Robili, co mogli - relacja z meczu Gaz-System Pogoń Szczecin - Vive Targi Kielce

W zaledwie 11-osobowym zestawieniu przystąpiła do starcia z kieleckim potentatem drużyna Gaz-System Pogoni Szczecin. Mistrz Polski pokazał jednak swoją siłę.

Krzysztof Kempski

Bardzo sympatycznie zostali przywitani przez licznie zgromadzonych w hali przy ul. Twardowskiego 12b kibiców szczypiorniści Vive Targów Kielce. Dla nich mecz pomiędzy Gaz-System Pogoń Szczecin a mistrzem Polski był rzeczywiście prawdziwym świętem, co pokazali także po zawodach.

Jako pierwsi trafienie zaliczyli gospodarze. Dość zaskakujący rzut na bramkę Sławomira Szmala oddał Łukasz Gierak. Dwie minuty później na 2:0 podwyższył obrotowy Pogoni Nenad Marković. Zaledwie minuty potrzebowali kielczanie do doprowadzenia do wyrównania. Siłę swojego rzutu pokazał Karol Bielecki, który tego był wyróżniającym się zawodnikiem ekipy z województwa świętokrzyskiego. Wyrównany przebieg zawody miały do 8. minuty. Wówczas serią aż sześciu celnie wykonanych rzutów zaczęli sobie ustawiać to spotkanie przyjezdni. Nie do zatrzymania byli w tym czasie Uros Zorman oraz Thorir Olafsson. Nic więc dziwnego, że o czas poprosił szkoleniowiec Gazowników Rafał Biały.

Krótka przerwa dość dobrze podziałała na gospodarzy. Ci w 19. minucie zdołali dojść mistrzów kraju na dwa oczka. Niestety dla nich chwilę wcześniej kolejnej już kontuzji nabawił się Bartosz Konitz. Pierwsza diagnoza mówi o tym, że jest to uraz stawu skokowego, ale dopiero po konsultacji szpitalnej będzie wiadomo o wiele więcej. W jego miejsce trener Biały zmuszony był desygnować do gry Wojciecha Jedziniaka, którego nominalną pozycją jest prawe skrzydło. - Na poziomie seniorskim zagrałem na niej pierwszy raz. Natomiast w wieku juniora właśnie od prawego rozegrania rozpoczynałem swoją przygodę z piłką ręczną. Tego jednak nie można porównywać - ocenił sam zainteresowany. Końcowe chwile ponownie należały do gości. Wynik pierwszej części gry trafieniem z rzutu karnego ustalił Wojciech Zydroń.

Po zmianie stron piłkarze ręczni Vive chcieli dość szybko zbudować bezpieczną przewagę bramkową. Początkowo to się bardzo dobrze ułożyło. Najpierw trafił Grzegorz Tkaczyk, a poprawił Bielecki. Pogoń jednak broni złożyć nie chciała odpowiadając bramkami Zydronia i Patryka Walczaka. Przy stuprocentowej skuteczności w ataku gospodarzy można było się zbliżyć do rywala jeszcze bardziej. Popis między słupkami dał jednak Venio Losert zatrzymując najpierw Jacka Wardzińskiego, a potem Markovicia. W 40. minucie na parkiecie zameldowali się Paweł Biały oraz Paweł Matkowski. Dosłownie trzy minuty później Pogoń straciła swojego kolejnego rozgrywającego. Za dyskusję z arbitrem plac gry po trzeciej dwuminutowej karze musiał opuścić Michal Bruna. Jedynym rozgrywającym, który był w tym czasie zdolny do gry, był Gierak.

Z konieczności jego miejsce zajęli Zydroń i Jedziniak. Ten drugi zaimponował najpierw w 47., a za chwilę w 48. minucie meczu popisując się pięknym trafieniem z dystansu, którego nie mógłby się powstydzić żaden zawodnik. Na 10 minut przed końcową syreną gospodarze ponownie odrobili znaczną część strat. Wynik 27:31 mógł budzić szacunek, zważywszy jeśli spojrzy się na skład osobowy obu ekip. Pewna była w tym też zasługa gry miejscowych w przewadze. Arbitrzy odesłali na ławki kar Julena Aguinagalde oraz Ivana Cupicia. Był to jednak ostatni dobry moment gry szczecinian. Wyraźnie podrażnieni żółto-niebiescy poprawili grę w obronie. Wymusiło to błędy, których nie dało się nie wykorzystać. Efekt? 7 goli w krótkim czasie i przypieczętowanie zasłużonej wygranej.

Gaz-System Pogoń Szczecin - Vive Targi Kielce 31:41 (14:19)

Gaz-System Pogoń: Matkowski, Stojković - Bruna 5, Biały 1, Wardziński 5/1, Gierak 1, Jedziniak 3, Marković 4, Konitz, Zydroń 9/1, Walczak 3.