XXI Memoriał im. Ryszarda Matuszaka: Druga wygrana Pogoni, szczecinianie zagraj w finale

Pogoń Szczecin pokonała Zagłębie Lubin 27:26 (13:12) i zapewniła sobie 1. miejsce w grupie B XXI Memoriału im. Ryszarda Matuszaka. Szczecinianie wystąpią w piątkowym finale imprezy.

Maciej Wojs
Maciej Wojs
Wygrana w starciu z Zagłębie nie przyszła już podopiecznym Rafała Białego tak łatwo jak we wcześniejszym meczu z czeskim HBC Ronalem Jicin. Portowcy o triumf nad Miedziowymi musieli walczyć do końcowych minut, wyszarpując rywalom zwycięstwo z rąk w ostatnich siedmiu minutach spotkania.
W przeciwieństwie do pierwszego spotkania, trener Biały skorzystał w starciu z Zagłębiem z zaledwie dziewięciu zawodników. Szansę gry otrzymali wyłącznie gracze doświadczeni, na placu zabrakło miejsca m.in. dla Dariusza Zająca, Michała Gobbera i Dawida Fedeńczaka. W ekipie Zagłębia na parkiecie nie pojawili się m.in. Faruk Halilbegović i Nikola Dżono.

Pierwsza połowa zawodów była bardzo wyrównana. Obie drużyny nie oszczędzały sił, a prowadzenie kilkukrotnie przechodziło z rąk do rąk. Na przerwę oba zespoły zeszły przy nieznacznej przewadze Portowców (13:12), choć na prowadzeniu mogła być ekipa Zagłębia, która nie wykorzystała jednak dwóch rzutów karnych.

Podopieczni Pawła Nocha solidniejszą przewagę wypracowali sobie po dziesięciu minutach drugiej połowy. Choć Pogoń tuż po wznowieniu zawodów odskoczyła na dystans trzech goli (15:12), to świetna postawa Miedziowych między 33. a 41. minutą dała im prowadzenie 19:17.

Portowcy na chwilowy okres przewagi swych rywali odpowiedzieli w znakomity sposób. W przeciągu siedmiu minut dwukrotnie na listę strzelców wpisali się Dawid Krysiak i Wojciech Jedziniak, po jednej bramce dołożyli też Kirył Kniaziew oraz Łukasz Gierak i w 48. minucie Pogoń wygrywała już 23:20.

Wszystko wskazywało wówczas na to, że zespół trenera Białego utrzyma ciężko wypracowaną zaliczkę do końca meczu. Zagłębie jednak nie zamierzało rezygnować z walki o triumf i w 53. minucie po golu Olega Macharaszwiliego prowadziło 25:24. Ostatnie słowa miały należeć jednak do Portowców, którzy dzięki bramkom Gieraka, Jedzianiaka i Krysiaka zameldowali się w finale XXI Memoriału.

XXI Memoriał im. Ryszarda Matuszaka, grupa B:

Zagłębie Lubin - Pogoń Szczecin 26:27 (12:13)

Zagłębie: Szamryło, Małecki - Stankiewicz 4, Gumiński 4, Kużdeba 1, Marciniak 2, Macharaszwili 3, Szymyślik 2, Wolski 1, Czuwara 2, Pietruszko 1, Krieger 6, Gudz.
Karne: 1/3.
Kary: 4 min.

Pogoń: Kryński - Bruna 3, Walczak 3, Gierak 3, Krupa 4, Krysiak 4, Jedziniak 7, Zaremba 1, Kniaziew 2.
Karne: 1/1.
Kary: 6 min.

Kary: Zagłębie - 4 min. (Gudz, Szymyślik - po 2 min.); Pogoń - 6 min. (Walczak - 4 min.; Gierak - 2 min.). Sędziowali: K. Habierski oraz G. Skrobak (Głogów).