EHF Euro 2016: Duńczycy wygrali w Gdańsku z Rosją na boisku i na trybunach

Ogromnych emocji dostarczył drugi sobotni mecz grupy D EHF Euro 2016. W Ergo Arenie reprezentacja Danii przez długi czas męczyła się z Rosjanami. W końcu jednak duńska maszyna włączyła piąty bieg i wygrała 31:25.

Michał Gałęzewski
PAP / Adam Warżawa

Od razu po tym jak Gdańsk został wybrany jako miasto-organizator EHF Euro 2016 zdecydowano, że w fazie grupowej zagrają tam reprezentanci Danii, by wypełnić Ergo Arenę. Duńscy kibice nie zawiedli. W gdańsko-sopockiej hali stawiło się ich około 5 tysięcy i podczas hymnu tego kraju wszystkim przeszły ciarki po plecach.

Duńscy kibice, którzy liczyli na łatwą wygraną z Rosją srogo się zawiedli. Od pierwszych minut Sborna grała znakomicie w obronie i jedni z faworytów mistrzostw Europy nie potrafili się przebić przez szczelną defensywę naszych wschodnich sąsiadów. Zmorą Rosjan od początku był znakomity Niklas Landin, który bronił z 42-procentową skutecznością.

Przez długi czas żadna drużyna nie potrafiła wyjść na prowadzenie wyższe, niż różnicą jednej bramki. W końcu dwa razy z rzędu trafili Rosjanie i po celnym karnym Timura Dibirowa w 13. minucie było 5:3 dla Rosji. Duńczycy grali jednak niezwykle dynamicznie i bardzo szybko odrobili całą stratę.

Zdecydowanie najczęściej odpowiedzialność brał na siebie Mikkel Hansen, który tylko w pierwszej połowie rzucił cztery bramki. To po jego rzucie na 24 sekundy przed przerwą Dania doprowadziła do remisu 13:13.

Od początku drugiej połowy Duńczycy wzięli się za budowanie przewagi. Rzucili trzy szybkie bramki i po trafieniu Michaela Damgaarda wyszli na trzybramkowe prowadzenie. Ponownie jak w I połowie ścianę w bramce postawił Niklas Landin, jednak gra w ataku pozycyjnym Duńczyków nie wyglądała tak, jak powinna. Dobrze w rosyjskiej drużynie grał Dmitrij Żytnikow i po jego rzucie w 43. minucie był remis 19:19.

Duńczycy po raz kolejny potrafili się obronić i nie dali Rosjanom wyjść na prowadzenie. Gdy na cztery minuty przed końcem dwie kontry w ciągu kilkudziesięciu sekund wykorzystał Rasmus Lauge Schmidta, podopieczni Gudmundura Gudmundssona wyszli na prowadzenie 28:23. Od tego stanu cieszyli się już grą, a Rosjanie byli mocno przybici. Dania wygrała pierwszy mecz na EHF Euro 2016. W kolejnym meczu zmierzy się z Czarnogórą.

Dania - Rosja 31:25 (13:13)

Dania: Landin, Moller - M.Hansen 4, Damgaard 4, Mensah Larsen 4, Lauge Schmidt 3, Christiansen 3, Noddesbo 3, Svan Hansen 2, Mollgaard 2, Lindberg 2, Eggert 2, Balling 1, Toft Hansen 1 oraz Lynggaard, Mortensen.