Rewolucja w piłce ręcznej? Mecze o Superpuchar Danii poprowadzi czterech sędziów

Federacja Piłki Ręcznej w Danii we współpracy z Międzynarodową Federacją Piłki Ręcznej (IHF) stawiają na zmiany. Mecze o Superpuchar Danii mężczyzn i kobiet poprowadzi jednocześnie czterech arbitrów.

Temat sędziowskich pomyłek pojawia się na świeczniku regularnie i dotyczy niemal wszystkich rozgrywek szczypiorniaka, zarówno tych w wydaniu krajowym, jak i międzynarodowym (vide mistrzostwa świata w Katarze). Coraz wyższe tempo gry utrudnia zadanie arbitrom, którzy niekiedy nie są w stanie zapanować nad wydarzeniami na parkiecie. Czy rozwiązaniem tego problemu może okazać się wprowadzenie dodatkowej pary sędziów?
[ad=rectangle]
- Główną ideą pomysłu jest dalsze ulepszenie i rozwój sportu, jakim jest piłka ręczna. Zmiana ta może podnieść jakość widowiska oraz zwiększyć zainteresowanie kibiców oraz widzów w telewizji - mówi Bjarne Munk Jensen, przewodniczący sędziów w Danii.

Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej (IHF) właśnie w propozycji zwiększenia liczby sędziów prowadzących zawody upatruje możliwości ulepszenia gry. Na jej prośbę sierpniowe mecze o Superpuchar Danii mężczyzn i kobiet po raz pierwszy w historii poprowadzi jednocześnie czterech arbitrów.

- W ostatnich latach piłka ręczna w bardzo dużym stopniu rozwinęła się pod kątem fizyczności. Podczas niektórych meczów dwóm arbitrom trudno jest zobaczyć wszystko, co dzieje się na parkiecie. Być może właśnie dlatego czasami widzimy niedozwolone zagrania - dodaje Munk Jensen.

- Mając czterech sędziów na parkiecie zakładamy, że liczba niedozwolonych zagrań zmaleje, co uczyni grę bardziej płynną i lepszą do oglądania - kończy duński sędzia.

Spotkania o Superpuchar Danii zaplanowane zostały na 20 sierpnia i zmierzą się w nich KIF Kolding ze Skjern Handbold oraz FC Midtjylland z Team Esbjerg.

Wprowadzenie dodatkowej pary arbitrów do prowadzenia spotkań to kolejny w ostatnich latach rewolucyjny pomysł dotyczący szczypiorniaka. Przed rokiem wiele znanych osobistości świata piłki ręcznej wzięło udział w dyskusji dotyczącej wprowadzenia 30-sekundowego ograniczenia na rozgrywanie akcji. IHF nie zajął jednak stanowiska w tej sprawie.

Komentarze (3)
avatar
HBLLove
10.07.2015
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Sędziowie stoją blisko akcji - jeden pokazuje faul w ataku, drugi faul w obronie i karny. Takich sytuacji jest dużo. Do tego brak konsekwencji: za podobne przewinienia jednej drużyny są karne, Czytaj całość
avatar
HBLLove
10.07.2015
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Powinno się uprościć zasady gry tak by sędziowie mieli mniejsze pole do popisu. Obecnie jest tak, że daną akcję każdy może widzieć inaczej. Sędziowie mogą dowolnie interpretować daną akcję np. Czytaj całość