Świętowano 40-lecie Hali Urania. Powiew PGNiG Superligi w Olsztynie

10 września 1978 roku, mecz pokazowy Warmii Olsztyn i Wybrzeża Gdańsk zainaugurował działalność sportową nowoczesnej wówczas hali Urania. Po 40 latach oba zespoły znów stanęły naprzeciw siebie. Superligowcy wygrali 29:23.

Michał Gałęzewski
Zawodnicy Warmii WP SportoweFakty / ANNA KOWALSKA / Na zdjęciu: Zawodnicy Warmii
W Olsztynie celebrowano 40-lecie hali, która przez lata była wizytówką tego miasta i była areną wielu spotkań piłki ręcznej i siatkówki. Warmia występowała w niej w najwyższej klasie rozgrywkowej w latach 2005-2012, a od kilku sezonów utrzymuje się w ścisłej czołówce I ligi. Co ciekawe obu wtorkowych rywali na boisku sponsoruje ta sama firma - Energa.

Już od samego początku było widać różnice między dwoma zespołami na boisku. Energa Wybrzeże Gdańsk, która w niedzielę wygrała prestiżowy mecz w Kaliszu dominowała nad rywalem i gdy w 16. minucie trafił Krzysztof Komarzewski, było już 4:12. Pod koniec I połowy gospodarze starali się jednak odmienić losy spotkania i pokazać charakter również osobom, które na co dzień nie przychodzą na ich mecze, a przyszli celebrować 40-lecie hali.

I połowa zakończyła się wynikiem 10:14, a jej wynik ustalił Marek Starzec. Po zmianie stron goście z Gdańska, u których swoją szansę otrzymali przede wszystkim zawodnicy, którzy nie grają regularnie w lidze utrzymywali bezpieczną przewagę. Spotkanie zakończyło się wynikiem 23:29, a wygranym tego towarzyskiego starcia może być Ksawery Gajek, zdobywca 7 bramek.

Po trzech kolejkach I ligi, Warmia Energa Olsztyn z jednym zwycięstwem i dwoma porażkami zajmuje 5. miejsce w tabeli I ligi. Energa Wybrzeże Gdańsk natomiast, po zdobyciu 9 punktów w 6 meczach PGNiG Superligi, plasuje się w niej na 7. pozycji.

OKPR Warmia Energa Olsztyn - Energa Wybrzeże Gdańsk 23:29 (10:14)

Warmia Energa: Gawryś, Pikura, Kłodziński - Hegier 4, Kozłowski 3, Dzido 2, Idzikowski 2, Ostrówka 2, Kopyciński 2, Sikorski 2, Kosmala 2, Olewniczak 2, Starzec 1, Targoński 1 oraz Pasymowski, Golks.
Kary: 2 min. (Idzikowski 2 min.).

Energa Wybrzeże: Witkowski, Chmieliński - Gajek 7, Gądek 4, Frańczak 4, Adamczyk 4, Wołowiec 3, Salacz 2, Kondratiuk 2, Rutkowski 1, Papaj 1, Komarzewski 1 oraz Wróbel, Oliveira.
Kary: 10 min. (Adamczyk, Wołowiec - po 4 min., Frańczak 2 min.).

Czy Warmia Energa wróci w najbliższych latach do PGNiG Superligi?