Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Varsovia walczy o awans do I ligi

Pewien czas temu reprezentantki Polski zaczęły nosić koszulki z hasłem "Piłka ręczna jest kobietą". Trudno było się z tym nie zgodzić po tym jak nasze panie dołączyły do światowej elity.
 Redakcja
Redakcja

Dla ludzi zakochanych w handballu, zupełnie naturalnym jest przeświadczenie, że to właśnie ta dyscyplina powinna być naszym sportem narodowym. My Polacy urodziliśmy się by walczyć, jednoczyć siły, a po ewentualnym upadku podnosić się jak najszybciej... po prostu grać!


Sukces dyscypliny zarówno w wydaniu męskim jak i kobiecym nie wpłynął jeszcze niestety dostatecznie na jej rozkwit, choć kibiców niewątpliwie przybyło. O ile w męskim wydaniu piłki ręcznej mamy dwa potężne kluby, nieustępujące najwyższym standardom europejskim - o tyle w żeńskiej nasze kluby mają jeszcze wiele do zrobienia, by dorównać europejskiej czołówce. Czas w którym obecnie się znajdujemy wydaje się idealnym na popularyzację wśród dzieci i młodzieży tej wspaniałej dyscypliny sportu.

Historia stołecznej żeńskiej piłki ręcznej związana jest głównie z dwoma klubami: AZS AWF Warszawa i Skrą Warszawa. Jednak od kilkunastu lat stołeczne kluby nie prezentują już najwyższego poziomu.

Pojawiło się jednak światełko w tunelu i to za sprawą innego klubu Varsovii Warszawa. Klubu, który w najwyższej klasie rozgrywkowej nigdy nie gościł, ale wyszkolił wiele zawodniczek, które bardzo dobrze radziły sobie na boiskach ekstraklasowych, czego najlepszym przykładem jest Ewa Damięcka (Wilczek) 11-krotna mistrzyni Polski w barwach Montex Lublin (dziś SPR Lublin), 84-krotna reprezentantka Polski i zdobywczyni 131 bramek w narodowych barwach. Klub ten już w latach 80. i 90. odnosił sukcesy w kategoriach młodzieżowych, a teraz kontynuuje drogę, którą wytyczył. Varsovia Warszawa od kilku lat poprzez wychowywanie zawodniczek czyni kroki by zaistnieć na krajowej arenie piłki ręcznej.

Varsovia Warszawa to klub z 55-letnią tradycją, szkolący młodzież. Przed kilkoma laty Klub zaczął szkolić systemowo, zatrudnił nowych, głodnych sukcesów trenerów, nawiązał ścisłą współpracę ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego przy ul. Konwiktorskiej, jedną z najlepszych szkół sportowych w kraju i zainwestował w piłkę ręczną. Obecnie w Varsovii trenuje 10 drużyn piłki ręcznej. Klub może pochwalić się Mistrzostwem Polski dzieci v-ce Mistrzostwem Polski młodziczek i v-e Mistrzostwem Polski juniorek młodszych, Mistrzostw Polski juniorek młodszych. Dzięki sukcesom naszych drużyn marka Varsovia stała się rozpoznawalna, a wychowanki cenione przez szkoleniowców reprezentacji Polski. Możemy się pochwalić kilkoma zawodniczkami, które dostąpiły zaszczytu reprezentowania naszego kraju w meczach międzypaństwowych (Barbara Choromańska, Katarzyna Tabakowska) oraz Karoliną Jackiewicz.

Obecnie trwają Mistrzostwa Polski Juniorek i Varsovia jest już w najlepszej "4" drużyn w kraju. Organizacyjnie również odnosi sukcesy - zorganizowała już kilka turniejów eliminacyjnych Mistrzostw Polski, które zawsze były wysoko oceniane przez przedstawicieli Związku Piłki Ręcznej w Polsce. W tym roku startuje w konkursie na organizację FINAL FOUR Mistrzostw Polski juniorek. Stara się także o przyznanie dotacji na stworzenie Ośrodka Szkolenia piłki ręcznej w ramach dotacji Związku Piłki Ręcznej w Polsce i Ministerstwa Sportu.

Varsovia od dwóch sezonów gra w II lidze i obecnie zajmuje pozycję lidera z dużymi szansami na awans do I ligi. Klub dzięki dotacjom z m.st. Warszawy oraz pomocy władz Dzielnicy Śródmieście jest stabilny finansowo a swoją siłę czerpie z pracy u podstaw.. "Piłka ręczna jest kobietą", "Warszawa naszym miastem", a "Varsovia naszym klubem".

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (6):

 • gość0987 Zgłoś komentarz
  Klub piłki ręcznej pod nazwą MOSiR Mińsk Mazowiecki nigdy nie powstał. Co więcej w powiecie Mińskim mało kto słyszał o dziewczynach.
  • carol Zgłoś komentarz
   do kolus; Karolina Jackiewicz i Olga Adamiec nigdy nie trenowały, ani nie grały w klubie MOSiR Mińsk Mazowiecki. Do 13-tego roku trenowały w klubie Jutrzenka Cegłów, u trenera Stanisława
   Czytaj całość
   Wójcika, a potem już była Varsowia.
   • boban52 Zgłoś komentarz
    poda ktoś aktualną tabelę ligi w której gra Varsovia ?
    • kolus Zgłoś komentarz
     Weronika Kordowiecka poszła do GTPR po 1,5 roku grania w 1 lidze w AZS AWF Warszawa własnie (była to współpraca z UKS Wilanowia). Chyba dobra skoro została zauważona na parkietach 1 ligi
     Czytaj całość
     i przeszła ligę wyżej. Jeśli chodzi o to balansowanie to coś musisz mylić, bo jak żeński AZS AWF Warszawa awansował z 2 ligi w roku 2006 to nigdy nie spadł do 2 ligi.
     • kolus Zgłoś komentarz
      Jedno sprostowanie dotyczące tych wychowanek. Z tego rocznika najważniejsze zawodniczki to: Eliza Osińska - wychowanka UKS Trójka Sochaczew Patrycja Skoczeń - UKS Wyszków Olga Adamiec -
      Czytaj całość
      MOSiR Mińsk Mazowiecki Karolina Jackiewicz - MOSiR Mińsk Mazowiecki Katarzyna Tabakowska - Zawkrze Mława i jeszcze kilka innych. Tak więc proszę nie przypisywać całych zasług UKS Varsovia bo to nie ich "WYCHOWANKI".
      • Al Ko Zgłoś komentarz
       Super swietny pomysl
       Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
       ×
       Sport na ×