Dla ludzi zakochanych w handballu, zupełnie naturalnym jest przeświadczenie, że to właśnie ta dyscyplina powinna być naszym sportem narodowym. My Polacy urodziliśmy się by walczyć, jednoczyć siły, a po ewentualnym upadku podnosić się jak najszybciej... po prostu grać!
[ad=rectangle]
Sukces dyscypliny zarówno w wydaniu męskim jak i kobiecym nie wpłynął jeszcze niestety dostatecznie na jej rozkwit, choć kibiców niewątpliwie przybyło. O ile w męskim wydaniu piłki ręcznej mamy dwa potężne kluby, nieustępujące najwyższym standardom europejskim - o tyle w żeńskiej nasze kluby mają jeszcze wiele do zrobienia, by dorównać europejskiej czołówce. Czas w którym obecnie się znajdujemy wydaje się idealnym na popularyzację wśród dzieci i młodzieży tej wspaniałej dyscypliny sportu.
Historia stołecznej żeńskiej piłki ręcznej związana jest głównie z dwoma klubami: AZS AWF Warszawa i Skrą Warszawa. Jednak od kilkunastu lat stołeczne kluby nie prezentują już najwyższego poziomu.
Pojawiło się jednak światełko w tunelu i to za sprawą innego klubu Varsovii Warszawa. Klubu, który w najwyższej klasie rozgrywkowej nigdy nie gościł, ale wyszkolił wiele zawodniczek, które bardzo dobrze radziły sobie na boiskach ekstraklasowych, czego najlepszym przykładem jest Ewa Damięcka (Wilczek) 11-krotna mistrzyni Polski w barwach Montex Lublin (dziś SPR Lublin), 84-krotna reprezentantka Polski i zdobywczyni 131 bramek w narodowych barwach. Klub ten już w latach 80. i 90. odnosił sukcesy w kategoriach młodzieżowych, a teraz kontynuuje drogę, którą wytyczył. Varsovia Warszawa od kilku lat poprzez wychowywanie zawodniczek czyni kroki by zaistnieć na krajowej arenie piłki ręcznej.
Varsovia Warszawa to klub z 55-letnią tradycją, szkolący młodzież. Przed kilkoma laty Klub zaczął szkolić systemowo, zatrudnił nowych, głodnych sukcesów trenerów, nawiązał ścisłą współpracę ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego przy ul. Konwiktorskiej, jedną z najlepszych szkół sportowych w kraju i zainwestował w piłkę ręczną. Obecnie w Varsovii trenuje 10 drużyn piłki ręcznej. Klub może pochwalić się Mistrzostwem Polski dzieci v-ce Mistrzostwem Polski młodziczek i v-e Mistrzostwem Polski juniorek młodszych, Mistrzostw Polski juniorek młodszych. Dzięki sukcesom naszych drużyn marka Varsovia stała się rozpoznawalna, a wychowanki cenione przez szkoleniowców reprezentacji Polski. Możemy się pochwalić kilkoma zawodniczkami, które dostąpiły zaszczytu reprezentowania naszego kraju w meczach międzypaństwowych (Barbara Choromańska, Katarzyna Tabakowska) oraz Karoliną Jackiewicz.
Obecnie trwają Mistrzostwa Polski Juniorek i Varsovia jest już w najlepszej "4" drużyn w kraju. Organizacyjnie również odnosi sukcesy - zorganizowała już kilka turniejów eliminacyjnych Mistrzostw Polski, które zawsze były wysoko oceniane przez przedstawicieli Związku Piłki Ręcznej w Polsce. W tym roku startuje w konkursie na organizację FINAL FOUR Mistrzostw Polski juniorek. Stara się także o przyznanie dotacji na stworzenie Ośrodka Szkolenia piłki ręcznej w ramach dotacji Związku Piłki Ręcznej w Polsce i Ministerstwa Sportu.
Varsovia od dwóch sezonów gra w II lidze i obecnie zajmuje pozycję lidera z dużymi szansami na awans do I ligi. Klub dzięki dotacjom z m.st. Warszawy oraz pomocy władz Dzielnicy Śródmieście jest stabilny finansowo a swoją siłę czerpie z pracy u podstaw.. "Piłka ręczna jest kobietą", "Warszawa naszym miastem", a "Varsovia naszym klubem".
Eliza Osińska - wychowanka UKS Trójka Sochaczew
Patrycja Skoczeń - UKS Wyszków
Olga Adamiec - MOSiR M Czytaj całość