Liga Mistrzów: PGE VIVE nie dało szans Celje, kielczanie z awansem do TOP16

Szczypiorniści PGE VIVE Kielce odnieśli niezwykle ważne zwycięstwo. W 12. kolejce Ligi Mistrzów wygrali z Celje Pivovarną Lasko 37:31 i zapewnili sobie awans do fazy pucharowej.

Aneta Szypnicka-Staniec
zawodnik PGE VIVE Kielce Alex Dujshebaev (w środku) oraz Jaka Malus (z lewej) i Tilen Kordin (z prawej) z RK Celje Pivovarna Lasko PAP / Piotr Polak / Na zdjęciu: zawodnik PGE VIVE Kielce Alex Dujshebaev (w środku) oraz Jaka Malus (z lewej) i Tilen Kordin (z prawej) z RK Celje Pivovarna Lasko
Kielczanie przystąpili do spotkania bez narzekającego na drobny uraz Michała Jureckiego, w składzie znalazł się natomiast Mateusz Kus, którzy w ostatnich tygodniach przechodził rehabilitację po operacji łokcia.

- Chciałbym, żeby moi gracze podeszli do tego pojedynku zrelaksowani, zagrali, to co potrafią i pokazali swoją wiedzę. Jesteśmy świadomi złożoności zadania, które nas czeka, ale zamierzamy zagrać na maksimum naszych możliwości - zapowiadał przed meczem trener gości Branko Tamse.

Szczypiorniści Celje wzięli sobie słowa trenera do serca i przystąpili do spotkania w Kielcach bez żadnych kompleksów. Początek pojedynku był niezwykle szybki, obie drużyny błyskawicznie rzuciły się do ataku i poszły na prawdziwą wymianę ciosów. W szeregach żółto-biało-niebieskich doskonałe otwarcie zaliczył Krzysztof Lijewski. Rywale odpowiadali za to piekielnie mocnymi rzutami Zigi Mlakara.

Kielczanie zaliczyli bardzo dobry fragment i po niespełna czternastu minutach prowadzili już pięcioma trafieniami, a o czas zmuszony był poprosić Tamse. Przerwa w grze i uwagi trenera miały zbawienny skutek na grę jego zespołu - Słoweńcy po powrocie na boisko ostro wzięli się do pracy i natychmiast zaczęli odrabiać straty. W ciągu zaledwie czterech minut zmniejszyli przewagę gospodarzy do jednego "oczka" (12:11).

Pożar ugasił jednak Marko Mamić. Chorwat dwa razy w bardzo krótkim odstępie czasu pokonał bramkarza rywali i mistrzowie Polski znów odskoczyli. Na przerwę kielczanie schodzili prowadząc 21:17. Fani żółto-biało-niebieskich mogli być zadowoleni. Ich drużyna spokojnie wygrywała, a w szeregach przyjezdnych dobrze spisywali się wypożyczeni z PGE VIVE Branko Vujović i Daniel Dujshebaev. Czarnogórzec popisał się kilkoma skutecznymi rzutami, a Hiszpan pokazał, ze potrafił doskonale zwieść defensywę przeciwników i zaliczał ładne asysty.

Druga część starcia bez wątpienia należała do szczypiornistów z województwa świętokrzyskiego. Podopieczni Tałanta Dujszebajewa zaczęli tę połowę od niezwykle mocnego uderzenia i szybko zaczęli powiększać swoją przewagę - zaledwie po dziesięciu minutach gry wynosiła ona już osiem trafień.

Ze Słoweńców zeszła cała para i wyglądali na nieco przytłoczonych - kielczanie grali niezwykle czujnie w ataku i raz za razem kontrowali rywali. Szybko stało się jasne, że tego zwycięstwa mistrzowie Polski z rąk już nie wypuszczą.