PGNiG Superliga Kobiet: show Beaty Kowalczyk. Energa AZS odrabia dystans

Jedna akcja i jedna bramka zdecydowała o wyniku meczu Energi AZS z SPR Pogonią. Koszalinianki pokonały w 28. kolejce PGNiG Superligi siódemkę ze Szczecina 23:22. Przed remisem uchroniła Akademiczki Beata Kowalczyk.

Krzysztof Kempski
Beata Kowalczyk WP SportoweFakty / Beata Kowalczyk
Znacznie większa presja wyniku ciążyła na koszaliniankach. Akademiczki same ją na siebie ściągnęły po porażce z Kram Startem Elbląg w poprzedniej kolejce. Energa AZS nie wystąpiła wówczas w najmocniejszym składzie. Zabrakło Kamili Kaczanowskiej i Hanny Rycharskiej. Ewentualna wpadka z SPR Pogonią mogła ją kosztować jeszcze drożej.

Tym razem obie obrotowe zostały wpisane do protokołu meczowego. Niemniej, po podopiecznych Anity Unijat dało się wyczuć pewną nerwowość. Trzy pierwsze akcje gospodyń w początkowej fazie spełzły na niczym. W końcu sygnał dała liderka drużyny, Romana Roszak, a dzielnie wtórowała jej Monika Michałów. Cóż jednak z tego, kiedy jeszcze przed kwadransem tablica świetlna wskazała rezultat 5:6. Dużo złego w poczynaniach miejscowych robiła chociażby Valentina Blażević.

Od tamtej pory mecz stał się bardzo wyrównany. Trenerka Energetycznych długo czekała z pierwszą przerwą. Zupełnie jakby dopiero przeczuwała kłopoty. Te rzeczywiście nadeszły stosunkowo szybko. Mocnym rzutem z dystansu przypomniała o sobie Moniky Bancilon. Za sprawą brazylijskiej rozgrywającej Pogoń zyskała nawet trzy bramki przewagi (13:10), ale na przerwę jej przewaga stopniała tylko do jednego trafienia. Zapowiadało to jeszcze większe emocje po zmianie stron.

Drugą część lepiej zaczęły granatowo-bordowe i to pomimo, że rzut karny zmarnowała Blażević. Szczecinianki starały się wykorzystywać błędy rywalek. Po trafieniu z koła Patrycji Nogi szala triumfu ponownie zaczęła się przechylać w stronę gości. Pogoni w końcu przydarzył się impas, który w tym meczu zdarzał się rzadko, a bynajmniej nie odbijał się na wyniku zawodów. Tym razem było jednak inaczej. Trzykrotnie z stronę Natalii Krupy przymierzyła Roszak. Kibice w Koszalinie odżyli na nowo.

W ostatnich 10 minutach prawdziwe show zrobiła Beata Kowalczyk. Ratowała koszalinianki w bardzo trudnych sytuacjach. A rezultat nie zmieniał się choćby o jotę (22:21). Przyjezdne nie trafiły już od 12 minut, miejscowe zaś od 9. Niemoc przełamała dopiero Monika Koprowska. Na 28 sekund przed końcem zwycięstwo Enerdze zapewniła Roszak. Emocji nie byłoby jeszcze końca, gdyby lepiej przymierzyła Bancilon. Także wówczas na posterunku stanęła Kowalczyk.

Energa traci do Kram Startu już tylko 4 punkty i ma o jeden mecz rozegrany mniej od elblążanek. Nadzieja AZS-u na medal wciąż żywa.

Energa AZS Koszalin - SPR Pogoń Szczecin 23:22 (12:13)

Energa AZS: Kowalczyk, Sach - Grobelska 1, Michałów 7, Mazurek 1, Smbatian 3, Tracz, Roszak 8, Kaczanowska, Lalewicz 1, Urbaniak 2 (2/2), Nowicka
Karne: 2/2
Kary: 8 min. (Mazurek, Roszak, Lalewicz, Nowicka - 2 min.)

SPR Pogoń: Zimny, Krupa - Bancilon 3, Noga 4, Cebula, Urbańska, Królikowska 1, Marcikova, Janas, Koprowska 2 (2/2), Nosek 2, Zawistowska 2, Kochaniak 1, Blażević 7 (2/4), Gadzina
Karne: 4/6
Kary: 12 min. (Nosek - 4 min., Bancilon, Królikowska, Koprowska, Kochaniak - 2 min.)

Sędziowie: Kamrowski, Wojdyr (obaj z Gdańska)
Widzów: 650

Czy Energa AZS Koszalin zdoła przegonić Kram Start Elbląg i sięgnie po brązowy medal?