PGNiG Superliga Kobiet: Perła już w koronie! Dwudzieste mistrzostwo Polski lublinianek

Zespół MKS-u Perły Lublin dzięki zwycięstwu w Gdyni, z aktualnym mistrzem - GTPR-em 26:17, zapewnił sobie dwudzieste mistrzostwo Polski. Lublinianki na tron wróciły po sezonie przerwy.

Michał Gałęzewski
Na zdjęciu drużyna MKS-u Perły Lublin Newspix / Paweł Andrachiewicz / Na zdjęciu drużyna MKS-u Perły Lublin
Zawodniczki z Lublina, to od lat dominatorki na krajowym podwórku. Od sezonu 1994/95, zdobyły 19 tytułów mistrzyń Polski. W poprzednich rozgrywkach sensacyjnie zabrakło dla nich miejsca na podium, a złoto zdobyły gdynianki. Właśnie w trójmiejskiej hali zespół Roberta Lisa zapewnił sobie dwudziesty tytuł.

Wygrana z mającym olbrzymie problemy GTPR-em nie przyszła jednak bez walki. Zawodniczki prowadzone przez Marcina Markuszewskiego w ostatnim czasie zaczęły powoli łapać wiatr w żagle. Gdyby nie doskonała gra z kołem i postawa Joanny Drabik, MKS Perła mógłby mieć spore problemy. Po kwadransie gry, gdy trafiła Katarzyna Janiszewska, był remis 5:5.

Z biegiem czasu jednak bardziej skuteczne zawodniczki z Lublina zaczęły przeważać i po dwóch bramkach rzuconych z rzędu przez Aleksandrę Rosiak, MKS Perła wyszła na prowadzenie 9:6. I połowa zakończyła się również trzybramkowym zwycięstwem drużyny ze wschodu.

Na początku drugiej połowy gdynianki postraszyły rywalki. Gdy w 37. minucie Weronikę Gawlik pokonała Joanna Szarawaga, było już tylko 13:15. Od tego czasu jednak doskonale zaczęły grać lublinianki. Były skuteczniejsze, bardziej skupione i mocne w destrukcji. Po trafieniu cztery razy z rzędu, wyszły na prowadzenie 18:13. W Lublinie powoli można było zmierzać do lodówek po schłodzone szampany.

MKS Perła Lublin w końcówce meczu grała tak, jak na mistrza przystało. Przyjezdne konsekwentnie powiększały swoją przewagę - w końcówce wyniosła ona nawet dziewięć bramek. Mecz zakończył się rezultatem 26:17 i wszystko jet już jasne - lublinianki zapewniły sobie dwudziesty tytuł!

GTPR Gdynia - MKS Perła Lublin 17:26 (9:12)

GTPR: Kordowiecka, Kamińska, Chodakowska - Janiszewska 3, Szarawaga 3, Łabuda 3, Pękala 2, Uścinowicz 2, Śliwińska 1, Błaszkowska 1, Matieli 1, Kozłowska 1, Gutkowska.
Karne: 3/3.
Kary: 6 min. (Gutkowska 4 min., Szarawaga 2 min.).

MKS Perła: Gawlik, Januchta - Gęga 5, Rola 5, Nocuń 4, Drabik 4, Rosiak 3, Stasiak 3, Repelewska 1, Matuszczyk 1, Achruk 1, Skrzyniarz.
Karne: 0/0.
Kary: 0 min.

Sędziowie: Rajkiewicz, Tarczykowski (Szczecin).
Delegat ZPRP: Zbigniew Tupaj (Elbląg).

Czy MKS Perła Lublin w przyszłym sezonie zbuduje skład na skuteczną walkę w Lidze Mistrzyń?