Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Trudna sytuacja Wybrzeża Gdańsk. Ratunkiem liga zawodowa?

Po porażce w Elblągu szanse Wybrzeża na awans do PGNiG Superligi są już minimalne. Gdańszczanie nie poddają się jednak. Zbigniew Trzoska przyznał, że gdyby była taka możliwość, klub znad morza będzie chciał dołączyć do ligi zawodowej.
Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski

Wybrzeże Gdańsk obecnie zajmuje trzecie miejsce w tabeli grupy A I ligi mężczyzn. Ma pięć punktów straty do Warmiu Traveland Olsztyn, a po ostatniej porażce traci trzy punkty do wicelidera - Mebli Wójcik. Elblążanie rozegrali mecz więcej. Szansa na bezpośredni awans jest więc bardzo mała. - Najpierw musimy skończyć ligę. Teoretycznie mamy punkt straty do elblążan, gdy tylko wygramy zaległy mecz z SMS-em. Gramy do końca. Co się stanie później, zależy od pozycji w tabeli - powiedział Zbigniew Trzoska, prezes klubu.

Ten sezon miał zakończyć się powrotem do PGNiG Superligi po wygraniu rozgrywek. - Na pewno zakładaliśmy, że będzie to wyglądało inaczej. Życie zweryfikowało naszą pozycję w lidze. Do końca rozgrywek nie ma co wykonywać nerwowych ruchów. Nie mamy możliwości przeprowadzenia transferów - zauważył Trzoska. - Zakładaliśmy, że zatrzymując kluczowych ludzi w zespole, będziemy w stanie awansować. Musimy szukać dalszych rozwiązań. Nie możemy się załamywać - dodał.

Szansą Wybrzeża Gdańsk byłoby powołanie ligi zawodowej. Jeśli będzie taka możliwość, klub chce się do niej zgłosić. - Jednym z założeń ligi zawodowej jest jej zamknięcie. Będziemy aplikować do tego, by się tam znaleźć. Organizacyjnie i finansowo jesteśmy gotowi. Wynik sportowy na ten moment nas do tego nie predysponuje, ale nie możemy się skazywać na 2-3 lata w I lidze bez możliwości awansu. Liczymy na to, że pomogą nam nasi sponsorzy oraz miasto - stwierdził Zbigniew Trzoska.

Czy w przypadku gry w lidze zawodowej znalazłyby się finanse pozwalające na byt w elicie? - Poziom najwyższej klasy rozgrywkowej jest dużo wyższy i mając lepszy produkt, dużo łatwiej pozyskać sponsorów. Zimą poszukiwaliśmy graczy na rynku, ale ostateczne decyzje należały do trenerów. Nie udało się nikogo znaleźć, a na płacenie po 10 tysięcy złotych zawodnikom nie dającym gwarancji jakości nie jest wskazane - powiedział wprost prezes Wybrzeża.

Nic nie wskazuje na to, że Wybrzeże przegoni w tabeli Warmię Traveland - olsztynianie musieliby przegrać trzy mecze do końca sezonu. Drugie miejsce, po którego zdobyciu trzeba by było wygrać dwustopniowe baraże również nie zależy tylko od gdańszczan. Liga zawodowa wydaje się być więc jedynym ratunkiem dla zespołu znad morza. Dużym plusem jest to, że wciąż piłka ręczna ma spore poparcie ze strony miasta, a nad klubem nie ciążą długi.

Terminarz meczów Polaków na mistrzostwach świata:

15 stycznia:
20:30 Tunezja - Polska 28:30

17 stycznia:
20:30 Polska - Hiszpania

19 stycznia:
20:30 Brazylia - Polska

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (10):
 • Maxi-102 Zgłoś komentarz
  Telewizja Polsat....postawiła związkowi warunek że musi przekształcić ligę w LZ....jeżeli chcą żeby ta liga on nowego sezonu była pokazywana w telewizji...i tyle w temacie...:)
  • EQ Iskra Zgłoś komentarz
   Z tego co słyszałem w Kielcach, projekt ligi zawodowej zaproponowany przez ZPRP został delikatnie mówiąc wyśmiany przez prezesa Servasa. Ponoć istnieje szansa, że Vive nie podejdzie do
   Czytaj całość
   rozgrywek w przyszłym sezonie jeśli powstanie liga zawodowa w formie prezentowanej przez ZPRP (choć osobiście uważam, że to tylko taki straszak na związek). Równolegle trwają gdzieś tam rozmowy zarówno z SEHA jak i z EHF-em nie wiadomo do końca o czym, ale można się domyślać. Z tego co słyszałem, projekt warunków utworzenia LZ był udostępniony klubom jakiś czas temu i od tamtej pory trwają intensywne kuluarowe rozmowy. Prezesi innych klubów z wyjątkiem I - ligowców, oraz prezesa Białego, który był taki głośny, że teraz mu pewnie wstyd się wycofywać, delikatnie mówiąc nie są zachwyceni. Problem polega na tym, że wszyscy się mogą pocałować bo beton PZPR-u jest nie do ruszenia. I w d***e mają piłkę ręczną.
   • Petrochemia Zgłoś komentarz
    Zamknięcie ligi NIE. Sory, ale robienie czegoś na wzór NBA to jakieś nieporozumienie chociażby z uwagi na frekwencje. AWANS przy zielonym stoliku już taki łatwy do osądu nie jest, w
    Czytaj całość
    końcu mówimy o rozwoju.. Z całym szacunkiem dla Legionowa... ale czy ich obecność powiedzmy przez 10 lat zrobi coś dobrego dla piłki ręcznej? Zmieni ligę na lepsze? Jeżeli chcemy mieć drugą (małą) bundeslige to potrzebne jest Wybrzeże, Śląsk, Anilana, Warmia Olsztyn, Poznań, Warszawianka. Może jakaś drużyna z Krakowa/Katowic? Nie chce zabierać małym ośrodkom piłki ręcznej, bo sam Płock wielki nie jest... Potrzebna jest nam frekwencja na halach. Przynajmniej na 5 drużyn powinno chodzić po 3000 widzów. I tutaj posiłkuje się artykułem zatytułowanym "Dobra frekwencja na polskich halach na zakończenie roku" a w nim znalazłem... tragedia. Gdyby oba największe ośrodku grały u siebie byłoby lepiej... ale przecież nie o to w tym chodzi... 7500 widzów w całej kolejce!!! Przecież to jest tragedia!!! Z czym do ludzi? Średnia 1240. Gdyby Wisła grał u siebie i założyłbym taką samą frekwencję jak w Kielcach (3500) to dodać trzeba 2400 widzów, co daje nam 10 000 ludzi i średnią na poziomie około 1600 widzów. Przecież jak jest święta wojna w Kielcach czy w Płocku to jest 50% ludzi, którzy przyszli na żywo oglądać całą kolejkę najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Polsat jest zły, bo nie pokazuje piłki ręcznej, nie da impulsu do rozwoju.. W Polsacie siedzą mądre głowy, robią kalkulacje, sprzedają reklamy i tu nie ma co się dziwić i gniewać bo oni prowadzą firmę, a nie pomoc potrzebującym. Nie jestem przeciwnikiem ligi zawodowej, jej utworzenie może dać impuls. Mocna liga jest stworzona przez mocne kluby z wypełnioną halą. Tak jak w Bundeslidze ze średnią frekwencją 4500 ludzi na mecz. Na Kiel chodzi po 10 000 ludzi, czyli tyle ile na naszą całą kolejkę.
    • polowacz Zgłoś komentarz
     tak a sponsorzy będą lecieć aż piętami się będą bić w tyłek
     • Maxi-102 Zgłoś komentarz
      Coś czuję że skład LZ....od następnego sezonu może być super ciekawy....:):):)
      • Damian3555 Zgłoś komentarz
       Skoro Wybrzeże tak świetnie stoi finansowo to pytanie brzmi - skoro weszli do ekstraklasy , dlaczego nie kupili 3-4 średnich grajków , aby w pierwszym sezonie utrzymać się tylko grała
       Czytaj całość
       młodzież która spadła z ligi ? Kto zagwarantuje że Wybrzeże awansując przy zielonym stoliku nie będzie drużyną do bicia ?? Chore dla mnie i tyle
       • Złoty Bogdan Zgłoś komentarz
        No jeśli ta cała LZ ma służyć do tego, żeby niektóre zespoły mogły awansować do ekstraklasy kuchennymi drzwiami, to może lepiej zostawmy wszystko po staremu. Wybrzeże jest gotowe
        Czytaj całość
        organizacyjnie i finansowo? Nie było gotowe kiedy spadało z ekstraklasy i teraz tym bardziej nie jest, skoro nie potrafi do niej wrócić w sportowej rywalizacji.
        • katar2015 Zgłoś komentarz
         Do handball wybrzeże. Gdybyście wygrali I ligę nie byłoby gadki. Awans i koniec. Ale po co się ciskasz jak wiesz ze sportowo tego nie zrobicie. Chcesz być chłopcem do lania jak Śląsk.
         Czytaj całość
         Wiec zastanów się co wypisujesz. A co do wybrzeża wywalić wleklaka i lijka kasy będzie więcej i może coś zdziałacie po dobrych transferach za ich pesje. Np jak Cieplinski w gdańsku.
         • polowacz Zgłoś komentarz
          no to wiemy po co LZ jest , wydaje mi się ze tylko po to by kliku prezesom uratować posady , nie liczy się poziom sportowy jak przyjmuje się 1- ligowców , którzy nie mogą awansować w
          Czytaj całość
          normalnej walce , pytanie dokąd zmierza LZ ? a co do Wybrzeża śmieszy mnie wypowiedz o przyszłych transferach - będą jak będzie sponsor a jak nie będzie to co ? 0 punktów na koniec :))))
          • kibic0101 Zgłoś komentarz
           no to widać jaki poziom ma być tej LZ skoro chcą do niej wchodzić drużyny pierwszoligowe zajmujące trzecie miejsce , żenada
           Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
           ×
           Sport na ×