MŚ 2015: Rosja rozbiła Koreę i zagra w ćwierćfinale

Rosja pokonała Koreę Południową w meczu 1/8 finału Mistrzostw Świata 2015, zostając tym samym ćwierćfinałowym rywalem reprezentacji Polski.

Wiktor Gumiński
PAP/Marcin Bielecki / PAP/Marcin Bielecki

Faworytem tego pojedynku były Rosjanki, które przystąpiły do niego jako zwycięzca grupy D, mając na swoim koncie między innymi wygrane nad tak mocnymi rywalami jak Norwegia, Rumunia i Hiszpania. Koreanki zajęły z kolei 4. miejsce w grupie C, lecz podczas pierwszej rundy udowodniły, że nie należy ich przedwcześnie skreślać, remisując z Brazylią oraz Francją.

Początkowe fragmenty widowiska obfitowały w popisy obu bramkarek. Po rosyjskiej stronie nieźle spisywała się Anna Sediokina, lecz zdecydowanie pierwszoplanową postacią na boisku była jej vis a vis, Park Mi-Ra. Koreańska golkiperka w pierwszych 20 minutach stanowiła zaporę niezmiernie trudną do sforsowania, notując skuteczność na poziomie 40 procent i niejednokrotnie broniąc w sytuacjach "jeden na jeden".

28-letnia zawodniczka dwoiła się i troiła między słupkami, ale jej koleżanki z każdą kolejną minutą miały coraz większy problem z powstrzymywaniem rosyjskich ataków. Mocno przeszkadzały im w tym często łapane kary, powodowane stosowaniem bardzo agresywnej obrony.

Podopieczne Jewgienija Trefiłowa dochodziły do strzeleckich pozycji na różne sposoby. O ile jednak nieskuteczna była kołowa Ksenia Makiejewa, o tyle potężną broń Rosjanek stanowiły już rzuty z dziewiątego metra, w których brylowała Olga Akopian. Szczypiornistkom z Azji na niewiele zdały się piękne, techniczne zagrania skrzydłowej Lee Eun-Bi, ponieważ to ich rywalki prowadziły do przerwy 16:13.

Po zmianie stron spotkanie toczyło się już "do jednej bramki". Reprezentantki Rosji wyszły z szatni znacznie bardziej pobudzone i błyskawicznie narzuciły rywalkom swoje warunki. W drugą połowę bardzo dobrze weszła Sediokina, kilkoma interwencjami odbierając Koreankom ochotę do gry.

Rosyjska drużyna coraz łatwiej wypracowywała sobie kolejne sytuacje, a wyraźnie podłamane Azjatki często uciekały się do fauli, skutkujących rzutami karnymi. Na siódmym metrze bezwzględna była prawoskrzydłowa Anna Wiakiriewa.

Mimo, że na 10 minut przed końcem Rosjanki wygrywały już 27:18, ich szkoleniowiec cały czas żywiołowo gestykulował przy linii bocznej, dbając o należyte zaangażowanie swoich zawodniczek w grze obronnej. Krzyczał również na jednym z czasów, wyraźnie podkreślając, że nie jest do końca zadowolony z ich postawy. Mimo to prowadzona przez niego ekipa nie miała żadnych problemów z przypieczętowaniem triumfu, zwyciężając ostatecznie aż 30:25. Najbardziej wartościową zawodniczką meczu została wybrana Olga Akopian.

Rosja - Korea Południowa 30:25 (16:13)

Rosja: Sediokina (14/37 - 38 %), Jerokina (0/2 - 0%) - Akopian 6, Kuzniecowa 5, Wiakieriewa 5/3, Ilina 4, Bliznowa 2, Bobrownikowa 2, Chmyrowa 1, Czernoiwanenko 1, Dmitriewa 1, Makiejewa 1, Mariennikowa 1, Sen 1.