Derby Pomorza dla AZS-u Łączpolu AWFiS. Gdańszczanki w pierwszej ósemce

Ogromnych emocji dostarczyły derby Pomorza w Gdańsku. AZS Łączpol AWFiS pokonał drugiego beniaminka PGNiG Superligi - UKS PCM i awansował do pierwszej ósemki.

Michał Gałęzewski

Derbowa atmosfera od pierwszych minut udzieliła się zawodniczkom z Gdańska. Gospodynie popełniły kilka błędów, a grająca na dwa koła drużyna z Kościerzyny spisywała się bardzo dobrze w obronie. W ofensywie bardzo dobrze grała Karolina Mokrzka i po jej rzucie w 10. minucie było 6:3 dla zespołu z Kaszub.

Ku uciesze miejscowych kibiców, podopieczne Jerzego Cieplińskiego zaczęły grać swoje. Bardzo dobrze spisywała się Katarzyna Pasternak, a w bramce dobrą zmianę dała Dorota Dobrowolska. Po rzucie Karoliny Siódmiak, w 15. minucie AZS Łączpol AWFiS Gdańsk wyszedł na pierwsze prowadzenie w meczu, którego - jak się później okazało - nie oddał do końca.

W końcówce pierwszej połowy wysunięta obrona zespołu z Kościerzyny przestała przynosić oczekiwane rezultaty. Kościerzynianki dobiła jeszcze Marta Karwecka, która była niesamowicie skuteczna. Pierwsza połowa zakończyła się zwycięstwem gospodyń 18:15. Wynik ustaliła Katarzyna Skonieczna, rzutem na pięć sekund przed gwizdkiem sędziego.

Druga połowa spotkania miała zupełnie inny przebieg. Oba zespoły skupiły się na obronie, nie było jednak wielu skutecznych kontrataków. W ciągu siedemnastu minut, oba zespoły rzuciły łącznie sześć bramek, a Mokrzka trafiając w 48. minucie, przełamała siedmiominutowy impas ze strony obu ekip.

Rozwiązało to worek z bramkami. Niezależnie od tego czy na boisku w drugiej połowie królowała obrona czy atak, gospodynie utrzymywały 2-3 bramkową przewagę. Na dwie minuty przed końcem bramkę na 30:25 rzuciła Skonieczna i mimo starań, UKS PCM nie potrafił odmienić już wyniku. Dwa punkty zostały w Gdańsku i AZS Łączpol AWFiS awansował do pierwszej ósemki.

AZS Łączpol AWFiS Gdańsk - UKS PCM Kościerzyna 30:26 (18:15)

AZS Łączpol AWFiS: Wiercioch, Dobrowolska - Siódmiak 7, Skonieczna 7, Karwecka 6, Pasternak 5, Stachowska 4, Ciura 1 oraz Dąbrowska, Mazurek, Lipska, Klonowska, Pesel.