MŚ 2015: Kwadrans bólu - relacja z meczu Rosja - Dania

Duńczycy pokonali Rosjan i w sobotę zagrają z Polakami o drugie miejsce w grupie D. O losach spotkania przesądził ostatni kwadrans pierwszej części gry.

Kamil Kołsut
Początek meczu był niezwykle wyrównany. Obie drużyny grały nieźle w tyłach, przez co trafianie do siatki przychodziło szczypiornistom ze sporym trudem. Nieźle w spotkanie wprowadzili się Lasse Svan Hansen i Siergiej Gorbok, a po premierowym kwadransie na tablicy świetlnej widniał uczciwy remis.
Kryzys dopadł Rosjan kilka chwil później. Duńczycy uszczelnili linię obronną, a zawodnicy Sbornej... stanęli. Podopieczni Olega Kuleshova zaczęli obijać Niklasa Landina i tracić proste piłki, co było wodą na młyn dla świetnie czujących się w szybkich natarciach Duńczyków. Podopieczni Gudmundura Gudmundssona defensywę rywali rozrzucali bez większych problemów, a rywalom we znaki dał się zwłaszcza Jesper Noddesbo.

Duńczycy zdobyli osiem goli z rzędu, robiąc milowy krok w kierunku odniesienia bezcennego zwycięstwa. Zawodnicy Kuleszowa trwający dwanaście minut okres bez zdobytej bramki przerwali dopiero na starcie drugiej części meczu, a do siatki rywali po znakomitej akcji trafił Dmitry Zhitnikov.

Rosjanie po przerwie zaczęli się rozkręcać, a skutecznością pod bramką przeciwnika błysnęli Timur Dibirov oraz Daniil Shishkarev.W 49. minucie ten ostatni wykończył fantastyczną wrzutkę po zagraniu z przeciwnego skrzydła i różnica dzieląca obie ekipy skurczyła się do trzech trafień. Mocniej podopieczni Gudmundssona rywalom zbliżyć się już jednak nie pozwolili.

Wicemistrzowie Europy otrzeźwieli w decydującym momencie. Kilka indywidualnych akcji duńskich bombardierów przygasiło nadzieje Rosjan na korzystny wynik, o zniwelowanie strat walczyli oni jednak do samego końca. Jeszcze dwie minuty przed finałową syreną do wyniku 30:27 doprowadził Shishkarev, na jego gola skutecznie odpowiedział jednak Rasmus Lauge Schmidt, stawiając stempel na sukcesie swojej drużyny.

Rosja - Dania 28:31 (8:16)

Rosja: Levshin (6/20 - 30%), Bogdanov (6/23 - 26%) - Pyshkin, Shishkarev 8, Kovalev 4/3, Evodkimov, Skopintsev 1, Atman, Gorbok 2, Kudinov, Chipurin, Dibirov 5, Derevnev 4, Igropulo 1, Aslanyan, Zhitnikov 3.