Liga Mistrzów: Zagrzeb zagrał dla Wisły! Nafciarze w fazie TOP 16!

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Szymon Łabiński /
WP SportoweFakty / Szymon Łabiński /

Orlen Wisła Płock zagra w fazie TOP 16 Ligi Mistrzów! Płocka drużyna zapewniła sobie awans do najlepszej szesnastki rozgrywek dzięki wygranej RK Prvo plinarsko društvo Zagrzeb nad Celje Pivovarną Lasko.

Mistrzowie Chorwacji pokonali w sobotę Celje 24:23 po szalonych zawodach. Ekipa z Zagrzebia długo nie była w stanie przejąć inicjatywy w rywalizacji ze słoweńskimi Kozłami. Gracze Veselina Vujovicia zaczęli budować swą przewagę dopiero w 46. minucie, gdy po raz pierwszy wyszli na dwubramkowe prowadzenie.

Bohaterem Prvo plinarsko društvo został Stipe Mandalinić. 23-letni lewy rozgrywający zakończył występ z 10 bramkami i 100-procentową skutecznością rzutów. Kluczowe trafienie, wysuwające Zagrzeb na prowadzenie 24:21, zdobył w 55. minucie.

Dzięki zwycięstwu chorwackiej drużyny, Celje straciło szansę na grę w fazie TOP 16. Porażka mistrzów Słowenii równa się z awansem do najlepszej szesnastki Orlen Wisły Płock. Nafciarze przed ostatnią serią spotkań mają bowiem trzy punkty przewagi nad ekipą Piwowarów z Celje.

Zważywszy, iż płocka ekipa zajmie 6. miejsce w grupie A, jej rywalem zostanie trzeci zespół z grupy B. Będzie to ekipa spośród kwartetu Vive Tauron Kielce, Rhein-Neckar Löwen, MOL-Pick Szeged, Vardar Skopje.

Nafciarze zagrają w fazie TOP 16 Ligi Mistrzów po raz czwarty w historii, a trzeci z rzędu. Płockiej drużynie jeszcze nigdy nie udało się awansować do ćwierćfinału rozgrywek. W poprzednich edycjach eliminowały ich THW Kiel, MVM Veszprém i Vardar Skopje.

Liga Mistrzów, grupa A:

RK Prvo plinarsko društvo Zagrzeb - Celje Pivovarna Lasko 24:23 (8:9)  Najwięcej bramek: dla Zagrzebia - Stipe Mandalinić 10, Luka Raković 4, Luka Sebetić 3; dla Celje - Ziga Mlakar 7, Blaz Janc 6, Miha Zarabec, Luka Zvizej - po 3.

Poważny krok w kierunku gry w fazie TOP 16 wykonał z kolei HC Motor Zaporoże. Mistrzowie Ukrainy w pierwszym meczu play-offów wygrali niespodziewanie na wyjeździe z Naturhouse La Rioja 31:30. Bohaterem Motoru został Boris Puchowski, który zdobył aż 10 bramek.

Faza play-off:

Naturhouse La Rioja - HC Motor Zaporoże 30:31 (15:14) Najwięcej bramek: dla Naturhouse - Albert Rocas 6, Philip Stenmalm, Pedro Rodriguez - po 5, Pablo Cacheda 4; dla Motoru - Boris Puchowski 10, Stanisław Żukow 6, Siergiej Szelmienko, Jewgen Żuk - po 4.

{"id":"","title":""}

Źródło: TVP S.A.