Turniej w Koszalinie. Emocje w meczu mistrzyń Polski. Pewna wygrana gdańszczanek

Niewiele brakowało, by już w pierwszym meczu turnieju w Koszalinie doszło do dużej niespodzianki. Mistrzynie Polski z Lublina wygrały ze Startem 29:28. Zwycięstwo 36:25 nad UKS-em PCM Kościerzyna odniósł też AZS Łączpol AWFiF Gdańsk.

Krzysztof Kempski

Pierwsze minuty rywalizacji MKS-u Selgros Lublin z Kram Startem Elbląg nie budziły większych emocji. Mistrzynie Polski znakomicie weszły w mecz. Stwarzały zagrożenie praktycznie z każdej pozycji na parkiecie. Rywalki skutecznie odpowiedziały tylko raz i po 7. minutach zrobiło się 4:1.

Wydawało się, że lublinianki utrzymają poziom gry. Szybko jednak do głosu zaczęły dochodzić ich rywalki. Pierwszy jasny sygnał dała Dominika Grobelska. Między słupkami interwencjami popisywała się także Sołomija Sziwierska. W efekcie na przerwę Start zszedł z jednobramkową przewagą.

Po zmianie stron wynik wokół remisu oscylował tylko do 35. minuty zawodów. Kilka dograń MKS-u do swojej obrotowej Joanny Drabik dało pozytywne rezultaty, ale jeszcze ważniejsza okazała się być dyspozycja Dagmary Nocuń. Dzięki trzem trafieniom z rzędu lewoskrzydłowej faworyt prowadził już 29:22.

Do końca pozostało jednak jeszcze 11 minut. A jak wiele w tym czasie można zrobić, pokazał w tym spotkaniu ambitnie walczący Start. Dwukrotnie rzutem z dalszej odległości zaskoczyła Sylwia Lisewska. Na 3 minuty przed końcem było już tylko 29:28. Do remisu jednak nie doszło. Wynik mogła ustalić Katarzyna Kozimur, ale pomyliła się przy rzucie karnym.

Drugie spotkanie pierwszego dnia koszalińskiego turnieju już tak wielkich emocji nie przyniosło. Bardzo skromny skład UKS-u PCM Kościerzyna okazał się być bardzo istotny. AZS Łączpol AWFiS Gdańsk najczęściej zaskakiwał na skrzydłach. Spory wkład bramkowy wniosły: Karolina Kalska oraz Katarzyna Pasternak. Do przerwy Akademiczki z Gdańska prowadziły różnicą 13 "oczek".

Po zmianie stron trener Edyta Majdzińska mogła sobie pozwolić na pewne roszady i ustawienia taktyczne. Przez pierwszy kwadrans drugiej połowy do gry jej zespołu można było mieć jednak sporo zastrzeżeń. Ostatecznie w końcówce meczu szczypiornistki z Kościerzyny zmniejszyły dystans do rywalek, a mecz zakończył się wynikiem 25:36.

MKS Selgros Lublin - Kram Start Elbląg 29:28 (16:17)
Najwięcej bramek dla MKS-u: Drabik 5, Nocuń 4, Kozimur 3; dla Startu: Lisewska 6, Dankowska, Kwiecińska, Andrzejewska po 4.

UKS PCM Kościerzyna - AZS Łączpol AWFiS Gdańsk 25:36 (11:24)
Najwięcej bramek dla UKS-u: Ziółkowska 9, Belter 7, Neitsch 5; dla AZS-u: Pasternak, Kalska, Górna, Karwecka po 4.

W środę (20 grudnia) odbędą się jeszcze trzy mecze: Energi AZS z MKS-em Selgros, AZS-u Łączpol z Kramem Startem oraz Energi AZS z UKS-em PCM-em.

Który zespół będzie liderem turnieju w Koszalinie po pierwszym dniu?