Vive Tauron Kielce w końcu z wygraną, mistrzowie pokazali PGE Stali miejsce w szeregu

Po pięciu spotkaniach bez zwycięstwa szczypiorniści Vive Tauronu Kielce odnieśli w sobotę pierwszy triumf w sezonie 2015/16. W meczu 1. kolejki PGNiG Superligi mistrzowie Polski rozbili na wyjeździe PGE Stal Mielec 38:19 (19:11).

Maciej Wojs
Maciej Wojs

Sobotni mecz w Mielcu nie mógł mieć innego rozstrzygnięcia. Po sensacyjnym remisie w środowym spotkaniu z Pogonią Szczecin, po którym gra kieleckiego zespołu spotkała się z krytyką, ekipa trenera Talanta Dujszebajewa szukała możliwości do rehabilitacji. I choć na Podkarpacie Vive pojechało bez kontuzjowanych Grzegorza Tkaczyka, Tobiasa Reichmanna, Urosa Zormana i Piotra Chrapkowskiego, a w meczu nie mógł wystąpić też obecny w Mielcu Mariusz Jurkiewicz, to kielczanie w starciu z przebudowaną Stalą nie mogli pozwolić sobie na stratę punktów.

Ciągnące się od kilku sezonów problemy finansowe ekipy z Mielca sprawiły, że przed startem sezonu 2015/16 zespół opuścili czołowi zawodnicy. Ich miejsce zajęli zawodnicy młodzi, dla których sobotni mecz był debiutem na parkietach Superligi. Tak przemeblowana drużyna PGE Stali, mimo powracających do gry Damiana Kostrzewy i Damiana Krzysztofika, nie miała zbyt dużych szans w rywalizacji z mistrzami kraju. Pierwsze minuty spotkania potwierdziły, że oba zespoły dzieli różnica co najmniej jednej klasy.

Vive rozpoczęło sobotnie zawody od solidnego uderzenia. Po bramkach Ivana Cupicia, Michała Jureckiego i Karola Bieleckiego kielczanie wygrywali w 8. minucie 3:0. Stal początkowo próbowała ambitnie rywalizować z rywalami, jednak podopieczni trenera Tadeusza Jednoroga regularnie odbijali się od defensywy mistrzów kraju, często musząc oddawać rzuty z nieprzygotowanych pozycji. To była woda na młyn dla Sławomira Szmala.

Mielecka drużyna pierwszą bramkę w spotkaniu zdobyła dopiero w 9. minucie, a jej autorem był Damian Krzysztofik. 27-letni obrotowy wraz z Grzegorzem Sobutem byli w pierwszej połowie wyróżniającymi się postaciami Stali i to głównie na ich barkach spoczywał ciężar zdobywania bramek. Vive jednak nic nie robiło sobie ze starań wspomnianego duetu i regularnie powiększało swoją przewagę.

W 12. minucie kielczanie wygrywali już 8:3, a przed końcem pierwszej połowy zdołali odskoczyć rywalom na dystans ośmiu goli (19:11). Fantastyczną partię rozgrywał wówczas Julen Aguinagalde, z którego upilnowaniem na linii szóstego metra nie radzili sobie zawodnicy Stali. Hiszpan tylko w pierwszej połowie zdobył siedem bramek, kolejne trzy dorzucając po przerwie.

W drugiej połowie Vive spokojnie kontrolowało wynik. Nadal w bramce interwencjami popisywał się Szmal, a skutecznością w kontratakach błyszczeli natomiast Manuel Strlek i Branko Vujović. Dobrze dysponowany był również Mateusz Kus.

W 36. minucie przewaga Vive wzrosła do 10 goli (22:12), a w 54. minucie wynosiła już 20 bramek (36:16). Stal w końcówce zdołała zmniejszyć rozmiary klęski o jedno trafienie, wynik w pełni oddał jednak różnicę poziomów dzielącą obecnie oba zespoły.

Dla Vive był to pierwszy triumf od zakończenia sezonu 2014/15. Wcześniej bowiem mistrzowie Polski w okresie przygotowawczym zanotowali porażkę i dwa remisy, dodatkowo dzieląc się punktami z Pogonią (27:27) w pierwszym spotkaniu PGNiG Superligi. Był to rozegrany awansem mecz 5. kolejki.

PGE Stal Mielec - Vive Tauron Kielce 19:38 (11:19)

PGE Stal: Lipka, Nikolić - Wilk 3, Janyst 1, Wypych 1, Obiała 1, Sobut 4, M. Gasin, P. Gasin, Kłoda, Kawka, Krzysztofik 7, Chodara 1, Kostrzewa 1.