Start Elbląg zdobył Kościerzynę

UKS PCM Kościerzyna mimo ambitnej postawy nie zdołał pokonać Startu Elbląg. Podopieczne Dariusza Męczykowskiego przegrały 17:21, a bohaterką meczu była Joanna Waga, zdobywczyni jedenastu bramek.

Michał Gałęzewski

Dla UKS-u PCM był to historyczny moment. Zespół ten jest pierwszym w historii Kościerzyny grającym w najwyższej klasie rozgrywkowej i Dariusz Męczykowski deklarował, że w starciu ze Startem beniaminek powalczy o pierwsze punkty. Elblążanki już na inaugurację pokazały się jednak z bardzo dobrej strony, remisując z aktualnym mistrzem Polski z Lublina 26:26.

Początek spotkania, to dominacja gry obronnej. Dobrze spisywały się też obie bramkarki. W konsekwencji pierwszą bramkę w meczu dopiero w 7. minucie spotkania rzuciła Aleksandra Kwiecińska. Początek należał jednak do gospodyń, które poza grą w obronie, w końcu zaczęły dobrze spisywać się w ataku. Skuteczna była Justyna Belter, a gdy bramkarkę rywalek przechytrzyła Adrianna Górna, gospodynie prowadziły 4:2, co wywołało głośną radość na trybunach.

W końcu jednak bardziej doświadczone elblążanki zaczęły budować swoją przewagę. Sposób na Dominikę Brzezińską znalazła Joanna Waga i na siedem minut przed przerwą, na tablicy wyników widniał rezultat 5:9. Mimo starań UKS-u PCM, do przerwy widniał rezultat 9:12 i gospodynie musiały nadrabiać straty.

Przez dwanaście minut drugiej połowy wydawało się, że jest szansa na odrobienie strat. Gdy w 42. minucie bramkę rzuciła Weronika Sus, na tablicy wyników widniał już rezultat 13:15. Kolejnych pięć bramek rzuciły jednak elblążanki. W samej końcówce gospodynie co prawda zdołały odrobić część strat, ale mecz ostatecznie zakończył się wynikiem 17:21. Bohaterką była zdobywczyni jedenastu bramek Joanna Waga, która nie pomyliła się ani razu stając na linii siedmiu metrów.

UKS PCM Kościerzyna - Start Elbląg 17:21 (9:12)

UKS PCM: Brzezińska, Kordunowska-Lupa - Belter 6, Górna 3, Mokrzka 2, Wójcik 2, Żukowska 2, Ziółkowska 1, Sus 1 oraz Wasak, Białek, Jakubowska, Borysławska
Karne: 3/4.
Kary: 10 min.

Start: Sielicka, Szywerska - Waga 11, Balsam 4, Matuszczyk 3, Dankowska 2, Kwiecińska 1 oraz Muchocka, Pinda, Lisewska.
Karne: 6/6.
Kary: 8 min.

Kary: UKS PCM - 10 min. (Jakubowska 4 min., Wójcik 2 min., Borysławska 2 min., Mokrzka 2 min.)., Start - 8 min. (Matuszczyk 2 min., Muchocka 2 min., Waga 2 min., Balsam 2 min.).
Sędziowie: D.Mroczkowski, J.Mroczkowski (Sierpc).