Dwunastu zwycięzców - historia męskiej piłki ręcznej na igrzyskach olimpijskich

WP SportoweFakty / Leszek Stępień
WP SportoweFakty / Leszek Stępień

W trakcie Igrzysk Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro odbędzie się trzynasty turniej męskiej piłki ręcznej. Historia tego sportu sięga jednak roku 1936 i rozgrywek, które miały miejsce w Berlinie.

W tym artykule dowiesz się o:

Rodzaj szczypiorniaka, jaki znamy z dzisiejszych boisk nijak się jednak ma do tego z turnieju rozegranym w 1936 w III Rzeszy. Wtedy w spotkaniu udział brało aż jedenastu zawodników, a mecze odbywały się na otwartym stadionie, na trawiastym boisku. W rozgrywkach wzięło udział sześć zespołów, a każdy z nich mógł zgłosić do gry dwudziestu dwóch graczy.

Z tego przywileju skorzystały jednak tylko dwie ekipy - gospodarze i Austriacy. Oprócz nich w turnieju wzięli udział Węgrzy, Rumuni, Szwajcarzy oraz reprezentanci Stanów Zjednoczonych. Sześć zespołów podzielono na dwie grupy, w których rywalizowano systemem każdy z każdym, dwie najlepsze awansowały do finałów, a ci, którzy uplasowali się na trzecich pozycjach rozegrały starcie o piątą lokatę. W finale szczypiorniści pod flagą III Rzeszy pokonali Austrię 10:6, po brąz sięgnęli za to Szwajcarzy.

Trzy lata później wybuchła jednak II wojna światowa i co oczywiste dwa kolejne turnieje się nie odbyły. Piłka ręczna nie wróciła jednak razem z igrzyskami w 1948 roku (Londyn), ale na swoją kolej musiała poczekać aż trzydzieści sześć lat. Udało się to 1972 roku, znów na terenie Niemiec, tym razem w Monachium. Piłka ręczna wróciła jednak już w odmienionym formacie. W rozgrywkach wzięło udział szesnaście ekip, a reprezentacja Polski w swoim debiucie zajęła dziesiąte miejsce.

W Monachium grali jednak tylko panowie, turnieje męskie i żeńskie regularnie odbywają się dopiero od roku 1976 i igrzysk olimpijskich w kanadyjskim Montrealu. W klasyfikacji medalowej wciąż królują dwa państwa, których już nie ma na mapach - Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich i Jugosławia. W odmianie męskiej ZSRR gonią Francuzi, wśród kobiet najlepsze są Dunki, Koreanki i Norweżki.

ZOBACZ WIDEO Tałant Dujszebajew: Wciąż czuję się jak młody, niedoświadczony człowiek (źródło TVP)

{"id":"","title":""}

Męski turniej w ostatnich latach został zdominowany przez Trójkolorowych, którzy zarówno z Pekinu, jak i Londynu wyjechali ze złotymi medalami na szyjach. Dobrze radzą sobie także Chorwaci, ale nie brakuje też niespodzianek. W 2008 po srebro sensacyjnie sięgnęli Islandczycy.

RokMiejsceZwycięzca
1936 Berlin III Rzesza
1972 Monachium Jugosławia
1976 Montreal ZSRR
1980 Moskwa NRD
1984 Los Angeles Jugosławia
1988 Seul ZSRR
1992 Barcelona Wspólnota Niepodległych Państw
1996 Atlanta Chorwacja
2000 Sydney Rosja
2004 Ateny Chorwacja
2008 Pekin Francja
2012 Londyn Francja
Źródło artykułu: