ME 2018: dzień bramkarzy - popisy Gerarda i Stevanovicia. Hitowe starcia dla Francuzów i Chorwatów. Zawodnik VIVE MVP

Dziewiątego dnia mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych niezwykle cenne zwycięstwa odniosły kadry Francji oraz Chorwacji, które pokonały odpowiednio Szwecję i Norwegię. Bohaterami byli bramkarze, a mianowicie Vincent Gerard i Ivan Stevanović.

Tomasz Rosiński
Vincent Gerard Getty Images / Alex Grimm / Vincent Gerard
Szwedzi od początku rywalizacji z Francuzami mieli problemy w ataku i nie wykorzystywali klarownych sytuacji w ofensywie. Dzięki temu Vincent Gerard na starcie meczu obronił 8 rzutów rywali (na 9 prób) i legitymował się 88-procentową skutecznością. Mimo to, po pierwszej połowie ekipa traciła do Trójkolorowych tylko dwa trafienia (8:10) i wciąż była w grze o zwycięstwo.

Szwedzka ekipa ambitnie walczyła i jeszcze w 48. minucie zawodów przegrywała 14:15. Jednakże końcówka potyczki należała zdecydowanie do Les Bleus, a na finiszu we znaki swoim rywalom dali się Nikola Karabatić oraz Nicolas Claire. Swoje trzy grosze dorzucił również Gerard, który zakończył batalię z aż 53-procentową skutecznością interwencji (!). Ostatecznie Francja ograła Szwecję 23:17 i wykonała duży krok w kierunku półfinału czempionatu Starego Kontynentu.

Kibice Chorwatów przed sobotnim pojedynkiem mieli obawy, gdyż dyspozycja ich ulubieńców w Euro dotychczas falowała. Chorwacka drużyna rozpoczęła starcie z animuszem i wypracowana przewaga (9:5 po pierwszym kwadransie) pozwalała im kontrolować boiskowe wydarzenia. Udanie w swojej bramce radził sobie Ivan Stevanović, który bronił nawet w sytuacjach sam na sam, zaś gospodarze imprezy zeszli do szatni prowadząc 17:15.

Reprezentanci Chorwacji ciągle trzymali przeciwników na dystans, a w 45. minucie spotkania prowadzili 25:21 za sprawą Marino Maricia. Niesieni dopingiem fanów podopieczni Lino Cervara już nie pozwolili się dogonić i triumfowali 32:28.

Stevanović w końcowym rozrachunku bronił na poziomie 37 procent, ale to nie on otrzymał statuetkę dla MVP konfrontacji, lecz znany z występów w PGE VIVE Kielce skrzydłowy Manuel Strlek (6 bramek). Inny zawodnik kielczan w szeregach Chorwacji, czyli Marko Mamić, zakończył zawody z dorobkiem 4 goli (80-procentowa skuteczność rzutów).

Wyniki IX dnia ME 2018:

Grupa I

Szwecja - Francja 17:23 (8:10) => RELACJA
Najwięcej bramek: dla Szwecji - Simon Jeppsen 4, Albin Lagergren 3; dla Francji - Cedric Sorhaindo 5, Kentin Mahe 4.

Chorwacja - Norwegia 32:28 (17:15) => RELACJA Najwięcej bramek: dla Chorwacji - Manuel Strlek 6, Luka Cindrić 5; dla Norwegii - Sander Sagosen 8, Kristian Bjoernsen 6.