Croatia Cup: Chorwaci nie dali szans Macedonii, jeden gol Strleka

W piątek w Umagu rozegrany został pierwszy mecz trzydniowego turnieju Croatia Cup. W meczu otwarcia gospodarze zmagań pokonali reprezentację Macedonii 27:21. Jedną bramkę dla Hrvatskiej zdobył skrzydłowy Vive Tauronu Kielce, Manuel Strlek.

Maciej Wojs
Maciej Wojs

Chorwaci do rywalizacji z macedońską drużyną przystąpili w mocno przebudowanym składzie. Jeszcze przed rozpoczęciem zgrupowania selekcjoner kadry Zeljko Babić zrezygnował z usług kilku doświadczonych zawodników. Powołań nie otrzymali m.in. Ivan Cupić i Igor Vori, a poza kręgiem zainteresowania znalazł się też choćby Denis Buntić.

Babić nie miał jednak szczęścia i zaraz po rozpoczęciu zgrupowania ze względu na urazy z gry wyłączeni zostali Mirko Alilović, Marko Kopljar i Ilija Brozović. Mimo problemów kadrowych tego Chorwaci z łatwością ograli Macedończyków, od samego początku meczu kontrolując przebieg rywalizacji.

Hrvatska piątkowe starcie rozpoczęła od prowadzenia 3:0, które w 11. minucie powiększyła do stanu 7:2. Skutecznością w tym okresie gry imponował zwłaszcza Marino Marić, który zawody zakończył z pięcioma golami.

Do przerwy Chorwaci wygrywali 17:12, dzięki czemu w drugiej połowie spokojnie kontrolowali wydarzenia na parkiecie. Kluczem do ich sukcesu była twarda obrona, która pozwalała na częste wyprowadzanie kontrataków. W nich brylował Zlatko Horvat, autor siedmiu trafień.

Ekipa Babicia zwyciężyła ostatecznie 27:21. Obok Horvata i Mamicia na wyróżnienie zasłużyli playmakerzy Igor Karacić i Luka Cindrić, którzy zdobyli po trzy gole. W szeregach Macedonii liderami byli Żarko Peszewski (sześć trafień) oraz Kirył Łazarow (pięć goli). Błysnął też 19-letni Filip Taleski, który zdobył cztery bramki. Jednego gola dla Hrvatskiej zapisał Manuel Strlek.

W sobotę do rywalizacji przystąpi reprezentacja Czarnogóry, która zmierzy się z Macedonią. W niedzielę natomiast Czarnogórcy zagrają z Chorwatami.

Croatia Cup, Umag:

Chorwacja - Macedonia 27:21 (17:12) Najwięcej bramek: dla Chorwacji - Zlatko Horvat 7, Marino Marić 5, Igor Karacić, Luka Cindrić - po 3, [...] Manuel Strlek 1; dla Macedonii - Żarko Peszewski 6, Kirył Łazarow 5, Filip Taleski 4.