Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

MŚ: Islandia też chce grać w Katarze!

Nie gasną kontrowersje wokół przyznania Niemcom prawa udziału w przyszłorocznych finałach mistrzostw świata. Oświadczenie w tej sprawie wystosowała federacja Islandii.
Kamil Kołsut
Kamil Kołsut

Nasi zachodni sąsiedzi w Katarze zagrają dzięki dzikiej karcie, przyznanej im przez międzynarodową federację. Niemcy w gronie najlepszych zespołów globu zastąpią Australijczyków. Na Antypodach decyzja ta została przyjęta z dużym niezadowoleniem, a wyraz nastrojom panującym w tamtejszym środowisku w oficjalnym oświadczeniu dał prezes federacji, Alex Gavrilović.


Teraz głos w całej sprawie zabrali Islandczycy, którzy - podobnie jak Niemcy - w sportowym boju walkę o awans przegrali. Na stronie internetowej federacji pojawiło się oświadczenie podpisane przez prezesa, Gudmundura Olafssona.

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

Islandzka Federacja Piłki Ręcznej zwraca się do EHF i IHF z prośbą o wyjaśnienia dotyczące przyznania Niemcom prawa udziału w finałach mistrzostw świata.

Jeśli chodzi o kwestię pozbawienia reprezentanta Oceanii miejsca na turnieju HSI nie ma legitymacji ku temu, by oceniać decyzję federacji. Mamy jednak wątpliwości, czy podobne postanowienia powinny być podejmowane z mocą wsteczną, w momencie gdy kwalifikacje do turnieju się już rozpoczęły.

Przyznanie wolnego miejsca Niemcom miało bazować na przepisie pochodzącym z 30 maja, kiedy to wyniki meczów kwalifikacyjnych w Europie nie były jeszcze znane. Udało nam się ustalić, że tego dnia nie doszło jednak do żadnego spotkania w przedstawionej sprawie.

Jest naszym zdaniem jasne, że decyzja dotycząca reguł dysponowania wolnymi miejscami na mistrzostwach świata nie została podjęta 30 maja, jak zapewnia IHF, lecz dopiero 8 lipca, kiedy lista zespołów zakwalifikowanych do turnieju była już znana.

16 czerwca EHF wydała oświadczenie zgodnie z którym Islandia będzie pierwszym w kolejności kandydatem do udziału w finałach mistrzostw świata w przypadku rezygnacji którejś z drużyn. Stanowi to potwierdzenie przedstawionej przez nas sekwencji zdarzeń.

Naszym zdaniem nowe regulacje wprowadzone przez IHF powinny wejść w życie dopiero wraz z rozpoczęciem kolejnych eliminacji. Wynika to z przepisów ogólnie obowiązującego prawa, które stosuje się także do decyzji podejmowanych przez światową federację.

Domagamy się, aby Islandia w trybie natychmiastowym otrzymała prawo zajęcia miejsca, które na mistrzostwach świata zwolniło się na skutek wycofania Australijczyków.

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
HSI

Komentarze (16):

 • jaco Zgłoś komentarz
  Brawo Islandia. Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz...
  • MS_ Zgłoś komentarz
   https://www.facebook.com/supportaustralianhandball - polecam ; )
   • Kurczaki Pana Józka Zgłoś komentarz
    Ale syf !!! Miejsce należy się Oceanii więc logicznie, jeśli nie Australia to finalista który przegrał z Australią,a nie jakieś tam Niemcy, Islandia czy inne europejskie zespoły które
    Czytaj całość
    przegrały mecze eliminacyjne !!! Jeśli mówi się o rozwoju piłki ręcznej to nie można pozbawiać szans tych najmniejszych kosztem zespołów z Europy. Dla tych krajów MŚ to jedyna szansa na konfrontację z czołówką handballu.
    • jaet Zgłoś komentarz
     A co Wy tacy zdziwieni? Dla każdego myślącego kibica od początku oczywiste było, że decyzja skrojona została na określone potrzeby niemieckiej federacji i reprezentacji. Tu nie chodziło
     Czytaj całość
     o Australię, Islandię, Węgry, Serbię czy sprawiedliwość. Cel był jeden - wcisnąć Niemców na MŚ, a w perspektywie IO. Podsumowując, gdyby była taka konieczność, to IHF przyjęłaby zapis, o przyznaniu "dzikiej karty" zespołowi który ma na koszulkach kolory czarne, żółte i czerwone, a nazwisko jego trenera zaczyna się na literę "H". Zgadzam się co do jednego - Węgrzy i Serbowie powinni jak najszybciej złożyć podobne wnioski, bo to jedyny sposób na uniknięcie takich szopek w przyszłości. Niezbyt pewny, bo w federacji rządzonej przez przekupnego Araba możliwe jest wszystko, ale jedyny.
     • hbll Zgłoś komentarz
      To oświadczenie rzuca nowe światło na całą sprawę. Wykluczenie Australii już po eliminacjach było haniebne. Przyznanie miejsca Niemcom - podejrzane. A zostawienie Islandii na lidzie
      Czytaj całość
      wobec takich, a nie innych przepisów to już [b] zwykły szwindel [/b]. Nie wierzę, by protest Islandii mógł cokolwiek zmienić. Ale dobrze, że robi się wokół całej sprawy szum. Mam nadzieję, że winni poniosą konsekwencję, i że to będzie koniec prezesa Mustafy na stanowisku. Przypominam, że ten pan swego czasu proponował zmniejszenie bramek, gdyż jego zdaniem w meczach pada za dużo goli... A już podczas samego turnieju byłoby szlachetnie i w dobrym guście, gdyby uczestnicy turnieju wyrazili swoje zdanie na temat tego katarskiego szwindla. Choćby przez jakieś symboliczne napisy na koszulkach...
      • Grzymisław Zgłoś komentarz
       Jak już to byłbym za Islandią, ale tak jak pisałem na początku - skandalem jest zmiana zasad kwalifikacji w trakcie ich trwania. Prawdą jest, że nie chcę więcej widzieć Australii, a
       Czytaj całość
       najbardziej sprawiedliwym byłby jak już jakiś turniej kwalifikacyjny. Uczestnikami byliby Islandia, Węgry i prawdopodobnie Serbia i Niemcy. Od następnego razu wywalić Australię od razu(albo dać do kwalifikacji azjatyckich, tak jak w piłce nożnej) i dodatkowe miejsce kwalifikacyjne dla Europy bym sugerował.
       • maniek792 Zgłoś komentarz
        EHF będzie musiał szybko podjąć decyzję, ponieważ już w niedzielę odbędzie się losowanie fazy grupowej. Według mnie, jeżeli już Australia została wykluczona o awansie na MŚ
        Czytaj całość
        powinien zdecydować dwumecz pomiędzy Islandią a Niemcami. A rozegrać go gdzieś na przełomie października i listopada, wtedy kiedy jest przerwa na reprezentacje.
        • Kazek z Chicago Zgłoś komentarz
         i tak dalej, i tak dalej....wyglada, ze caly sportowy swiat "wariuje"...jak daleko to zajdzie....okrotna to "radosc", ze cos sie zawsze nowego dzieje!?
         • jerseyus Zgłoś komentarz
          Najprostszym i najsprawiedliwszym rozwiązaniem byłoby zwrócenie miejsca na MŚ Australii. Żadna dodatkowa drużyna z Europy nie powinna się tam znaleźć. Jak już kiedyś pisałem, byłoby
          Czytaj całość
          to nie fair także w kontekście igrzysk.
          • skejd Zgłoś komentarz
           A może powinni rozszerzyć liczbę uczestników do np. 28 ? Pomysł ten wydaje się mało racjonalny, ale dzięki temu na turnieju zagrałaby Australia, a przy okazji można by oprócz Niemców
           Czytaj całość
           dać możliwość występu Islandii, Węgrom i Serbii, czyli najbardziej utytułowanym drużynom które na mistrzostwa się nie dostały. Wilk syty i owca cała.
           • Varsovia Zgłoś komentarz
            Przejście do porządku dziennego nad tą decyzją IHF uderza w samą dyscyplinę. Nieprzypadkowo chyba IHF decyzję o dzikiej karcie ogłosiła w lipcu licząc na mały odzew w tej sprawie.
            Czytaj całość
            Dobrze, że jest oświadczenie Islandii (bardzo racjonalnie uzasadnione), teraz czas na głosy pozostałych pokrzywdzonych. Najlepiej gdyby federacje połączyły siły a nie walczyły z IHF w pojedynkę. Moim zdaniem IHF powinna albo przywrócić Australii prawo gry w Katarze albo zorganizować dodatkowy turniej barażowy o dziką kartę.
            • skejd Zgłoś komentarz
             Zgadzam się z Islandczykami, dobrze że wydali takie oświadczenie, bo skoro Niemcy dostali tak bez niczego to miejsce, to dlaczego nie oni. Wiadomo że cała sprawa jest dość kontrowersyjna,
             Czytaj całość
             ale poszkodowani są w niej nie tylko gracze Australii, ale też Węgry, Serbia czy właśnie Islandia, którzy mogą czuć lekką niesprawiedliwość. Mi się tak naprawdę nie podoba już samo pozbawienie miejsca Australię. Wiadomo że jest to słaba drużyna, ale to w końcu MŚ, a dodatkowo dokonano tego już po wywalczeniu przez Australię miejsca na tej imprezie.
             • skupa Zgłoś komentarz
              Moim zdaniem, Węgrzy i Serbowie również powinni podjąć takie działania jak Islandia. Jakim prawem Niemcy mają dostać miejsce? Nie dość, że ominęły ich preeliminacje (jeżeli się
              Czytaj całość
              mylę to mnie poprawcie) to jeszcze za darmo dostają miejsce, które się im nie należy.
              Zobacz więcej komentarzy (3)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×