płocczan powiem, że to miasto ma bardzo słaby dojazd do siebie ( infrastruktura drogowa ) a i baza hotelowa też pozostawia wiele do życzenia, o lotnisku nie wspomnę - zresztą podobnie jest w Kielcach chociaż drogi się zdecydowanie poprawiły. Ja osobiście uważam że najlepszymi kandydaturami są: Kraków, Gliwice, Łódź i mimo wszystko Gdańsk. Wrocławia jakoś nie widzę ( chociaż wiem że już dostał organizację ),co prawda merytorycznie Wrocław jest przygotowany do przyjęcia gości - baza hotelowa jest, lotnisko jest, a i infrastruktura drogowa wydaje mi się na najwyższym poziomie, jednak Wrocław już coś miał, chodzi o Euro w kopanej,a do tego w 2016 roku będzie miał również EXPO. Nie wiem czy to miasto jest w stanie udźwignąć dwie tak duże imprezy w jednym roku. Dobrym pomysłem byłoby również skupienie całych mistrzostw niemalże w jednym miejscu ( Kraków, Katowice, Gliwice i Kielce ( pod warunkiem że plan wybudowania hali prawie 9000 by się ziścił - myślę że władze ręcznej powinni pomóc zgromadzić brakującą kasę do wybudowania nowej hali i zorganizowania w tym mieście Mistrzostw Europy, a Państwo powinno wreszcie doprowadzić drogę krajową nr 7 do Krakowa ). Baza hotelowa w Kielcach nie jest najgorsza, lotnisko ?? - można powiedzieć że nawet dwa będą w pobliżu ( Kraków i Radom 70 km od Kielc ). Takie skupienie całej imprezy niemalże w jednym miejscu miało by dodatkowy plus - łatwość przemieszczania się prawdziwych kibiców piłki ręcznej między arenami sportowymi, a co za tym idzie łatwiej je będzie zapełnić w 100%.
         • Geographic Zgłoś komentarz
          Gdzie mecze powinny być wg mnie: 1. Kraków (mecze kadry) 2. Wrocław 3. Poznań 4. Płock/Warszawa Dlaczego? Uważam że Płock czy Kielce nie są jakoś uprzywilejowane ponieważ one mają
          Czytaj całość
          piłkę ręczną na wysokim poziomie na codzień. Jednakże miasta które zaproponowałem są nie tak daleko od Kielc (Kraków) i Płocka (Warszawa) przez co mogą sobie bez problemu dojechać. Kraków jako największa hala, plus przedstawiciel Polski wschodniej z Kielcami, Rzeszowem itd. Wrocław przedstawicielem Śląska. Poznań - Ostrów, Kalisz, Wągrowiec, Wolsztyn ale i Szczecin, zaś Warszawa/Płock (nie wiem która hala - Orlen czy Torwar) wiadomo. Taki podział byłby chyba najlepszy i godziłby jedynie w ludzi na Pomorzu.
          • MROCZNY Zgłoś komentarz
           Z większości komentarzy wynika, iż mecze Polaków powinny być rozgrywane w Krakowie, aby mogło te spotkania obejrzeć jak najwięcej kibiców na żywo. [b]Żaden autor tych komentarzy niema
           Czytaj całość
           racji !!![/b] W Gliwicach do lipca 2015 powstanie największa hala sportowa w Polsce, która ma pomieścić 16.600 tys. widzów, czyli o ponad 1.000 tys. więcej niż w Krakowie. Hala powstaje przy skrzyżowaniu autostrad A1 i A4 co sprawia prostą drogę dojazdu, bez niepotrzebnego szukania gdzieś obiektu. Lotnisko w Pyrzowicach też jest niedaleko, które jest wymagane przez federacje "EHF", aby dane miasto mogło zorganizować "Final Weekend", więc ten warunek Gliwice z lotniskiem spełniają. Dodam też, że aglomeracja Śląska jest kilkakrotnie większa od aglomeracji Krakowskiej. Więc dlaczego to ma być Kraków a nie Gliwice ??? Tutaj macie dowód :-) http://serwer1352849.home.pl/
           • SEFMLIS Zgłoś komentarz
            Ciesszy mnie,że Kraków będzie najważniejszą areną ważnej imprezy w Polsce. Można rzecz nareszcie. Będę miał stosunkowo bliżej:) Oczywiście,że nie są to miasta typowo znane z
            Czytaj całość
            piłki ręcznej,ale nie wyobrażam sobie gry kadry na hali, która może pomieścić jedynie 5,5 tysiąca ludzi czy 4 tysiące. Mecze reprezentacji jak i te najważniejsze mecze powinno obejrzeć możliwie jak najwięcej osób, a hala w Krakowie będzie największym obiektem tego typu.
            • RMI Zgłoś komentarz
             To na pewno PGE Arena. A kto czwarty? Spodek ? Torwar? Narodowy ? Atlas Arena ? Bo w Globusa, Podpromie i reszte nie wierze. A tak swoją drogą to nie mogę uwierzyć, że w największych
             Czytaj całość
             miastach sporty halowe nie mogą się przebić.
             • montana Zgłoś komentarz
              A dla czego nie Lublin?Hala Globus na 4300 miejsc,z mozliwością postawienia czwartej trybuny,także około 5OOO ludzi można by było przyjąć.Lotnisko na miejscu,wyrobiona,i znająca się
              Czytaj całość
              na rzeczy publicznośc,stęskniona sportu na wysokim poziomie,przypomne że na jesiennym meczu reprezentacji Polski z Czechami był komplet a co najmniej 700 osób,odeszło z kwitkiem od kas.Nie mówie że w Lublinie grała by reprezentacja Polski bo faktycznie obiekt przy takim meczu byłby za mały,natomiast w przypadku innych zespołów w sam raz.
              Zobacz więcej komentarzy (28)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×