IHF zdecydował się na rewolucję! Pięć nowych zasad przed IO w Rio!

Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej (IHF) zadecydowała o wprowadzeniu pięciu zmian w przepisach gry w piłkę ręczną. Dotyczą one m.in. niebieskiej kartki oraz gry pasywnej i wejdą w życie już przed Igrzyskami Olimpijskimi 2016!

W tym artykule dowiesz się o:

IHF zaskoczył. Działacze światowej centrali zdecydowali się wprowadzić spore zmiany w przepisach gry tuż przed najważniejszą imprezą czterolecia. Czołowi szczypiorniści świata "zmierzą" się z nowymi zasadami dopiero na Igrzyskach Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro. Wcześniej testy przeprowadzane były bowiem podczas Młodzieżowych Mistrzostw Świata 2015 oraz Mistrzostw Świata 2015 Juniorów.

Nowe zasady dotyczą pięciu przepisów - roli bramkarza; zawodników, którym udzielona została pomoc medyczna; gry pasywnej; dyskwalifikacji w ostatniej minucie spotkania oraz niebieskiej kartki.

1) Bramkarz jako zawodnik: jeśli zespół zastępuje bramkarza siódmym zawodnikiem z pola, żaden obecny na parkiecie gracz nie może pełnić roli golkipera i wejść w pole sześciu metrów. Jeśli drużyna przeszkodzi w ten sposób rywalowi w zdobyciu bramki z dogodnej pozycji, sędziowie będą przyznawać rzut karny. Zawodnik zastępujący bramkarza nie musi ubierać znacznika.

2) Kontuzjowany zawodnik: zawodnik, któremu udzielona została pomoc medyczna musi opuścić parkiet i może na niego powrócić dopiero po trzecim ataku swojego zespołu (nadzorem zajmą się delegaci techniczni). Wcześniejsze wejście na parkiet zakończy się dwuminutową karą. Jeśli sędziowie wskażą, że zawodnikowi ma być udzielona pomoc, sztab medyczny nie może odmówić wejścia na parkiet. Przepis ten nie dotyczy bramkarzy, którzy zostali trafieni piłką w głowę.

3) Gra pasywna: po otrzymaniu sygnału o grze pasywnej, zespół może wykonać maksymalnie sześć podań przed oddaniem rzutu. Przerwanie ataku czy zablokowanie rzutu nie sprawi, że liczba podań będzie liczona od nowa. Sędziowie mogą odgwizdać grę pasywną wcześniej, jeśli uznają, że zespół nie dąży do zdobycia bramki.

4) Ostatnia minuta: faul taktyczny popełniony nie w ciągu ostatnich 60 sekund, a 30 będzie karany czerwoną kartką oraz rzutem karnym (również w sytuacji, gdy po podaniu zawodnik nie zdobędzie bramki).

5) Niebieska kartka: sędziowie oprócz żółtej i czerwonej kartki będą mieli do dyspozycji również niebieską. Jej użycie sprawi, że zawodnik zostanie opisany w protokole i czekać go będzie dodatkowa dyskwalifikacja. Przepis ma na celu zapewnienie przejrzystości przy karaniu zawodników.

W ocenie Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej zmiany te dodadzą dodatkowej atrakcyjności dyscyplinie. Co ciekawe, IHF początkowo zapowiadał ich wprowadzenie dopiero po igrzyskach w Rio, ale nie po raz pierwszy przekonaliśmy się, że włodarze federacji potrafią w krótkim czasie zmienić zdanie.

Zobacz wideo: Jak Krychowiak poznał piękną Celię."Powiedziałem, że jestem... studentem"

{"id":"","title":""}

Źródło: TVP S.A.

Komentarze (29)
avatar
asport
3.03.2016
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Chyba lepsze byłoby sterowanie czasem i syrenę (na wzór koszykówki) a nie ilością podań. Czas liczy maszyna, podania liczy człowiek, który się czasami myli (będą olbrzymie zamieszania jak się s Czytaj całość
avatar
Samborr
2.03.2016
Zgłoś do moderacji
0
2
Odpowiedz
ludzie co wy gadacie jakie na plus ? teraz pilka reczna straci sens. najczesciej zawodnik symuluje zeby chociaz troche odpoczac troszke ciezko biega sie przez 50 min czyz nie ? w tym czasie wsz Czytaj całość
avatar
Samborr
2.03.2016
Zgłoś do moderacji
0
2
Odpowiedz
co to za szajs ? 
miki
2.03.2016
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
Przepisy są przede wszystkim wprowadzane w bardzo niezrozumiałym czasie. Imprezą docelową czterolecia są IO i naturalne jest, że po nich dochodzi do zmian w przepisach gry, a nie tuż przed nimi Czytaj całość
avatar
skejd
2.03.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
1) Brak znacznika dla bramkarza na plus. Wcześniej aby bramkarz mógł wrócić na parkiet musiał zmienić go zawodnik który wszedł w jego miejsce. W efekcie gracz ten bardzo rzadko kończył akcje, w Czytaj całość