PGNiG Superliga Kobiet: niespodzianki nie było. Lublinianki rozbiły Koronę Handball

W 1. kolejce beniaminek PGNiG Superligi kobiet, Korona Handball Kielce, uległ na własnym parkiecie zawodniczkom MKS Perły Lublin 16:30.

Aneta Szypnicka-Staniec
była zawodniczka Metraco Zagłębia, a obecnie MKS-u Perła, Kinga Achruk PAP / Piotr Polak / Na zdjęciu: była zawodniczka Metraco Zagłębia, a obecnie MKS-u Perła, Kinga Achruk

Superliga pań zawitała do Kielc po czteroletniej przerwie. Po rozpadzie KSS-u, żeński zespół przebijał się do najwyższej klasy rozgrywkowej od drugiej ligi. Mimo że spotkanie rozgrywane było w stolicy województwa świętokrzyskiego, to gospodynie nie były faworytkami, a w pierwszym meczu nie było sentymentów - kielczanki trafiły na najbardziej utytułowany polski zespół - MKS Perłę Lublin.

Szczypiornistki z Kielc zaczęły bardzo odważnie i bez zbędnych kompleksów. W pierwszych minutach pojedynku dobrze odnalazła się Dominika Więckowska - autorka dwóch pierwszych trafień dla gospodyń.

Lublinianki próbowały twardej gry w obronie, ale najpierw na ławkę na dwie minuty kary została odesłana Kinga Achruk, a chwilę później Kristina Repelewska. Młode kielczanki radziły sobie natomiast nadspodziewanie dobrze - chociaż miały trochę problemów w ofensywie, w obronie ratowała je świetnie spisująca się między słupkami Aleksandra Orowicz. W pierwszych minutach spotkania jedyną zawodniczą MKS-u, która znalazła sposób na kielecką bramkarkę była Małgorzata Rola.

Już na początku 10. minuty o czas poprosił trener Robert Lis. Jego uwagi i krótka przerwa w grze przyniosły spodziewany efekt. Lublinianki się obudziły. A po chwili zaczęły się rozpędzać. Gospodynie z kolei zupełnie stanęły. Szczypiornistki Korony Handball miały przede wszystkim spore problemy ze skutecznością, ale popełniały przy tym ogromnie dużo błędów w ataku - niecelne podania i łatwe straty piłki zaczęły się  mnożyć jak grzyby po deszczu.

Dla doświadczonych zawodniczek z Lublinu to była z kolei woda na młyn. Każdy błąd rywalek bezlitośnie wykorzystywały, wyprowadzały błyskawiczne kontrataki i ich przewaga zaczęła rosnąć z minuty na minutę.

Na przerwę lublinianki schodziły prowadząc dwunastoma trafieniami, a na początku drugiej połowy jeszcze ten dystans zwiększyły. Gospodynie grały ambitnie, ale gubił je brak doświadczenia. Najlepiej w ich szeregach spisywała się wspomniana już Więckowska - w całym spotkaniu rzuciła siedem bramek. W zespole MKS-u Perły najskuteczniejsza była natomiast Malgorzata Rola - zdobywczyni ośmiu trafień.