Białoruś - Polska. Klęska Polaków w Mińsku. Żegnaj, Euro?

To miał być nowy początek eliminacji. Powrót liderów, przynajmniej na razie, nie zdał się jednak na nic. Polacy po bardzo słabym występie przegrali w Mińsku z Białorusią 23:32 i ich szanse na wyjazd na mistrzostwa Europy w Chorwacji są minimalne.

Maciej Wojs
Maciej Wojs
Materiały prasowe / FRANCE HANDBALL 2017

Powrót do drużyny Karola BieleckiegoMichała Jureckiego i Krzysztofa Lijewskiego dał w ostatnich dniach nadzieję, że na Euro - mimo dwóch jesiennych porażek - kadra i tak pojedzie. Optymizm uśpił jednak czujność. Czwartkowy mecz był przez to rodem z najczarniejszych snów.

Już pierwsze minuty meczu pokazały, że o dobry wynik będzie trudno. Polacy grali statycznie, bez pazura w obronie i w ataku. Do tego szwankowała skuteczność, bo szybko oddali kilka niecelnych rzutów i stracili dwie piłki w kontrze. W 8. minucie było 4:1 dla rywali.

Mimo tego optymizm brał jednak górę. Biało-Czerwoni dochodzili do dobrych pozycji, a niektóre akcje, jak te z zabiegającym na koło Mateuszem Jachlewskim, były promykiem nadziei. Gdy przyszła skuteczność, poprawił się wynik. W 17. minucie Przemysław Krajewski wyprowadził zespół na prowadzenie 7:6. Wydawało się, że Polacy przejmują kontrolę.

Ale wtedy wróciły wszystkie błędy z początku meczu. Nietrafione okazała się zmiany, zwłaszcza ta na środku rozegrania, gdy Jachlewskiego zastąpił Krzysztof Łyżwa. Między 18. a 26. minutą Polacy nie rzucili bramki, do tego tragicznie grali w przewadze. Białorusini natychmiast z tego skorzystali i na przerwę zeszli wygrywając 15:10.

Optymizm znowu podpowiadał, że nie takie straty kadra już odrabiała. Ale to nie była już ta drużyna. Nisko spuszczone głowy, brak życia. Polacy w niczym nie przypominali zespołu, który kilka miesięcy temu grał o medal w Rio. Druga połowa tylko to potwierdziła.

Białorusini zrobili po przerwie swoje i szybko zamknęli mecz. W 33. minucie mieli już osiem bramek przewagi, kwadrans później - dziesięć (26:16). I to był łagodny wymiar kar. Końcówka była dla naszych zawodników i kibiców torturą.

W piątek zespół wróci do Płocka, gdzie w niedzielę zagra rewanż z Białorusinami. Na Euro wciąż może pojechać, choć tych wierzących w taki scenariusz została tylko garstka.