Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

List otwarty SPR Wisły Płock do Prezesa Zarządu ZPRP

Sternicy płockiego klubu Robert Raczkowski i Artur Zieliński wystosowali list otwarty do prezesa ZPRP w związku ze spotkaniami finałowymi rozegranymi w Kielcach.

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz

Do Prezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce.

Szanowny Panie Prezesie,

W trosce o wizerunek piłki ręcznej w Polsce, a w szczególności jej postrzeganie przez opinię publiczną w świetle zbliżających się Mistrzostw Europy, które będą rozgrywane w naszym kraju w roku 2016 pragniemy wyrazić stanowczy protest przeciwko przebiegowi zawodów o Mistrzostwo Polski rozgrywanych w Kielcach w dniu 17 maja 2015, pomiędzy drużynami Vive Tauron Kielce i Orlen Wisła Płock.

W powszechnej opinii widzów, ale także komentatorów zawodów, miał on niewiele wspólnego z wielkim sportowym widowiskiem. Przypominał raczej bójkę uliczną, w której nie obowiązują żadne zasady fair play, a głównym celem jest fizyczna eliminacja przeciwnika.
Pojedynki Vive Tauron Kielce i ORLEN Wisły Płock od lat elektryzują publiczność. Mecze między tymi zespołami zawsze były zacięte, pełne spięć i męskiej twardej gry, co tylko dodawało im kolorytu i dodatkowych emocji. Nie może być jednak tak, że określenie "święta wojna" będzie rozumiane dosłownie, jako walka, w której zrobienie krzywdy zawodnikom drużyny przeciwnej, stanowić ma drogę do zwycięstwa i jest elementem świadomie opracowanej taktyki "na wyniszczenie”.

Można zadać sobie pytania czy właśnie tak nie było w tym przypadku? Czy brutalne i celowe faule zawodnika drużyny z Kielc – Mateusza Jachlewskiego na Aleksandrze Tjumentsevie oraz bezpośrednie celowe uderzenie nasadą dłoni przez Grzegorza Tkaczyka w twarz Nemanji Zelenovica, wynikały z zaangażowania w grę, czy też miały na celu wyeliminowanie ich z dalszej gry? Czy nie stanowiły w sposób oczywisty poważnego zagrożenia dla ich zdrowia? I wreszcie czy nie miały skutkować ciężkimi kontuzjami, uniemożliwiającymi ich grę w następnych spotkaniach?

Co istotniejsze, wszystkie te zdarzenia odbywały się przy zupełnym braku reakcji sędziów spotkania. Od samego początku spotkania sędziowie zdawali się nie dostrzegać coraz bardziej prowokacyjnych i brutalnych zagrań drużyny kieleckiej, zachowując zupełną bierność nawet w najbardziej oczywistych przypadkach. Taka ich postawa musiała doprowadzić do wywołania poczucia bezkarności, a w efekcie do eskalacji niepożądanych i niebezpiecznych zachowań, których kulminacją był zupełnie bezprecedensowy atak bez piłki i poza akcją Żeljko Musy na Kamila Syprzaka.

#dziejesiewsporcie: Kuriozalna decyzja sędziego
Źródło: sport.wp.pl

Zarząd SPR Wisły Płock zwraca się do Pana Prezesa o przeanalizowanie przebiegu zawodów oraz podjęcie zdecydowanych działań, których celem będzie wyeliminowanie boiskowego chuligaństwa oraz zapewnienie profesjonalnego i uczciwego przebiegu rozgrywek.

Jasne jest, że piłka ręczna będąc sportem kontaktowym wywołuje szereg emocji. Można to szczególnie zaobserwować w zachowaniu zawodników, którzy często w ferworze zachowują się niewłaściwie. Jest to jednak nieodłączny element widowiska, jakim jest mecz szczypiorniaka. Oczywiście każde niewłaściwe zachowanie winno być piętnowane, jednak że część z nich należy zrozumieć i każdy z kibiców piłki ręcznej na pewno je usprawiedliwi. Jeśli jednak tego typu działania zaplanowane zostały wcześniej, to nie zasługują one na jakiekolwiek – minimalne – chociażby usprawiedliwienie.

Zdaniem Zarządu SPR Wisły Płock SA:
- celowy atak zawodnika Mateusza Jachlewskiego na zawodnika Tjumentsewa, skutkujący obrażeniami tego ostatniego,
- celowy cios w twarz zadany przez zawodnika Grzegorza Tkaczyka, skutkujący złamaniem nosa zawodnika Zelenowicza,

winny być podstawą wszczęcia z urzędu postępowania oraz powinny doczekać się właściwej i surowej oceny w świetle brzmienia przepisów dyscyplinarnych, bez względu na to, że nie spotkały się one z odpowiednią, a nawet żadną reakcją sędziów spotkania i nie zostały opisane w protokole. Podobnie zresztą, z żadną reakcją sędziów nie spotkało się agresywne i prowokacyjne zachowanie zawodnika Krzysztofa Lijewskiego wobec Adama Wiśniewskiego, czy też Denisa Buntica, który po gwizdku i od tyłu zaatakował Kamila Syprzaka.

Uważamy również, że konieczne jest wyciągnięcie bardzo surowych konsekwencji wobec arbitrów spotkania. Nie chcemy i nie możemy przesądzać o tym, czy nie chcieli oni, czy po prostu nie potrafili zapanować nad przebiegiem spotkania. Nie ulega natomiast wątpliwości, że nie udźwignęli oni jego ciężaru gatunkowego meczu oraz ponoszą pełną odpowiedzialność za jego przebieg. Uważamy, że konieczne jest zadanie pytania oraz dokonanie przez właściwe organy Związku oceny: czy sędziowie ci spełniają standardy do prowadzenia rozgrywek w najwyższej klasie oraz czy dają rękojmię bezpiecznego prowadzenia zawodów?

Zwracamy się do Pana Prezesa z wnioskiem o interwencję. Uważamy bowiem, że skala problemu jest na tyle poważna, że stanowcza reakcja Związku jest wręcz konieczna. Być może konieczne są również zmiany o charakterze systemowym. Zarówno środowisko sędziowskie, jak i opinia publiczna winny bowiem dostać wyraźny sygnał, że bezpieczeństwo widzów i zawodników, zasady fair play, bezstronność i wysoki poziom sędziowania, są podstawowymi zasadami obowiązującymi w polskiej piłce ręcznej, a wszelkie przejawy patologicznych lub nieprofesjonalnych zachowań nie będą przez Związek tolerowane i spotkają się z błyskawiczną i zdecydowaną reakcją.

Od wielu już lat postulujemy, żeby najważniejsze pojedynki w sezonie były prowadzone przez profesjonalnych sędziów z zagranicy. Jak pokazuje doświadczenie, chociażby z ubiegłorocznego finału Pucharu Polski, presja związana z meczami pomiędzy Vive Tauron Kielce i SPR Wisła Płock, wydaje się być w chwili obecnej nie do udźwignięcia dla polskich arbitrów. Uważamy, że zastosowanie rozwiązania z sędziami z zagranicy, pozwoli na zapewnienie profesjonalnego przebiegu zawodów.

W związku z powyższym prosimy o pochylenie się nad naszymi postulatami. Wszystkie zaproponowane przez nasz Klub rozwiązania doprowadzą do podniesienia prestiżu rozgrywek oraz poziomu całych rozgrywek.

Z poważaniem, Prezes Zarządu SPR Wisła Płock S.A Robert Raczkowski
Wiceprezes Zarządu SPR Wisła Płock Artur Zieliński

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (186)
 • petertk Zgłoś komentarz
  ..bbuuuuu polacy nas biją,bbuuuuu hiszpan nas bije,buuuuu niemiec nas bije,buuuuuu chorwaci nas biją,bbbbuuuuuu sedziowie nas nie bronią...buuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu hahahaaaaaa,ale jazda
  Czytaj całość
  już bardziej raczkowski nie mógł się skompromitować!!!!wywiezcie dzisiaj po meczu tego nieudacznika na taczkach z hali...na co liczy,co rok rewolucja w składzie i co chce osiągnąć? a teraz bojąc się o dupsko zaczyna lamentować,robiąc panienki z zawodników-wstyd!!!!!!!!!!!!!
  • endriu122 Zgłoś komentarz
   List otwarty taki jak cała prezesura tego osobnika.Jest to najsłabsze ogniwo Wisły i aż dziw że do tej pory utrzymał się na posadzie.Typowe mydlenie oczu kibicom z Płocka,kolejna
   Czytaj całość
   nieudolna,katastrofalna próba przedstawienia własnej osoby jako prezesa klubu dbającego o jego interesy i dobre imię.
   • dareCK Zgłoś komentarz
    Łubu dubu, łubu dubu, niech żyje nam prezes naszego klubu, niech żyje nam!!!!!!!!!!!
    • Fan_Kielce nr 1 Zgłoś komentarz
     A Corales faulujacy Jachlewskiego ? Prawda jest taka ze wielu kibiców pisalo ze to juz nie te swiete wojny co kiedyś. Piłkarze sie poklepuja po plecach i jest sielanka. No to mieliśmy
     Czytaj całość
     powrót do starych czasów. Moim zdaniem niepotrzebnie. Ale obie ekipy graly ostro
     • kibiCK Zgłoś komentarz
      Pan Raczkowski próbuje manipulować opinią publiczną niczym media głównego ścieku. Ten list pokazuje jak słaba jest Wisła Płock gdy za sterami tego okrętu stoi pan Raczkowski. Wisła
      Czytaj całość
      to na tyle utytułowany klub, że jednak nie powinna być w ten sposób ośmieszana.
      • asport Zgłoś komentarz
       Po zapoznaniu się z tym "otwartym" listem, złapałem się na tym, że odruchowo spojrzałem na datę, czy aby nie 1 kwietnia. . . . Raczkowski dorównał do poziomu Macierewicza, ciekawe czy
       Czytaj całość
       będzie kontynuował ...
       • Czarcik Zgłoś komentarz
        List obliczony na przypodobanie się kibicom i odwrócenie uwagi od nieudolności w zarządzaniu klubem. Pan Raczkowki asekuruje się w ten sposób przed kolejnym drugim miejscem - zrzucając
        Czytaj całość
        winę za ewentualną porażkę na Kielce daje do zrozumienia, że przecież on zrobił wszystko jak trzeba - to wina Kielc że na koniec sezonu wypadli, lub nie są gotowi do grania zawodnicy: Jurkiewicz, Nikcević, Rocha, Pusica, do tego z urazem zdaje się gra jeszcze Wiśniewski, a Kwiatkowski dopiero teraz wrócił - a moment, ci zwodnicy doznali urazów w meczach nie z Vive... Czyli 6-zawodników nie grało - kadra Wisły to teoretycznie 19-u, ale ciężko uważać 3 młodych zawodników za pełnowartościowych zmienników - czyli do grało 10 +3 młodych, z czego wypadł jeszcze Piechowski. I tu jest problem, przydałoby się odpowiedzieć na pytanie: dlaczego tylu zawodników odniosło kontuzje pod koniec sezonu, dlaczego Rocha miał tak późno operację? No więc panie Raczkowski dlaczego Wisła była tak osłabiona przed meczami z Vive?
        • HANDBALL PL Zgłoś komentarz
         Oczom nie wierzę. Ten pseudo "prezes" tym czymś chyba chce się przypodobać i zamydlić oczy wszystkim Płocczanom. Co to jest? Jakiś żart? Może niech zmieni dyscyplinę w Wiśle na
         Czytaj całość
         siatkówkę, tam jego zawodnicy nie będą mieli bezpośredniego kontaktu z rywalami. Celowe złamanie nosa? Bez komentarza. Faul Jachlewskiego? Brzydki, nie potrzebny, ale on krył wysoko pod Saszę który chciał go obiec a ten chciał go zablokować i wyszło jak wyszło, ale kto się zna i ma czujne oko to wie że takich akcji na 6 czy 9 metrze w każdym meczu piłki ręcznej jest pełno. Często zawodnik który wie co i jak podstawiając się na ofens, zakrywa sie barkiem, bo i ofens będzie i rywal bardziej odczuje. Gadanie że to wszystko celowe by uszkodzić i tak ranną Wisłę to brednie. Gdyby Vive zagrało tak jak np z Vardarem, to Wisła mogłaby nawet tych 16 bramek nie rzucić, i każdy nawet normalny kibic Wisły to wie, bo porównać skład Wisły i Vive na finały to niebo a ziemia. Pan "Prezes" z kolegą niech może dadzą jakąś informacje o transferach? Jedyne co robi Raczek Nieboraczek to lansuje jakieś statuetki z anonimowych dla szarego kibica plebiscytów i list z zażaleniem do związku. Masakra. Współczuje wam Wiślacy i boję się szczerze o losy Wisły. Są młodzi zdolni, ale nie chcę by Wisła była takim klubem przejściowym. Zagrać sezon czy dwa, pokazać się i iść dalej do lepszego klubu. Aaaa i do niektórych mało inteligentnych osób pytanko. Co znaczy że połamiecie zawodników Kielc? Wyjdzie któryś z was na parkiet i będzie robił rzeź Kielczanom czy co? W Kielcach sędziowie pozwolili na dużo, potem zaczęło się dziać. Po tym śmiesznym liściku jutro pewnie będzie bardzo aptekarskie sędziowanie. I gadanie prezesa że ciągle sędziowie ich kiwają... ehh. Raczek, skończ waść, wstydu oszczędź.
         • HBL Zgłoś komentarz
          Widzę że zabolał mój komentarz i został usunięty!! Prawda kole w oczy !!Zmieniam jedno słowo aby nie dawać pretekstu do usuwania go. PO PROSTU ŻAŁOSNE !!!!!!!!!!!!!! Jest żałosnym
          Czytaj całość
          Prezesem Płocka i pozostaje żałosny do końca !!! Oczywiście że szkoda jest Saszy Tiumieńcewa i Zelenovica. Faule były niepotrzebne i faktycznie gra stała się zbyt brutalna w drugiej połowie. Równocześnie jakie prawo i jakie dowody ma Raczkowski że te faule były celowe ? Zagrania Kwiatkowskiego czy Wiśniewskiego były równie ostre. Kamil Syprzak też nie przebierał w środkach, co sam przyznał po meczu. Pech chciał że kontuzje odnieśli zawodnicy z Płocka. Jakoś Pan Prezes nie zająknął się kiedy w Płocku kontuzje żeber w jednym meczu odnieśli Auginagalde i Reichmann ! W tedy było cacy ? Czy kontuzje Tiago Rochy, Pusicy i Mariusza Jurkiewicza to też wina Kielc ? Może warto przyznać że zawodnicy z Płocka łatwo łapią kontuzje bo przy krótkiej ławce są wyeksploatowani trudnym sezonem i grają na granicy wytrzymałości ? Raczkowski nie ma za grosz honoru ! Ten człowiek nie potrafi z godnością przegrać. Tak jak bez honoru zachował się rok temu kiedy Mariusz Jurkiewicz podpisał kontrakt z Kielcami, tak teraz szuka winnych wszędzie tylko nie na swoim podwórku. Oczywiście że faule Grześka i Mateusza były niepotrzebne. Tyle że gra była ostra w obie strony. Niestety nie bez winy jest Trener Cadenas, który swoim zachowaniem pogrzał atmosferę do czerwoności w pierwszej połowie. Panie Raczkowski WSTYD PO PROSTU WSTYD !! iNSYNUACJE , POMÓWIENIA, SZUKANIE WINNYCH WSZĘDZIE TYLKO NIE U SIEBIE !!!!!
          • Złoty Bogdan Zgłoś komentarz
           OMG jakie płaczące p.......i :) Jutro pozamiatamy i niech sobie w Płocku piszą protesty nawet i do Strasburga :) ps. Andrzej Marszałek musi się chyba teraz bardzo wstydzić :)
           • mammut Zgłoś komentarz
            Dziwię się Raczkowskiemu, przecież wiadomo, że taki list nic nie da, tym gorzej, że wprost atakuje sędziów, czyli rykoszetem PZPR. Poza tym jest to bardzo subiektywna ocena, nie
            Czytaj całość
            uwzględnia oceny zachowań graczy Orlenu. To nieudolna próba oszukania własnych kibiców: ok przegraliśmy, ale nie na boisku, ale przez zmowę. W obu meczach gra Vive delikatnie mówiąc pozostawiała wiele do życzenia, ale skuteczność Wisły, przede wszystkim w drugim meczu to pomsta do nieba. Panie Prezesie dłuższa ławka, konkretne kontrakty dla zawodników, a nie rewolucja składu co rok, tak nie buduje się drużyny na Europę. Idealny przykład to Sasza, chłopak chce zostać, ale pod warunkiem dłuższego kontraktu, a nie zostanie, bo wszyscy wiedzą jak jest. Coś czuję, że i Manolo długo w Wiśle też nie posiedzi...
            • Kibic 25 Zgłoś komentarz
             Uwielbiam sport. Lubię oglądać piłkę ręczną, chociaż w moim mieście nie ma klubu. Patrząc tak z boku to tonący brzytwy się chwyta. Czemu nie osłabić rywala poprzez kary dla
             Czytaj całość
             zawodników??? A jeśli chodzi o sędziów ... to szkoda w ogóle o tym pisać. Czemu nie ma naszych arbitrów w dużych imprezach międzynarodowych??? Odpowiedź: są fatalni.
             • Bertus Zgłoś komentarz
              Robercik i Artuś pokazali właśnie płocki charakter ...WSTYD.Dziwię się się że kibice z płocka jeszcze go popierają.Przecież to jest jawne confidenos.
              Zobacz więcej komentarzy (86)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×